Pierwsze zabiegi w sadach gruszowych i jabłoniowych – Komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 1.04.2021r.

Czego dowiesz się z filmu:

02:10 – zabiegi zapobiegawcze przeciwko miodówce gruszowej

05:21 – ochrona bakteryjna sadu gruszowego

06:30 – zabiegi przeciwko chorobom kory i drewna w sadzie jabłoniowym

10:25 – zabiegi na uszkodzenia po zimie

11:05 – pierwsze zabiegi przeciwko szkodnikom

Transkrypcja

Dzień dobry. Robert Binkiewicz. Agrosimex. Zapraszam na nowy komunikat sadowniczy.

Jeszcze tydzień temu występowały lokalnie opady śniegu, mrozy, ubieraliśmy ciepłe zimowe kurtki i czapki, a obecnie w końcu oczekiwane ocieplenie a wraz z nim przyroda się budzi. Początek wegetacji w sadach, na plantacjach a wraz z tym konieczne zalecenia i pierwsze niezbędne zabiegi agrotechniczne. Rozpoczynamy ten komunikat w sadzie gruszowym, a to dlatego że uważam, że to właśnie w sadach gruszowych są najbardziej pilne zabiegi w tej chwili i od tego chcę zacząć. Wiem, że wciąż część sadowników prowadzi cięcie zimowe grusz. To, co obserwuję w tym sezonie, to w wielu sadach jest umiarkowana liczba pąków kwiatowych albo wręcz tych pąków kwiatowych jest niewiele. To wynika między innymi z ubiegłego sezonu i sytuacji jakie mieliśmy. Czyli wiele przymrozków, wielokrotnie stosowane były gibereliny i między innymi też może to być jedna z przyczyn tego, że tych pąków kwiatowych jest w tym sezonie mniej. Dlatego proszę zwrócić uwagę podczas cięcia, a wiem że już większość tych sadów jest pociętych. Ale tam gdzie państwo tniecie kwatery grusz wciąż zachęcam do tego, żeby skupić się właśnie na tym elemencie czyli ilość pąków kwiatowych, ile tych pąków mamy, gdzie one się znajdują i dostosować technikę cięcia. Oczywiście oszczędzać te pąki kwiatowe, tak żeby po pierwsze zebrać jakiś plon, a po drugie też żebyśmy troszeczkę naprowadzili na dobrą drogę te drzewa i owocowanie, bo się trochę rozregulowały. To pierwsza sprawa.

No i jeśli chodzi o zabiegi to na pewno miodówka gruszowe w tej chwili powinna być priorytetem. Ta ciepła słoneczna pogoda na pewno sprzyja aktywności miodówki gruszowej. Wiemy, no miodówka, najgroźniejszy szkodnik w gruszach. I ta pierwsza faza ochrony do kwitnienia jest niezmiernie istotna. Dlatego na już tak naprawdę to są zalecenia zabiegu zapobiegawczego. Standardowo tutaj polecamy mieszaninę glinki kaolinowej i siarki. Mogą to być preparaty nawozowe typu Microthiol, ASX Micriol. I taka mieszanina bardzo skutecznie odstrasza, zniechęca dorosłe miodówki do składania jaj. Tak naprawdę to jest dość uciążliwy program, bo te zabiegi trzeba wykonać regularnie, co kilka dni, ale naprawdę jest bardzo skuteczny. Zachęcam do tego, żeby w pierwszej kolejności wykonać właśnie taki zabieg mieszaniną glinki i siarki.

Co z olejem. Bo jak co roku sadownicy już pytają o olej i gruszach chcą stosować już w tej chwili olej. Osobiście uważam, że ten olej dużo lepiej się sprawdzi, olej parafinowy będzie bardziej wykorzystany za kilka dni wtedy kiedy ewentualnie jakieś jaja miodówka złoży. Bo owszem ta ochrona zapobiegawcza powinna być prowadzona i powinna być jak najskuteczniejsza, ale nie unikniemy tego, że jakieś pojedyncze jaja będą złożone i to będzie początek do pierwszego pokolenia miodówki i wylęgu tych larw młodych. Dlatego zachowajmy ten olej na taką fazę kiedy faktycznie pierwsze jajka będą złożone. Tutaj niezbędna jest bardzo dobra lustracja. Myślę, że to będzie za około siedem, dziesięć dni od tego zabiegu. Oczywiście w zależności też od przebiegu pogody. Oczywiście pamiętajmy o tym, że wtedy już będziemy mieli pierwsze części zielone, młode listki wrażliwe na różnego typu mieszaniny agresywne i dlatego wtedy olej parafinowy powinniśmy zastosować wyłącznie solo. Nie mieszamy go wtedy już z siarką czy z innymi produktami. Tutaj mamy też do dyspozycji różne produkty w naszej ofercie jest to Contigol i Katanol. Tak że proszę wybrać odpowiedni produkt i zastosować olej wtedy, kiedy faktycznie będzie to uzasadnione. I ta skuteczność tego oleju będzie jak najlepiej wykorzystana, te właściwości tego zabiegu. Obecnie kiedy jeszcze nie ma jaj powinniśmy wykonać wykonywać zabiegi zapobiegawcze, żeby nie dopuścić do składania jaj. Olej w tym przypadku tutaj mniejszą rolę na pewno odgrywa.

Ale miodówka to nie wszystko. Sady gruszowe i grusze wiemy, że są bardzo wrażliwe na choroby bakteryjne, więc ten początek wegetacji, pękanie pąków to jest też ważny moment na dobrą ochronę przeciwko bakteriom. Więc te zabiegi miedziowe standardowe powinny być też jak najszybciej wykonane. Najlepiej dwa zabiegi w krótkim odstępie, w krótkim okresie czasu jeden po drugim. Polecamy albo Nordox albo miedź nawozową w postaci preparatu Miedź Plus.

I zalecenia dla jabłoni. Znajduję się w kwaterze Galii. Nie bez przyczyny. Otóż to gala właśnie obok grusz w tej chwili jest tym drugim bohaterem, o którym najwięcej się mówi, najwięcej się dzieje i bardzo ważne zabiegi w tej chwili w kwaterach gali. Ale zanim do tego przejdę nawiąże tylko jeszcze do nawożenia doglebowego. W poprzednim komunikacie wiele mówiłem obszernie o nałożeniu doglebowym, optymalnym terminie, więc w tej chwili te nawozy już powinny być wysiane. I kto tak uczynił na pewno będzie to najbardziej efektywne. Nie będę dalej do tego wracał. Jakie zabiegi w jabłoniach proszę państwa. Właśnie te kwatery Galii to powinien być priorytet dla nas, jeśli chodzi o najbliższą ochronę. Dlaczego, dlatego że oczywiście największa bolączka, największe problemy jakie mamy w kwaterach Galii, nie tylko, ale szczególnie Galii, to są choroby kory i drewna. I na pewno w tej chwili w tych najbliższych dniach powinniśmy się właśnie skupić w ogóle w sadach jabłoniowych i gruszowych też, ale jabłoniowych na tych zabiegach, które będą po pierwsze sprzyjały gojeniu się ran po cięciu zimowym, ale również zabezpieczały je przed infekcjami tych właśnie patogenów, które powodują choroby bakteryjne, ale i choroby kory i drewna. Dlatego jak najszybciej powinien być wykonany zabieg miedziowy, ale nie pod kątem parcha tylko właśnie pod kątem tych chorób. Jeśli chodzi o parcha, dziś rano wykonaliśmy ocenę stopnia rozwoju parcha, więc na obecną chwilę mamy bardzo niewielki udział wykształconych zarodników workowych a co mówić o dojrzałości. Więc na pewno potrzeba dobrego tygodnia do tego, aby większa ilość zarodników workowych parcha się wykształciła no i stopniowo żeby ta dojrzałość była na tyle zaawansowana, aby było to zagrożeniem pierwszymi wysiewami. Więc na tę chwilę na pewno te zabiegi miedziowe powinny być nakierowane na ochronę przed chorobami kory i drewna. Dlatego najszybciej jak to możliwe wykonajmy pierwszy zabieg miedziowy. Nordox albo Miedź Plus. I za kilka dni, kiedy pąki popękają, pojawi się troszeczkę tkanki zielonej i ta temperatura też będzie dobra do wykonania zabiegu Topsinem albo preparatem Tiptop. To jest standardowy zabieg, który powinien być wykonany również w przypadku Gali, nie tylko Gali, ale szczególnie w przypadku Gali i skutecznego zabezpieczenia przed rozwojem raka drzew owocowych. Później po tym zabiegu Topsinem czy Tiptopem kolejny zabieg miedzią. Pewnie wtedy będzie już wyższe zagrożenie ze strony parcha i być może będzie konieczność wykonania mieszaniny z ditianonem.

To tyle jeśli chodzi o te pierwsze zabiegi, zabiegi miedziowe, zabiegi z wykorzystaniem preparatów Topsin, Tiptop. Króciutko o preparatach olejowych. Często pytacie nas państwo czy stosować olej już w jabłoniach w takiej fazie bezlistnej. Nie. Dlaczego, dlatego że najczęściej stosujemy oleje parafinowe do tego żeby zwalczać jaja zimowe przędziorka owocowca i jedyny słuszny termin, faza na ten zabieg to jest najwcześniej jak mysie ucho. Wyjątkiem jest mszyca jabłoniowa. I szczególnie w młodych sadach jabłoniowych, tak jak tutaj jesteśmy w tej młodej Gali, jest sporo jaj mszycy jabłoniowej. Więc wyjątkowo jeśli mamy taką presję mszycy jabłoniowej, warto w takich sadach wykonać zabieg olejem parafinowym już w tej chwili, aby zapobiec masowemu wylęganiu się larw mszycy jabłoniowej. To spowoduje, że ta ochrona później przed mszycami będzie też dużo łatwiejsza.

Co dalej proszę państwa uszkodzenia mrozowe po zimie. W jednych sadach są, w drugich ich nie ma, jeszcze w innych są umiarkowane, ale na pewno to jest faktem, że część pędów, krótkopędów, podstawy pąka jest uszkodzona. Dlatego na te pierwsze zabiegi również polecamy nawozy potasowe albo saletrę potasową, ale najczęściej wybierany będzie siarczan potasu z uwagi na to, że dobrze się miesza z innymi produktami, ale jest też i bezpieczny jak już się pierwsze listki ukażą. My polecamy siarczan potasu K-Leaf albo Solupotasse.

I przechodzimy, proszę państwa, w tym momencie do do szkodników i typowego takiego zabiegu, pierwszego zabiegu, który wykonujemy przeciwko szkodnikom czyli pyretroid. I również dobrze by było też w najbliższym czasie w tej fazie pękania pąków zastosować, szczególnie w tych sadach gdzie nie będzie stosowany olej teraz pod kątem mszycy jabłoniowej, zastosować pyretroid. Albo Delta-Glob albo Decis Mega. Tutaj mamy na ten pierwszy zabieg zwalczone pierwsze mszyce i kwieciak jabłoniowiec.

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów sadowniczych, jak również do śledzenia naszych wpisów na Facebooku w grupie Doradca Sadowniczy.