Późnojesienne zabiegi na plantacjach truskawek – komunikat jagodowy

Zapraszamy na komunikat jagodowy z 3.11.2023 r. na temat zaleceń ochrony, nawożenia i pielęgnacji plantacji truskawek.
Zobacz jak przygotować truskawki przed zimą.

𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:

00:27 – jesień na plantacji truskawek

01:14 – zabiegi miedziowe pomogą roślinom wejść w okres spoczynku

02:07 – jak pozbyć się zachwaszczenia – uprawki mechaniczne

03:02 – kiedy zastosować herbicydy doglebowe

03:31 – dlaczego warto zastosować adiuwant razem z herbicydami

04:08 – analiza gleby z określeniem zawartości wapnia odżywczego

04:50 – nawożenie jesienne

 

Badania i analiza gleby
Instytut Agronomiczny FERTICO

𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝘁𝘆 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗰𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗶𝗲:
Miedź plus 50 WP
Nordox

Bolero Zn
Bolero
Zinc 750
Devrinol 450 SC
Stomp Aqua 455 SC
Remix
ASX Siarczan wapnia
Rosahumus

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Lomański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy.

Początek listopada, a my jesteśmy na plantacji truskawek. Po co? A po to, żeby przekazać te ostatnie, najważniejsze zalecenia odnośnie ochrony, nawożenia i pielęgnacji plantacji.

Proszę państwa, ciepła pogoda, ale również ostatnie intensywne opady deszczu spowodowały, że te rośliny praktycznie rosły nam cały wrzesień, cały październik, a teraz z początkiem listopada jeszcze nie przygotowały się do zimy. To jest troszeczkę niepokojąca sytuacja, ponieważ do końca nie wiemy jaka będzie ta zima i czy będą te bardzo drastyczne spadki temperatur, ale to co możemy zrobić, na pewno możemy przygotować te rośliny, wspomóc je do nadchodzącej zimy.

Powinniśmy tutaj wykonać pewne zabiegi, które pomogą tym roślinom odpowiednio się przygotować, pójść w stan spoczynku, czy też lepiej przetrwać okres spadków temperatur.

Jakie to są zabiegi?

Przede wszystkim na tą chwilę będą to zabiegi preparatami miedziowymi. Ja polecam tutaj Nordox, polecam również preparat Miedź Plus. Zastosujmy tą miedź, która pozwoli tym roślinom lepiej się przygotować do zimy, która pozwoli im wejść w okres spoczynku. Ale nie tylko miedź. Z miedzią warto podać takie pierwiastki jak cynk i bor. Doskonale znamy właściwości cynku, który podnosi tą mrozoodporność naszych roślin. Dlatego zastosowanie go teraz, kiedy on jeszcze będzie mógł się wbudować w te rośliny na pewno korzystnie wpłynie dla naszych plantacji.

Polecam wykonać zabiegi preparatem, nawozem Bolero Zn lub mieszaniną dwóch nawozów takich jak Bolero i Zinc. To są te najważniejsze zabiegi dolistne, które pomogą tym roślinom się przygotować właśnie do okresu spoczynku.

Co dalej z naszymi plantacjami?

Widzimy, że mamy sporo chwastów. Są to chwasty, które niedawno skiełkowały, które jesteśmy w stanie usunąć mechanicznie. W tej chwili powinniśmy na takich plantacjach, gdzie jest zachwaszczenie, wykonać uprawki mechaniczne w celu właśnie zlikwidowania tych nowych chwastów, które kiełkują. Jeżeli chodzi o zastosowanie herbicydów doglebowych, które zawsze stosujemy, często stosujemy jesienią właśnie po to, żeby tych chwastów nie mieć, to jest jeszcze trochę za wcześnie. Takie zabiegi herbicydami doglebowymi powinniśmy wykonać za około 10-14 dni. Wszystko będzie zależało od pogody. Jeżeli wystąpią przymrozki i te rośliny już naturalnie zaczną przygotowywać się do zimy, na pewno wtedy jest czas na wykonanie tych herbicydów. Jeżeli wykonamy te zabiegi miedziowe, te rośliny również przestaną rosnąć, ta wegetacja się zatrzyma, też będzie czas na zastosowanie herbicydów doglebowych. Proszę państwa, nie spieszmy się z tymi herbicydami, dlatego żeby nie przypalić roślin. Te rośliny, które jeszcze rosną, gdy zostaną zastosowane herbicydy, może dojść do fitotoksyczności, przypalenia i na pewno ograniczenia owocowania i wzrostu w przyszłym sezonie.

