Ochrona sadów przed Świętami – komunikat sadowniczy

Zapraszamy do obejrzenia Komunikatu Sadowniczego z 27 marca na temat zaleceń ochrony sadów w okresie przedświątecznym.

Z filmu dowiesz się:

00:49 – duże zagrożenie ze strony Parcha – zabiegi ochronne przeciwko Parchowi

02:20 – czy można wykonać jeszcze zabieg olejowy

03:10 – zalecenia w gruszach: zabieg miedziowy, zabieg olejowy

04:07 – zalecenia w dla gatunków pestkowych: zabieg miedziowy

 

Polecane produkty:
Caldera 700 WG
Delan 700 WG
Syllit 544 SC
Contigol 95 EC
Nordox 75

 

Transkrypcja

Witam. Lustruje dzisiaj sady sandomierskie i korzystając z okazji chcę przekazać państwu zalecenia ochrony sadów w tym okresie przedświątecznym.

Zazwyczaj tak jest, że ten okres świąteczny, wielkanocny to czas, kiedy parch nam dokucza dość mocno i wszystko wskazuje na to, że będzie tak i tym razem. Zapowiadane są opady tuż przed świętami, ale również i tuż po świętach. W związku z tym jest prawdopodobieństwo dużego zagrożenia ze strony parcha i konieczność dobrej ochrony. Dobrej ochrony, której nie możemy wykonać z uwagi na silny wiatr. I naprawdę nie ma warunków do wykonania skutecznego zabiegu. Musimy czekać. Jeśli tylko pod koniec tygodnia takie warunki wystąpią, wykonajmy dobry zabieg zapobiegawczy już z użyciem ditianonu, Caldera albo Delan. To da dobre zabezpieczenie już tych młodych listków. Tutaj jest mysie ucho takie zaawansowane w Sandomierzu. I to jest niezbędne, aby tę ochronę w ten sposób przeprowadzić.

Co przyniosą kolejne dni? Duże ocieplenie w okresie świątecznym i prognozy deszczu tuż po świętach we wtorek. Jeśli to się sprawdzi, może być to pierwsze duże zagrożenie. Silne wysiewy i być może infekcja. W związku z tym będziemy obserwować, monitorować i sygnalizować tę sytuację państwu. Jeśli faktycznie tak się wydarzy, prawdopodobnie będzie to sytuacja na zastosowanie preparatu Syllit po takiej groźniej sytuacji. Ale zobaczymy. Będziemy monitorować i państwa na bieżąco informować.

Teraz jeśli chodzi o najważniejsze zabiegi. Priorytet w sadach jabłoniowych to parch i ochrona przed parchem. Pytacie państwo również o zabieg olejowy przeciwko szkodnikom. W takiej sytuacji trzeba to ustawić na drugim planie. W drugiej kolejności, jeśli skutecznie zabezpieczymy przed parchem, możemy startować z zabiegiem olejowym. Czy to będzie jeszcze przed świętami, jeśli się uda, czy to będzie tuż po świętach? Na pewno będzie można jeszcze zastosować ten zabieg. Oczywiście solo, nie mieszamy już wtedy oleju z innymi preparatami. A wystarczy 3-4 dniowy odstęp między zabiegiem siarką. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe preparaty, tutaj nie koliduje olej. Ale ważniejszy jest parch i ochrona przed parchem. Dlatego w tej sytuacji priorytetem jest zabieg przeciwko parchowi.

W gruszach proszę państwa przed opadami warto wykonać kolejny zabieg miedziowy pod kątem chorób bakteryjnych. W tej fazie wciąż można zastosować Nordox. Jeśli chodzi o miodówkę, to wciąż jest jeszcze zasadny zabieg olejowy. Często państwo pytacie: „Już jeden zabieg wykonałem, czy muszę jeszcze kolejny wykonywać, a może bielenie?”. Proszę pamiętać, że w tej chwili, szczególnie po kilkudniowym ociepleniu, na pewno miodówka będzie bardziej aktywna, część jaj już będzie złożonych, więc wciąż ten zabieg olejowy jest uzasadniony. Polecam go pomimo tego, że zabielamy sady, są zabielone, może wykonaliśmy już jeden zabieg olejowy, to wciąż ten zabieg olejowy w sadach gruszowych jest ważny, uzasadniony. Polecam go, żeby go jeszcze wykonać.

Gatunki pestkowe – przed opadami również zabieg miedziowy przeciwko rakowi bakteryjnemu.

To tyle, miejmy nadzieję, że uda nam się wykonać skuteczne zabiegi, zabezpieczyć skutecznie sady jabłoniowe na ten okres świąteczny i żebyśmy mogli spokojnie posiedzieć przy stole świątecznym.

Wszystkiego dobrego, do zobaczenia.