Pierwszy zabieg zwalczający miodówkę gruszową

W związku z krótką i łagodną zimą, przyspieszona jest zarówno wegetacja w sadach jak i rozwój chorób i szkodników. Po wykonaniu lustracji w sadach gruszowych w ostatnich dniach, stwierdziliśmy aktywne, latające i składające jaja, dorosłe osobniki miodówki

Niezbędny zabieg zwalczający miodówkę!

W związku z powyższym, jak najszybciej należy rozpocząć ochronę przed tym szkodnikiem. Do pierwszych zabiegów polecane są produkty z grupy pyretroidów np. Karate Zeon lub inne pyretroidy, które skutecznie zwalczają dorosłe osobniki – dzięki temu mamy mniej złożonych jaj i mniejsze zagrożenie rozwoju dużej populacji pierwszego pokolenia.

Skutecznym rozwiązaniem zapobiegawczym jest zabieg Glinką Kaolinową, która w dużym miodowka_gruszowastężeniu, regularnie pokrywa całe pędy i krótkopędy, przez co muszki miodówki bardzo niechętnie siadają i składają jaja. Glinka Kaolinowa jest jednak dość łatwo zmywalna, więc po wystąpieniu większych opadów deszczu, zabieg należy powtórzyć.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że latające miodówki mogły złożyć już pojedyncze jaja. W tej sytuacji, aby maksymalnie ograniczyć populację pierwszego pokolenia, warto zastosować olej parafinowy np. Katanol, Catane, który uniemożliwi wyląg larw miodówki z jaj. Zarówno glinkę kaolinową jak i olej parafinowy można mieszać z pyretroidami. Zabieg warto powtórzyć po kilku dniach.

Proponowane rozwiązania na pierwsze zabiegi:

Karate Zeon 050 CS – 0,2 l/ha
lub inny pyretroid

+

Katanol 96 EC lub Catane 800 EC – 1,5-2%/ha
albo
Glinka Kaolinowa – 25 kg/ha