Pierwsze zabiegi w truskawkach – Komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu o pierwszych zabiegach w truskawkach.

 

Czego dowiesz się z komunikatu:

00:47 – zabiegi pielęgnacyjne

02:15 – nawożenie posypowe

03:13 – jak zadbać o glebę?

05:23 – truskawka w uprawie tunelowej

07:43 – zabiegi ochrony

 

 

Transkrypcja:

Końcówka marca, spotykamy się dzisiaj na plantacji, ponieważ pogoda od kilku dni jest bardzo słoneczna, wysokie temperatury w ciągu dnia, co zresztą widać. Koszulka na krótki rękaw, ponieważ nie da się wytrzymać przy obecnych temperaturach na plantacjach, no i trzeba ruszyć z pierwszymi pracami polowymi.

Oczywiście proszę państwa, pierwsze co, to trzeba przeprowadzić lustrację plantacji. Zobaczyć, jak te plantacje wyglądają po zimie. Ja tutaj przeprowadziłem lustrację. Mamy dwie odmiany. Odmianę Malwina i odmianę Sybilla. Jak państwo widzicie, no, niestety mamy dosyć duże uszkodzenia mrozowe na tych odmianach. Tutaj akurat w tej lokalizacji. Powiem, że to jest lokalizacja łódzkie województwo. Co z takimi plantacjami? No, oczywiście teraz powinniśmy robić zabiegi, szereg zabiegów pielęgnacyjnych, ale nie jest to jeszcze czas na stymulację tych roślin, na regenerację tych uszkodzeń mrozowych. Pierwsze co, to oczywiście należy wykonać wygarnianie cząstek tych resztek części roślin zeszłorocznych. Ponieważ tam mamy szereg patogenów, które będą na pewno przechodziły nam na zdrowe części roślin, które będą wypuszczały w tym momencie. Widzimy, że powoli ta wegetacja zaczyna ruszać, wypuszczają najmłodsze te listki, więc rośliny powoli budzą się do życia. System korzeniowy również już zaczyna się rozwijać. Niemniej jednak ten rozwój jest troszeczkę wyhamowany przez te mrozy, które występują nocami, bo nie można tego nazwać przymrozkami, kiedy temperatura już o godzinie dziewiętnastej, dwudziestej spada do poziomu poniżej zera stopni, a często te poziomy sięgają do minus dziesięciu stopni w nocy. Tak że mamy bardzo dużą amplitudę temperatur między dniem a nocą. To też na pewno nie są korzystne warunki dla roślin. Kolejny czynnik, który bardzo stresuje te rośliny to deficyt wody, który może być w najbliższym okresie. Od bardzo dawna nie mieliśmy opadów deszczu. Mamy intensywne słońce, promieniowanie słoneczne, mamy wiatry, które również wysuszają glebę i tak jak widzimy, w tej wierzchniej warstwie już mamy ten deficyt wody. Niemniej jednak głębiej jeszcze mamy te pokłady wody. Dlatego myślę, że to jest taki moment, kiedy powinniśmy zastosować nawożenie posypowe. Nie czekajmy z tym nawożeniem posypowym, ponieważ, proszę państwa, dajmy szansę tym nawozom. One będą potrzebowały dużo czasu, żeby rozpuścić się i zacząć działać. Dlatego powinniśmy zastosować w obecnej chwili nawożenie posypowe nawozami wieloskładnikowymi bezchlorkowymi. Ja tutaj rekomenduję Rosafert 12-12-17, Rosafert 5-12-24, jak również YaraMila Complex. Oczywiście każdy z państwa mógł już zaopatrzyć się wcześniej w inne nawozy

wieloskładnikowe, ale to jest właśnie ten czas, kiedy te nawozy trzeba zastosować. W przyszłym tygodniu spodziewane są jakieś opady deszczu. Wysypmy te nawozy i pozwólmy im się rozłożyć, i w odpowiednim czasie niech one będą dostępne w strefie korzeniowej naszych roślin. Dlatego, żeby one łagodnie przechodziły tę regenerację, żeby one nie były narażone na deficyt składników pokarmowych. To, co jeszcze powinniśmy teraz zrobić, to też zadbać o strukturę naszej gleby. Dlatego też jest odpowiedni moment na zastosowanie kwasów humusowych. Zalecam tutaj zastosowanie Rosahumusu w dawce sześciu kilogramów na hektar. Opryskujemy całą powierzchnię pola, tak, żeby poprawić te stosunki wodno-powietrzne, dostarczyć te kwasy humusowe niezbędne w budowie tej struktury, odpowiedniej struktury gleby, jak również poprawić pobieranie składników pokarmowych z gleby. To jest bardzo ważne, żeby te rośliny sobie mogły same jak najlepiej zrzucać ten stres, czyli to przemarznięcie. Oprócz tego bardzo ważne teraz zabiegi herbicydowe herbicydami doglebowymi. Widzimy, że gleba jest dosyć sucha i jeżeli są takie plantacje, tak jak tutaj, że jest ta wierzchnia warstwa mocno wysuszona, to powinniśmy zastosować deszczowanie albo poczekać jak w przyszłym tygodniu jakiś deszcz spadnie i kiedy będziemy mieli troszeczkę tej wilgoci w glebie, powinniśmy zastosować już herbicydy doglebowe. Jakie to herbicydy? Stomp Aqua i Devrinol. Ale proszę państwa, proszę pamiętać, żeby łącznie z tymi herbicydami zastosować adiuwant Remix. Remix, który będzie poprawiał rozprowadzenie herbicydu po powierzchni gleby, ale również będzie zapobiegał przemieszczaniu się tego herbicydu w spodnią warstwę, czy tam w strefę korzeniową naszych roślin, tak, żeby ten herbicyd nie uszkadzał po prostu roślin. Jeżeli chodzi o inne zabiegi na plantacjach, no to oczywiście wymiatanie, jeżeli jest taka potrzeba, jeżeli mamy chwasty, uprawki mechaniczne i w dalszej kolejności nawożenie, a następnie zabiegi herbicydowe. Myślę, że ten tydzień jest kluczowy, żeby te zabiegi wykonać na plantacjach. Mamy piękną pogodę, możemy wejść w pole. Mamy wysuszone już dobrze te części roślin zeszłoroczne i na pewno te zabiegi będą bardzo efektywne. Na pewno w kolejnych komunikatach będziemy przygotowywali specjalne programy regeneracji takich plantacji takich uszkodzonych, tak, aby te rośliny mogły odpowiednio wyrosnąć i wydać plony w tym sezonie.

To tyle, jeżeli chodzi o tę część. W kolejnej części zapraszam do upraw tunelowych. Zapraszam na drugą część komunikatu jagodowego. Truskawka w uprawie tunelowej. Jesteśmy w tunelu z odmianę Fler. Jest to jedna z wcześniejszych odmian truskawek, która jest najbardziej polecona właśnie do uprawy tunelowej. Możecie państwo zobaczyć, że ta wegetacja tutaj w tych tunelach, gdzie mamy bardzo wysokie temperatury, w tej chwili około dwudziestu pięciu stopni, ta wegetacja postępuje, te rośliny rosną. Jeżeli chodzi o przezimowanie tych roślin, tutaj też pod foliami widzimy, że te rośliny nie były aż tak narażone na spadki temperatur, no i oczywiście kondycja tych roślin jest bardzo dobra. Nie mamy tych uszkodzeń mrozowych, rośliny fajnie się

zachowują, fajnie zaczynają rosnąć. No i to oczywiście cieszy bardzo plantatorów. Oczywiście też nie możemy zapominać o zabiegach na tych plantacjach. Jest to okres czasu, gdzie mamy te wysokie temperatury na zewnątrz, tym bardziej w tunelu. I teraz powinniśmy pamiętać o tym systematycznym nawadnianiu, jak również o fertygacji. Nie zapominajmy o tych nawozach, aby podawać systematycznie nawozy właśnie teraz dla tych roślin. Rośliny powoli zaczynają wypuszczać pąki kwiatowe. One teraz potrzebują składników pokarmowych, aby prawidłowo się rozwijać, aby budować tę masę liściową, która później będzie odżywiała odpowiednio pąki kwiatowe, kwiaty, a następnie owoce. Dlatego w tej chwili do fertygacji zalecam podawanie nawozów wieloskładników zrównoważonych, takich jak Ultrasol 20-20-20, czy też Rosasol 19-19-19.

Oprócz tego możemy również podać kwasy humusowe w postaci Rosahumusu, aby dostarczyć tym roślinom tych niezbędnych kwasów humusowych właśnie, które będą wpływały na tę lepszą strukturę gleby i na poprawę wzrostu tych roślin.

Oprócz tego zachęcam państwa również do stosowania preparatu Aqualink. Aqualink, który będzie zatrzymywał wodę, którą podajemy razem z nawozami w obrębie systemu korzeniowego. Ta woda nie będzie aż tak szybko odparowywała i nie będziemy mieli takich deficytów tej wody na plantacji. Dlatego też łącznie z właśnie fertygacją, podajmy Aqualink.

Jakie zabiegi ponadto tutaj powinniśmy wykonać? Oczywiście, jeżeli plantacja jest oczyszczona w ten sposób, tak jak tutaj widzimy, nie ma chwastów, nie musimy tutaj wykonywać dodatkowych zabiegów, ale powinniśmy już pomyśleć o zabiegach ochroniarskich. Teraz w tej fazie powinniśmy podać nawozy, środki miedziowe. Ja tutaj rekomenduję Nordox w połączeniu z siarką ASX Micriol. Takie połączenie na pewno zabezpieczy nasze rośliny przed bakteriami jak rownież przed mączniakiem. Widzimy, że rośliny są w tej chwili zdrowe, nie mają objaw chorób, ale powinniśmy je zabezpieczać. Oprócz tego również już teraz w tym momencie możemy podawać tym roślinom preparat Vaxiplant. Jest to naturalna szczepionka, laminaryna. Na pewno podanie tego preparatu będzie wpływało w późniejszym etapie na lepszą kondycję roślin i te rośliny będą bardziej odporne na porażenia przez wszelkiego rodzaju patogeny.

Na dziś to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam państwa do oglądania naszych kolejnych komunikatów, ale również zachęcam do odwiedzania naszej strony na Facebooku, odwiedzania naszego kanału na YouTube, jak również do kupowania Info-Karty. Dziękuję bardzo za uwagę.

 

Produkty kupisz tutaj:

Rosafert

Rosahumus 

Stomp Aqua 

Devrinol 

Remix 

Ultrasol 20-20-20

rosasol 19-19-19

Aqualink 

Nordox