Jakie herbicydy doglebowe?

Oczywiście polecam Stomp Aqua i Devrinol, ale nie solo. Polecam te herbicydy zastosować łącznie z dobrymi adiuwantami. Odpowiednim adiuwantem do tych herbicydów na pewno będzie Remix. Dlaczego? Dlatego, że Remix przede wszystkim zapobiega powstawaniu fitotoksyczności, zatrzymuje substancję aktywną w tej wierzchniej warstwie gleby, tam gdzie te chwasty będą kiełkowały. Zapobiega przedostawaniu się substancji aktywnej do systemu korzeniowego, tak że rośliny nie są w stanie pobrać tych herbicydów i dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia. Dlatego pamiętajmy, żeby łącznie z herbicydami doglebowymi stosować adiuwant Remix.

Proszę państwa, co dalej?

Główny pewnie czynnik to jeszcze nawożenie. Większość z państwa się zastanawia, jakie nawożenie jeszcze teraz jesienią wykonać na plantacjach. Ja oczywiście zachęcam państwa do wykonania analizy gleby, teraz jesienią. Polecam Instytut Agronomiczny Fertico, tam państwo możecie dostarczyć próbkę i zachęcam wybrać analizę gleby z określeniem zawartości wapnia odżywczego w tej glebie. Właśnie wapń odżywczy teraz jesienią powinniśmy uzupełniać.

Nie zawsze należy wykonywać na plantacjach nawożenie podnoszące pH gleby. Truskawka nie jest rośliną, która wymaga wysokiego pH, a wręcz przeciwnie, lekko kwaśnego. Dlatego wapnowanie nie zawsze jest uzasadnione, ale dostarczanie wapnia odżywczego, którego zazwyczaj jest deficyt na plantacjach, już tak. Powinniśmy tutaj w tej chwili zastosować ASX Siarczan wapnia właśnie po to, aby podnosić tą zawartość tego wapnia odżywczego w glebie. Mimo wszystko wykonajcie państwo najpierw analizę gleby, a następnie według zaleceń wykonajcie nawożenie.

Co oprócz wapniaku jeszcze teraz jesienią?

Na pewno warto zadbać o odpowiednią żyzność i kondycję naszej gleby. Dlatego ja zachęcam państwa do stosowania teraz jesienią kwasów humusowych, czyli nawozu Rosahumus.

Dlaczego? Dlatego, żeby poprawić stosunki wodno-powietrzne, żeby zwiększyć zawartość próchnicy w glebie. To na pewno będzie z dużą korzyścią dla roślin. Te truskawki z wiosny, gdy będą miały dostępną odpowiednią ilość tych kwasów humusowych w glebie, będą dużo lepiej rosły. Owoce na pewno też będą dużo lepszej jakości, będą większe plony. Dlatego w tej chwili zachęcam do oprysku całej gleby, całej powierzchni roślin właśnie Rosahumusem w dawce 6 kg/ha. Na dziś to wszystko. To są już ostatnie zabiegi, jakie należy wykonać na plantacjach truskawek. Ale nie mniej monitorujmy te plantacje, monitorujmy pogodę, sprawdzajmy warunki pogodowe zimą. Może trzeba będzie zastosować okrycia z agrowłókniny, jeżeli będą bardzo duże spadki temperatur prognozowane. Nie zostawiajmy tych plantacji samych sobie.

Ja dzisiaj dziękuję bardzo. Zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów, które już wiosną z pewnością pojawią się na naszym kanale. Tak, abyście państwo od wiosny mogli współpracować z nami i cieszyć się tymi pięknymi owocami w trakcie sezonu. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania.