Parch jabłoni – zalecenia ochrony na najbliższe dni

Szampion - okolice WrocławiaW większości regionów sadowniczych wegetacja drzew się rozpoczęła i w zależności od odmiany i stanowiska, w sadach jabłoniowych mamy fazy rozwojowe: od pękania pąków, poprzez mysie ucho, aż do zielonego pąka – zachodnia Polska: okolice Wrocławia oraz Poznania.

Jeśli chodzi o rozwój zarodników workowych parcha, to również w zależności od regionu jest to od kilku do kilkunastu procent dojrzałych zarodników, gotowych do wysiewu przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Na najbliższe dni zapowiadane są opady deszczu praktycznie w całym kraju, w związku z czym prawdopodobny jest pierwszy wysiew zarodników. Jeśli wystąpią warunki do infekcji, to mamy realne zagrożenie zakażeniem.

W sadach, w których po świętach Wielkanocnych nie został wykonany zabieg zapobiegawczy, należy bezwzględnie taki zabieg przeprowadzić jak najszybciej.

Polecane preparaty:

W regionach i w sadach o opóźnionej wegetacji wystarczy zabieg jednym z preparatów miedziowych:

Nordox 75 WG – 0,75 kg – 1 kg/ha
Cuproflow 375 SC – 1,5 l – 2 l/ha
Neoram 37,5 WG – 2 kg/ha
Funguran A Plus 50 WP – 1,5 kg/ha
Miedzian 50 WP – 1,5 kg/ha

 

W regionach i sadach, gdzie rozwój drzew znacząco przyspieszył (zielony pąk) wskazany jest dodatek do produktu miedziowego jednego z preparatów zapobiegawczych :

Delan 700 WG – 0,5 kg/ha
Merpan 80 WG – 1,9 kg/ha
Captan 80 WG – 1,9 kg/ha

UWAGA! W tej fazie rozwojowej drzew niepolecany i niebezpieczny jest zabieg mieszaniną preparatu miedziowego i olejowego. Zabieg preparatem olejowym należy wykonać solo. Więcej informacji nt. zabiegu preparatem olejowym w następnym komunikacie.

Szampion - okolice Wrocławia  Jonagold - okolice Wrocławia

po lewej: Szampion w okolicach Wrocławia – 12 kwietnia 2012
po prawej: Jonagold w okolicach Wrocławia – 12 kwietnia 2012