Powstanie sieć monitoringu ślimaków

ślinik luzytański ślimakŚlimaki stanowią zagrożenie dla wielu gatunków roślin uprawnych. Ochrona upraw przed tymi szkodnikami może być znacznie bardziej efektywna, jeśli będziemy monitorować występowanie ślimaków i w porę reagować na zagrożenie. Firma Agrosimex we współpracy z francuską firmą De Sangosse uruchomi ogólnopolski system monitoringu ślimaków.

Zasady działania systemu monitoringu

System monitoringu ślimaków z powodzeniem funkcjonuje od wielu lat we Francji. Dane o występowaniu ślimaków zbierane są tam ze specjalnych pułapek ulokowanych w około 1000 gospodarstw w całym kraju. Informacje te są następnie przetwarzane przez program, który określa poziom zagrożenia na danym obszarze. Na tej podstawie doradcy przygotowują konkretne zalecenia dla rolników.

Wiosną tego roku będziemy wdrażać system monitoringu ślimaków w Polsce i dostosowywać go do lokalnych warunków. Etap ten zakończy się w czerwcu.

– Dołożymy starań, aby możliwie szybko dobrać grupę reprezentatywnych gospodarstw i w ten sposób badać nasilenie występowania ślimaków. Na tej podstawie będziemy doradzać jak i kiedy chronić uprawy – informuje Janusz Miecznik z działu marketingu firmy Agrosimex.

Uczestnictwo w systemie

Rolnicy zainteresowani uczestnictwem w systemie monitoringu ślimaków bądź otrzymywaniem informacji o zagrożeniach proszeni są o kontakt z numerem telefonu 48 66 80 846. Aktualne informacje o rozwoju projektu będzie można znaleźć także na stronie www.doradztwosadownicze.pl.

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa!