Podsumowanie sezonu w sadzie gruszowym – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania sezonu w sadzie gruszowym. Robert Binkiewicz omówi program ochrony i nawożenia zrealizowany w sadzie konferencji oraz przedstawi zalecenia zabiegów przedzbiorczych.

 

Czego dowiesz się z filmu:

00:19 – podsumowanie sezonu w sadzie gruszowym

03:48 – program ochrony bakteryjnej

04:45 – program ochrony przed miodówką

05:36 – regulatory wzrostu

06:26 – program nawożenia w sadzie gruszowym

08:51 – ochrona przedzbiorcza

 

 

Transkrypcja:

Witam, zapraszam na komunikat gruszowy. W tym sadzie omówię program ochrony i nawożenia, który został zrealizowany w tym sezonie oraz przedstawię zalecenia zabiegów przedzbiorczych.

Jesteśmy tuż przed zbiorami konferencji, więc jest to doskonała okazja, momentu do tego, żeby podsumować sezon, zabiegi, które zostały wykonane i ciężką pracę do tego, aby osiągnąć takie efekty, jak tutaj widzimy w tym sadzie i przedstawić ewentualnie jeszcze zalecenia ostatnich zabiegów przedzbiorczych. Znajduje się w sadzie w gminie Belsk Duży, w kilku kwaterach konferencji, które tutaj są w różnym wieku, na różnej podkładce. Akurat tuż obok mnie jest najstarsza kwatera na pigwie S1, ale są również i kwatery młodsze, na karłowej podkładce „Q-Eline”. Oczywiście, pewne różnice są obserwowane tutaj jak we wszystkich sadach, jeśli chodzi o poszczególne kwatery i podkładki. Na tej najstarszej kwaterze, na pigwie S1 gruszki są największe, największej średnicy, ale nieco pordzawione, natomiast ilość i jakość tego plonu jest imponująca. Na kwaterach gdzie jest konferencja na podkładce „Q-Eline” plon jest również bardzo dobry, gruszki są mniej ordzawione, lub w minimalnym stopniu ordzawione i nieco może drobniejsze, ale również ta średnica jest naprawdę dobra i bardzo dobra. Proszę państwa, tak jak na wszystkich spotkaniach, konferencjach i szkoleniach mówimy o tym, jak wymagającym gatunkiem jest grusza, ile wymaga poświęcenia, czasu, zabiegów i jak to jest kosztowne, to najlepszym dowodem, potwierdzeniem tego jest właśnie ten sad. Tutaj zostało wykonane 45 zabiegów w tym sezonie. Do tego, aby uzyskać taki efekt, jak widzimy w tej chwili, czyli taka wielkość plonu, taka jakość owoców. Tutaj wszystkie gruszki są powyżej, czy prawie wszystkie są powyżej 65 milimetrów, jeśli chodzi o średnicę. Ale również i kształt jest imponujący, ponieważ są te gruszki takie podłużne, czyli ten kształt konferencji pożądany przez kupców. Mamy tutaj cały program, który będzie się wyświetlał podczas tego komunikatu, podczas tego filmu, więc każdy będzie mógł zerknąć na to, przeanalizować, ale trochę faktów, informacji w liczbach. 45 zabiegów, nawożenie i ochrona. 13 zabiegów, to ochrona przed chorobami bakteryjnymi. I 17 zabiegów, to ochrona przed miodówką gruszową. Więc jakbyście państwo policzyli te zabiegi w swoich sadach, myślę, że w większości sadów, tam gdzie taki efekt jest osiągnięty, takie plony, to mniej więcej, to się będzie pokrywało i tyle zabiegów państwo naliczycie. Ale było to niezbędne do tego, żeby uzyskać taką zdrowotność, taką kondycję roślin, dobre zawiązanie i oczywiście zabezpieczyć sad przed miodówką gruszową. Jeśli chodzi o te zabiegi, nie będę teraz wszystkich

szczegółowo omawiał, bo będzie się to wyświetlało i będzie można to sobie przeanalizować na spokojnie. Powiem tylko z grubsza na jakich produktach, na jakiej grupie produktów oparte były poszczególne programy, jeśli chodzi o ochronę.

Choroby bakteryjne, początek sezonu i początek wegetacji, to klasyczne środki miedziowe, ale już ten okres kwitnienia, czyli tuż przed kwitnieniem i do dwóch, trzech tygodni po kwitnieniu, to już była bardzo szczelna, ścisła ochrona, oparta na najsilniejszych produktach o działaniu systemicznym, czyli preparaty fosforynowe, czyli Viflo Miedź-Bor, ale również i Luna Care. Z preparatów fosforynowych było na przemian Soriale i Merplus, Viflo Miedź-Bor, tak jak wspomniałem wcześniej i dwa zabiegi Luną Care. To jest ten okres kwitnienia, kiedy trzeba zaaplikować najsilniejsze, najmocniejsze preparaty. I dzięki temu mieliśmy zdrowe kwiaty, zdrowe zawiązki, opad zawiązków był minimalny i dzięki temu mogliśmy się cieszyć naprawdę dobrym zawiązaniem.

Jeśli chodzi o miodówkę, myślę, że tutaj nie ma żadnego odkrycia i te produkty, te środki, na których bazujemy i układamy te programy, to właściwie są powtarzalne w każdym sadzie, czyli początek sezonu glinka kaolinowa, olej parafinowy, tuż po kwitnieniu program oparty na dwóch zabiegach Movento i Delegate i od mniej więcej połowy lata już prowadzona była tylko i wyłącznie ochrona biologiczna oparta na środku Limocide i siarczanie magnezu. Duża częstotliwość tych zabiegów, regularna, można powiedzieć, że ten program zapobiegawczy pozwolił utrzymać ten sad czysty, bez miodówki i to jest na pewno duży sukces.

Jeśli chodzi o regulatory wzrostu i to, co było tutaj zastosowane w okresie kwitnienia, tuż po kwitnieniu, to pomimo bardzo dobrego kwitnienia, tutaj mieliśmy dylemat z sadownikiem, czy zastosować gibereliny, czy nie, ale pomimo tak obfitego, dobrego kwitnienia została zastosowana giberelina GA4+7 w postaci preparatu Gibb Plus na początku kwitnienia, ale również tuż po kwitnieniu, dlatego aby uzyskać, wspomóc podziały komórkowe i do tego, aby uzyskać bardzo ładny kształt gruszek i dużą średnicę, co w tej chwili możemy tutaj obserwować. Naprawdę te owoce cieszą oko, są imponującej średnicy, ale również mają wydłużony kształt, tak jak powiedziałem wcześniej.

Jeśli chodzi o nawożenie. Wiemy, że gruszka, konferencja szczególnie ma duże wymagania, zapotrzebowanie na azot, na potas, więc to wszystko tutaj było zaaplikowane, ale w konkretnych, odpowiednich fazach rozwojowych i momentach, kiedy grusze wykazują największe zapotrzebowanie na te składniki. Więc oprócz nawozów potasowych, azotowych, to również były mikroelementy, to również było żelazo aplikowane doglebowo, Rosahumus również doglebowo. I proszę państwa już od połowy lata, kiedy mieliśmy susze, brak opadów był ten sad nawadniany już od czerwca regularnie, ale również podlewanie, aplikowanie nawozów wraz z wodą poprzez fertygację, ale

głównie poprzez podlewanie. Oparte podlewanie było na siarczanie magnezu, saletrze potasowej, saletrze wapniowej, saletrze magnezowej. Ale od czerwca, nie od początku sierpnia, bo często spotykałem się z taką sytuacją, że na początku sierpnia sadownicy pytali nas, czym to teraz podpompować tę gruszkę, czy teraz ją dokarmić, bo jakaś jest drobna. Niestety, ale na początku sierpnia, to już jest późno. Oczywiście, też jakieś efekty to dało, ale nie tak dobre, nie tak imponujące, jak tutaj w tym sadzie, więc na to trzeba pracować już od czerwca, kiedy tylko mamy duże zawiązki, widzimy jaki jest plon. Wtedy nawadniajmy regularnie, aplikujmy nawozy i doglebowo i dolistnie, do tego, żeby wykarmić ten plon. To po pierwsze, ale również, żeby pąki kwiatowe się zawiązały na przyszły rok i żebyśmy się mogli cieszyć dobrym kwitnieniem i dobrym plonowaniem w przyszłym sezonie. Jeśli chodzi o zabiegi dolistne nawozami, to oprócz tego siarczanu magnezu, który tutaj był tym głównym elementem przeciwko miodówce gruszowej latem, to również dużą funkcję spełnił Rosatop Calcium, czyli saletra wapniowa z mikroelementami, bezpieczna, łagodna w tych okresach upałów, suszy. Wtedy aplikowany był Rosatop Calcium, ale również teraz, przed zbiorami ten Rosatop był aplikowany wraz z krzemem.

I proszę państwa ochrona przedzbiorcza, czyli wiemy, że tę gruszkę trzeba zabezpieczyć jak najlepiej przed chorobami przechowalniczymi, zaaplikowany został Switch, też z Rosotopem Calcium i Topper do tego, aby uchronić ten sad przed przedwczesnym opadem owoców, tak dużych, tak ciężkich. Wiadomo, że tutaj jest zawsze ryzyko i obawa przed tym, żeby tuż przed zbiorami, przy jakiejś wichurze, żeby te gruszki nam nie pospadały. Więc ten Topper uważam za obowiązkowy element tego programu przedzbiorczego, ale oczywiście odpowiednio wcześniej przed zbiorami, czyli około czterech tygodni przed zbiorami należy ten Topper zaaplikować.

Podsumowując, klucz do sukcesu w uprawie gruszy konferencji na przykładzie tego sadu, to bardzo dobra, szczelna ochrona przed chorobami bakteryjnymi wiosną. Skuteczna, szczelna przed miodówką przez cały sezon. Optymalne nawożenie od początku wegetacji poprzez okres letni. I skuteczne, racjonalne, wczesne nawadnianie tuż po opadzie czerwcowym. Jeśli te zabiegi, te elementy dobrze poukładamy w naszym programie i zrealizujemy je, jest bardzo dużo prawdopodobieństwo i szansa, że osiągniemy takie efekty, jak tutaj, w tym sadzie, czego państwu życzę.