Parch jabłoni – rozwiązania ochrony w sezonie 2022

Obecnie wśród sadowników powszechne jest przekonanie, że środki ochrony zdrożały tak bardzo, a ponadto wycofano tyle preparatów, że niedługo nie będzie czym chronić upraw. Czy faktycznie tak jest? A jeśli tak, to jak zaplanować ochronę jabłoni przed parchem w sezonie 2022? Odpowiedzi na te i inne ważkie pytania poniżej.

Robert Binkiewicz

W przypadku środków ochrony roślin tylko produkty oparte na kaptanie i glifosacie zanotowały najwyższe zmiany cen. Pozostałe nie. Natomiast ostatnio z rejestru wycofane zostały dwa fungicydy powszechnie stosowane w sadownictwie – mankozeb (Penncozeb 80 WP, Vondozeb 75 WG) i tiofanat metylu (Topsin M 500 SC, TipTop 500 SC). Poza tym wszystkie inne rozwiązania fungicydowe (parch + mączniak) nadal są dostępne. Nie ma zatem powodu, by dramatyzować, ale należy porządnie przygotować się do sezonu, i – żeby parch „nas nie zaskoczył” – wykorzystać szeroką paletę środków.

Trudno mówić o dobrym programie ochrony przed parchem bez difenokonazolu. To substancja aktywna stosowana przez sadowników od lat i doceniana jako interwencyjna w groźnych sytuacjach.

Wiosną – na początek ochrony przed parchem jabłoni

Parch jabłoni – symptomy
Parch jabłoni – symptomy

W pierwszym etapie ochrony przed parchem nic się nie zmieniło i polecane są sprawdzone preparaty, przedstawione w tabeli 1. Do pierwszych zabiegów zapobiegawczych wystarczą klasyczne środki miedziowe. Zazwyczaj kolejnym zabiegiem po miedzi, wykonywanym w okolicach pierwszego zagrożenia infekcją, jest aplikacja środka Syllit 544 SC. Warto w tym czasie wykorzystać wszechstronne i mocne działanie dodyny – interwencyjne i zapobiegawcze. Od fazy zielonego pąka należy włączyć dithianon, a po kolejnej groźnej infekcji, zwłaszcza jeśli występują niższe temperatury (<12°C), polecany jest Pyrus 400 SC.

Kwitnienie to faza największego zagrożenia ze strony parcha jabłoni

Liść porażony przez parcha jabłoni
Liść porażony przez parcha jabłoni

W tym czasie dochodzi do najsilniejszych wysiewów zarodników i groźnych infekcji, nawet 2–3-dniowych. Dlatego na te sytuacje należy przygotować najmocniejsze rozwiązania fungicydowe, których nie brakuje (pomimo obaw producentów owoców). Z doświadczenia wiadomo, że ten etap programu ochrony warto oprzeć na środkach z grupy SDHI (Fontelis 200 SC, Embrelia 140 SC) i fosforynowych (Merplus 800 SC, Soriale). Kaptan i dithianon to wciąż baza do wszelkich mieszanin zapobiegawczo-interwencyjnych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na stosunkowo nowy preparat, który stanowi ogromne wsparcie w trudnych momentach – Merplus 800 SC. Ten środek to płynna formulacja kaptanu i systemicznego fosfonianu potasu. Wyróżnia się spośród standardowych fungicydów wyjątkowym działaniem zapobiegawczym.

Trudno mówić o dobrym programie ochrony przed parchem bez difenokonazolu. Ta substancja aktywna, stosowana przez sadowników od lat i doceniana jako interwencyjna w groźnych sytuacjach, poza znanymi produktami, takimi jak Difo 250 EC czy Hajmon 250 EC, od sezonu 2022 jest dostępna jako gotowa mieszanina z kaptanem w produkcie Kapduo 72,5 WG.

Po kwitnieniu

Dwa tygodnie po kwitnieniu to okres wciąż groźnych infekcji pierwotnych, a niekiedy również wtórnych, jeśli doszło do porażenia. Dlatego w tym czasie należy kontynuować intensywny program ochrony, z wykorzystaniem większości środków zalecanych w okresie kwitnienia. Dodatkowym wsparciem na tym etapie jest Domark 100 EC (tetrakonazol) – skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie interwencyjne, wykazujące również działanie wyniszczające, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto pamiętać także o Zato 50 WG – niezmywalnej strobilurynie, która dobrze chroni młode zawiązki, działa bardzo skutecznie zapobiegawczo i dobrze się miesza, a ponadto jest bardzo przydatna w zwalczaniu mączniaka. Letnie 2–3 zabiegi mankozebem należy zastąpić kaptanem (Malvin 80 WDG/Merpan 80 WDG/Pastor 80 WG) i problem parcha jest rozwiązany.

Jak widać, jest czym chronić sady jabłoniowe przed parchem. Umiejętnie wykorzystując wszystkie dostępne i sprawdzone substancje, które dają możliwość rotacji i dopasowania działania do stopnia zagrożenia, fazy rozwojowej roślin i warunków pogodowych, można zapewnić uprawom ochronę o bardzo wysokim poziomie skuteczności. Warto skrupulatnie przeanalizować swoje programy ochrony z poprzednich lat i na sezon 2022 przygotować schemat z jak najlepszym wykorzystaniem dostępnych środków, których nie jest mało.

Tabela 1. Program ochrony przed parchem jabłoni przed kwitnieniem

Preparat Substancja Dawka
Nordox 75 WG tlenek miedzi 1 kg/ha
Cuproflow 377,5 SC tlenochlorek miedzi 2 l/ha
Caldera 700 WG/

Ditoflo 700 WG

dithianon 0,5–0,75 kg/ha
Syllit 544 SC dodyna 1,25 l/ha
Pyrus 400 SC pirymetanil 1 l/ha
Malvin 80 WDG/Merpan 80 WDG/Pastor 80 WG kaptan 1,9 kg/ha

 

Tabela 2. Program ochrony przed parchem jabłoni w okresie kwitnienia

Preparat Substancja Dawka
Antalia 200 SC/

Fontelis 200 SC

pentiopirad 0,5–0,75 l/ha
Merplus 800 SC kaptan + fosfonian potasu 2 l/ha
Embrelia 140 SC izopirazam + difenokonazol 1,5 l/ha
Soriale fosfonian potasu 1,86 l/ha
Sercadis fluksapyroksad 0,3 l/ha
Caldera 700 WG/

Ditoflo 700 WG

dithianon 0,5–0,75 kg/ha
Malvin 80 WDG/Merpan 80 WDG /Pastor 80 WG kaptan 1,9 kg/ha
Kapduo 72,5 WG kaptan + difenokonazol 2 kg/ha
Difo 250 EC/

Hajmon 250 EC

difenokonazol 0,2 l/ha

 

Tabela 3. Program ochrony przed parchem jabłoni po kwitnieniu

Preparat Substancja Dawka
Domark 100 EC tetrakonazol 0,4 l/ha
Zato 50 WG trifloksystrobina 0,15 kg/ha
Merplus 800 SC kaptan
+ fosfonian potasu
2 l/ha
Embrelia 140 SC izopirazam + difenokonazol 1,5 l/ha
Caldera 700 WG/Ditoflo 700 WG dithianon 0,5–0,75 kg/ha
Malvin 80 WDG/Merpan 80 WDG/Pastor 80 WG kaptan 1,9 kg/ha
Kapduo 72,5 WG kaptan + difenokonazol 2 kg/ha
Difo 250 EC/Hajmon 250 EC difenokonazol 0,2 l/ha