Ortus 05 SC – akarycyd o najszerszym zakresie stosowania

oprysk na przędziorkaRejestracja preparatu Ortus 05 SC została rozszerzona o kolejne uprawy. W pierwszych dniach marca br. roku Ministerstwo Rolnictwa rozszerzyło etykietę rejestracyjną preparatu o kolejne zastosowania. Ortus to w tej chwili preparat o najszerszym zakresie stosowania spośród akarycydów dostępnych na polskim rynku.

Ortus 05 SC w uprawach małoobszarowych

Procedura rozszerzenia rejestracji Ortusa o zastosowanie w uprawach małoobszarowych została przeprowadzona w ekspresowym tempie. Od złożenia przez firmę Sumi Agro Poland wniosku w sierpniu 2012 do uzyskania rejestracji minęło zaledwie 7 miesięcy. W nowej etykiecie znalazły się nowe zastosowania dotyczące upraw sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych, a także szkółek leśnych.

Stosowanie Ortus 05 SC

W uprawach sadowniczych wprowadzono zalecenie stosowania do zwalczania przędziorka chmielowca w porzeczce czarnej, czerwonej i białej, truskawce, malinie, agreście i winorośli. Dodatkowo za pomocą Ortusa można teraz zwalczać wielkopąkowca w uprawie porzeczki czerwonej i białej oraz przędziorka owocowca na winorośli. Najwyższa dopuszczalna do stosowania dawka wynosi 1,5 l/ha, za wyjątkiem truskawki – 2,0 l/ha i winorośli – 1,8 l/ha.

Rozszerzenie etykiety w czerwcu 2012

Warto również przypomnieć, iż oprócz wymienionych powyżej, nowych zastosowań preparat Ortus 05 SC uzyskał w czerwcu 2012 roku zezwolenie na rozszerzenie etykiety rejestracyjnej do zwalczania wielkopąkowaca porzeczkowego na porzeczce czarnej i roztocza truskawkowca na truskawkach.

Zalecenia stosowania Ortus 05 SC

Wielkopąkowiec porzeczkowy

Na porzeczce czarnej Ortus 05 SC polecany jest do zwalczania wielkopąkowca porzeczkowego, w dawce 1,5 l/ha, przy maksymalnie 2 zabiegach w sezonie. Odstępy między nimi powinny wynosić 7–10 dni. Można go stosować łącznie z adiuwantem Slippa w dawce 0,1 l/ha. Środek poleca się stosować w okresie od początku do pełni kwitnienia.

Roztocz truskawkowiec

Na truskawce Ortus 05 SC zarejestrowany jest do zwalczania roztocza truskawkowca w zalecanej dawce 1-1,25 l/ha, przy maksymalnie 1 zabiegu w trakcie sezonu. Zalecana dawka wody to 500–1000 l/ha, przy wykonaniu oprysku drobnokroplistego. Preparat można stosować łącznie z adiuwantem Slippa (0,2 l/ha) i podając wtedy 1 l/ha Ortusa 05 SC.

Preparat zaleca się stosować w momencie zauważenia objawów żerowania szkodnika, niezleżenie od fazy rozwojowej roślin. Ortus 05 SC nie ma okresu prewencji, karencja w przypadku czarnych porzeczek, jabłoni i grusz wynosi 21 dni, dla śliw – 14 dni, a dla truskawek – 7 dni.

zwalczanie przędziorków ortusNa co zwrócić uwagę?

Stosując Ortus 05 SC, należy zwrócić uwagę na dokładne pokrycie cieczą użytkową chronionych roślin również dolnej strony liści, gdzie zazwyczaj najliczniej żerują przędziorki. W przypadku dużego zagęszczenia  opryskiwanych roślin i dużej masy liści, warto do cieczy użytkowej dodać środek zwilżający (w tym przypadku Slippa).

Polecane artykuły: