Ochrona sadów przed ptakami

armatki hukoweNajwiększym problemem dotykającym sadowników uprawiających gatunki pestkowe są zniszczenia dokonywane przez ptaki (zwłaszcza szpaki i kwiczoły). Żywią się one głównie wcześnie dojrzewającymi owocami czereśni, które są smaczne i dzięki swej barwie łatwo wpadają im w oko. Ptactwo potrafi w ten sposób spowodować  ogromne straty i spustoszenie w sadach, dlatego tak ważna jest ochrona przed nim.

Armatki hukowe

armata hukowa gazowaIstnieje wiele sposobów na ochronę sadów przed tym rodzajem szkodników.  Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia wydające sztuczny hałas w sadzie. Jednym z nich jest armatka gazowa do płoszenia ptactwa ZON MARK 4. Jej nowoczesna konstrukcja pozwala na zastosowanie niezależnie od panujących warunków pogodowych. Stabilna podstawa nie pozwala na żaden ruch podczas wystrzału. Jeszcze lepszy efekt gwarantuje zapalnik piezoelektryczny nie zawierający części ruchomych. Głośność wystrzałów jest regulowana (100-125dB) i występują one w odstępach od 0,5 minuty do 0,5 godziny. Główną zaletą tego urządzenia oprócz wysokiej skuteczności jest ekonomiczność – zakupu dokonujemy jednorazowo na kilka sezonów, a zużycie gazu jest bardzo niskie (butla 10 kg wystarcza na 17.000 strzałów).

NOBIRD – ochrona chemiczna

Nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie chemicznej formy ochrony –  preparatu NOBIRD. Jest to preparat wspomagający uprawę roślin, występuje w postaci koncentratu rozpuszczonego w wodzie i ma zastosowanie zarówno w sadach pestkowych (wyłączając śliwy) jak i ziarnkowych. W skład preparatu NOBIRD wchodzą naturalne aminokwasy i ich pochodne, które wnikając w tkanki rośliny aktywują jej mechanizmy obronne. Zabieg ten należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych ptaków.  Jego działanie trwa do 14 dni.  Należy go stosować dolistnie spryskując pień i glebę wokół drzewa. Dawka preparatu wynosi  4-5l/ha i zalecana ilość wody to  500-800 l/ha. Dzięki działaniu ekstraktów roślinnych obecnych w składzie środka NOBIRD owoce nie są dziobane przez ptaki. Zastosowanie tego preparatu jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony sadów pestkowych.

Przedstawione metody radzenia sobie z problemem ptactwa w sadach pestkowych są nie tylko bardzo skuteczne ale i niewymagające dużych nakładów finansowych. Dzięki temu w łatwy i niedrogi sposób możemy ochronić nasze sady i cieszyć się owocnymi zbiorami.

Autor: Kamil  Biniszewski