Popraw skuteczność zabiegów

Skuteczność wykonanego zabiegu ochrony jest uzależniona od wielu czynników. Począwszy od właściwości wody używanej do sporządzenia mieszaniny, poprzez warunki  środowiskowe podczas zabiegu po cechy charakterystyczne zwalczanego szkodnika lub choroby. Od niedawna sadownicy mają możliwość stosowania adiuwantów, środków poprawiających skuteczność zabiegów ochrony dzięki modyfikacji cech cieczy roboczej.

Gdy substancja ma trafić do miejsc trudnodostępnych

flipperFlipper to zwilżacz silikonowy przeznaczony do stosowania łącznie ze wszystkimi środkami ochrony (herbicydy, fungicydy, regulatory wzrostu) i nawozami dolistnymi. Dzięki swoim właściwościom Flipper rozciąga naniesioną na roślinę kroplę, zwiększa tym samym powierzchnię pokrycia cieczą nawet w miejscach trudnodostępnych (spodnia strona liścia). Większa powierzchnia pokryta substancją to większe pobieranie tej substancji przez roślinę, a więc podwyższona skuteczność samego zabiegu. Flipper polecany jest szczególnie do zabiegów zwalczających uciążliwe szkodniki, takie jak przędziorki czy pordzewiacze. Roztocza ukrywają się w zwiniętych liściach, gdzie adiuwant wraz z substancją aktywną jest w stanie dotrzeć.

Gdy niekorzystne warunki klimatyczne po zabiegu

PROLONGER_packshot_1LProlonger jest oparty na naturalnych woskach, które łącząc się z substancjami aktywnymi powodują ich długotrwałe uwalnianie na roślinie. Prolonger wiąże się z naturalnie występującymi woskami na powierzchni roślin przez co poprawia przyczepność i zwilżenie,  zabezpiecza ciecz roboczą przed zmywaniem. Warstwa utworzona przez adiuwant rozciąga się wraz ze wzrostem rośliny, a więc jest to idealny produkt w przypadku dużych odstępów czasu między zabiegami. Prolonger zapewnia ochronę również samej substancji aktywnej wrażliwej na warunki środowiskowe, jaką jest np. abamektyna rozkładana pod wpływem promieni słonecznych.

Gdy ważne jest ph i twardość wody

activ 5Niewłaściwy odczyn wody używanej do mieszaniny może doprowadzić do rozpadu lub dezaktywacji substancji aktywnej. Podobnie sprawa wygląda z twardą wodą, gdzie jony Ca+ zawarte w wodzie wchodzą w reakcję z substancją aktywną, blokując jej działanie. Activ 5 ma właściwości zakwaszające, zmienia barwę cieczy w zależności od odczynu, co ułatwia jego stosowanie. Ze względu na niskie pH roztworu jakie powinno być zachowane przy stosowaniu regulatorów wzrostu dodanie Activ 5 do mieszaniny jest jak najbardziej zasadne. Równie istotne jest dodanie Activ 5 do zabiegów herbicydowych, szczególnie z glifosatem, kleodymem, MCPA, 2,4-D i dikambą. Substancje te wykazują ograniczone działanie w obecności jonów Ca+, a Activ 5 sprawnie je wychwytuje zapewniając tym samym stabilność substancji aktywnej.

Gdy ciecz robocza pieni się

defomaSadownicy sporządzają różnorodne mieszaniny zbiornikowe, tak aby podczas jednego przejazdu wykonać kilka koniecznych zabiegów. Takie działanie daje możliwość oszczędności pracy i czasu potrzebnej do wykonania każdego z zabiegów oddzielni. Jak wiadomo czas działa na niekorzyść w przypadku postępu procesów chorobowych i żerowania szkodników. Niejednokrotnie gospodarz staje przed wyzwaniem usunięcia piany powstałej podczas mieszania środków ochrony, herbicydów, nawozów dolistnych. Defoma to odpieniacz, który skutecznie rozbija pianę. Defoma działa natychmiastowo, wystarczy wlać ją bezpośrednio do zbiornika. Wystarczy 5-10 ml Defomy, aby zbić pianę w 100l cieczy roboczej.

Beata Rogala