Poznaj zalety przerzedzania

Kolejny sezon produkcyjny za nami i wnioski dotyczące agrotechniki zostały wyciągnięte. W Polsce odnotowano słabsze plonowanie wybranych jabłoni i niższe zbiory. Jest jednak grupa odmian wiernie plonujących, które nie zawiodły i tym razem… W przypadku Gali, Golden Delicious, Szampiona i Pinovy zbiory na poziomie 60–70, a nawet 80 ton z hektara nie były rzadkością. Aby uzyskać takie efekty, potrzeba sporo wysiłku, wiedzy i doświadczenia w dziedzinach nawożenia, ochrony i przerzedzania. I właśnie temu ostatniemu jest poświęcony poniższy artykuł. 

Robert Binkiewicz

Kwitnienie jabłoni
Kwitnienie jabłoni – optymalna faza na zabieg preparatem ATS Tiosiarczan amonu

Obecnie można już chyba pokusić się o stwierdzenie, że dla nowoczesnych sadowników, uprawiających głównie odmiany Gala, Golden Delicious, Szampion i Pinova, przerzedzanie jest standardowym zabiegiem, wykonywanym każdego roku. Ale praktycznie z tą samą regularnością obserwuje się jego różną efektywność. Najczęściej zbyt niską…

Niska efektywność przerzedzania – dlaczego?

Gala paskowana
Gala paskowana idealnie przerzedzona, 2023 rok

Przyczyną niskiej skuteczności przerzedzania jabłoni jest najczęściej zbyt późne rozpoczynanie programu zabiegów. Późny zabieg, na zawiązki 10–14 mm, powinien być tylko korektą po wcześniejszych aplikacjach preparatów. W przypadku odmian drobnoowocowych jako standard należy przyjąć dwa, a nawet trzy zabiegi.

Potwierdziło się to również w sezonie 2023. Sadownicy, którzy wcześnie rozpoczęli przerzedzanie, czyli już w okresie kwitnienia, uzyskali najlepsze plony i średnicę. A jak wiadomo, w przypadku odmian Gala, Golden Delicious, Szampion czy Pinova najlepsze stawki uzyskuje się za owoce o średnicy > 70 mm.

Co jest ważne przy przerzedzaniu!

Zawiązki Gali
Zawiązki Gali o średnicy 8–10 mm

Trzeba pamiętać, że przerzedzanie to zabieg, którego nie należy się bać i, jeśli jest to uzasadnione, podjąć decyzję o jego przeprowadzeniu nawet w takim roku, kiedy nie zanosi się na rekordowy plon.

Oprócz oczekiwanej średnicy i lepszego wybarwienia owoców przerzedzanie przynosi takie korzyści, jak:

  •  optymalna ilość pąków kwiatowych,
  •  coroczne regularne owocowanie.
Słabe kwitnienie
Słabe kwitnienie – efekt przemienności owocowania

Optymalna ilość pąków jest ważna dlatego, żeby drzewa się nie wysiliły i miały dostatek energii i hormonów do wytworzenia ich na rok następny. Gdy poziom zawiązania owoców jest standardowy, zabiegi przerzedzania są skuteczniejsze i zwiększają szansę na rozwój pąków kwiatowych na nowy sezon.

Programy przerzedzania jabłoni w zależności od grupy odmian

Odmiana Faza Preparat /dawka
odmiany drobnoowocowe: Gala, Szampion, Golden, Pinova przerzedzanie kwiatów podczas kwitnienia ATS Tiosiarczan amonu (15 kg /ha )-1 lub 2 zabiegi
końcówka kwitnienia Monex (1,5 kg /ha)+mocznik (10 kg /ha )
na zawiązki średnicy 10-12mm (jeśli korekta jest uzasadniona) Globaryll 100SL /Sitis (1,2-1,5 l /ha)
odmiany wielkoowocowe: grupa Jonagold, Ligol, Mutsu, Boskop 5-7 dni po kwitnieniu Nadia (1,125kg /ha )
na zawiązki o średnicy 10-12mm (jeśli jest to uzasadnione) Globaryll 100SL /Sitis (1-1,2l /ha )
grupa odmian Red Delicious końcówka kwitnienia -zabieg w tej fazie przynosi najlepsze efekty ! Monex (1,5kg /ha )+mocznik (10kg /ha )

Zalecenia dotyczące przerzedzania

Programy zabiegów przerzedzania (tabela) należy dostosować do grup odmian:

  •  drobnoowocowych diploidalnych,
  •  wielkoowocowych triploidalnych.

W obu przypadkach pracuje się nad jednorodną jakością owoców oraz nad regularnym i optymalnym pąkowaniem drzew.

Trzeba pamiętać, że przerzedzanie to zabieg, którego nie należy się bać i, jeśli jest to uzasadnione, podjąć decyzję o jego przeprowadzeniu nawet w takim roku, kiedy nie zanosi się na rekordowy plon.