Ochrona przed kwieciakiem i szarą pleśnią w truskawce – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia filmu o uprawie truskawki w tunelu oraz w gruncie. Ekspert opowie o zaleceniach na najbliższy czas.

Czego dowiesz się z filmu:
00:59 – zabiegi ochrony
01:32 – chwasty jednoliścienne
02:45 – zabiegi zabezpieczające kwiaty
03:28 – szkodniki w truskawce – kwieciak, presja przędziorka
05:07 – zabezpieczenie przed szarą pleśnią
06:09 – fertygacja
06:32 – zabiegi dolistne

Transkrypcja:

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na drugi w tym sezonie komunikat jagodowy dotyczący uprawy truskawek.

Spotykamy się ponownie po dwóch tygodniach na plantacji truskawek. Tym razem jesteśmy tylko w uprawie tunelowej w tej lokalizacji, w której spotkaliśmy się dwa tygodnie temu. Niemniej jednak na samym początku chciałem poruszyć kwestię upraw tych gruntowych, których jest najwięcej w Polsce. To, co się działo przez ostatnie dwa tygodnie, mieliśmy opady śniegu, mieliśmy to duże ochłodzenie, nocami spadki temperatur, przymrozki, nawet dzisiaj w nocy mieliśmy spadki do lokalnie minus trzech, czterech stopni Celsjusza, dlatego te rośliny są też narażone na duży stres. Tak jak już mówiłem w ostatnim komunikacie, był okres na wykonanie nawożenia tego startowego, nawożenia doglebowego, jak również na zabiegi herbicydami doglebowymi. Teraz już powoli powinniśmy wchodzić w okres ochrony naszych plantacji przeciwko takim chorobom jak plamistości, jak mączniak i tutaj pierwsze zabiegi, jakie powinniśmy wykonać w tym tygodniu na naszych plantacjach, to na pewno zabiegi miedzią, czyli mam tutaj na myśli Nordox w połączeniu z siarką, czyli ASX Micriol. Możemy też zastosować Microthiol. Takie połączeni daje bardzo dobre rezultaty właśnie w zabezpieczaniu naszych plantacji przeciwko tym plamistościom, jak również przeciwko mączniakowi.

Co jeszcze na plantacjach uprawianych w gruncie tradycyjnie? No oczywiście pojawiają się chwasty. Jest dużo chwastów jednoliściennych. Dlatego tutaj, proszę państwa, również nie powinniśmy czekać. W tym tygodniu mamy dobre warunki na zastosowanie herbicydów na chwasty jednoliścienne. Ta wegetacja zaczyna powoli postępować. Widzimy, że wypuszczają młode liście na naszych plantacjach, ale również i chwasty. Chwasty też nie śpią, budzą się do życia. Dlatego tam, gdzie mamy problemy z wszelkiego rodzaju chwastami jednoliściennymi, czy też zbożami, które wysiały nam się z zeszłorocznej słomy, tu powinniśmy już zastosować właśnie Select Super. To są najważniejsze zabiegi, jakie należy wykonać na plantacjach tych tradycyjnych, gruntowych.

Co dalej? Jeżeli chodzi o plantacje, które prowadzimy na przyspieszony zbiór, które są okryte czy to folią perforowaną, czy agrotkaniną właśnie w gruncie, tam w cieplejszych rejonach Polski powoli zaczynają się pokazywać pąki kwantowe i kwiaty. Dlatego też proszę państwa, na takich plantacjach również powinniśmy prowadzić ochronę. Wiem, że często te plantacje były cały czas przykryte tę agrotkaniną, nie były odkrywane, no bo nie było tych warunków, sprzyjających warunków pogodowych do wykonania zabiegu ochrony, ale teraz mamy już te wyższe temperatury i powinniśmy wykonać dobre zabiegi właśnie zabezpieczające te kwiaty przede wszystkim przed szarą pleśnią, antraknozą, jak również przed mączniakiem. Przed mączniakiem oczywiście zabezpieczamy te liście naszych roślin. Dlatego ja tutaj zalecam wykonać zabieg kaptanem Malwin, Merpan w połączeniu ze Scorpionem. A w przypadku, gdzie mamy większą ilość kwiatów, tutaj należy wykonać zabieg Switchem bądź też Signum. Ja też rekomenduję, aby dodawać w tym okresie przedkwitnieniowym, jak również kwitnieniowym, nawóz Maral, który będzie poprawiał kondycję roślin i na pewno te pony, jak również owoce będą… Owoce będą większe a plony wyższe. To są te najważniejsze zabiegi, które powinniśmy tam wykonać.

Oprócz tego jeszcze szkodniki, czyli kwieciak. Na pewno już tutaj się pokazuje i Kobe, Mospilan łącznie z adiuwantem Flipper na takich plantacjach powinien być zastosowany. Co z przędziorkami? Presja jest przędziorka, w tym roku również na pewno będzie wysoka, bo już to obserwujemy i na takich plantacjach, gdzie w gruncie jesteśmy jeszcze przed okresem kwitnienia, powinniśmy wykonać zabieg preparatem Koromite.

Tunel. Coraz więcej w Polsce mamy upraw właśnie w tunelach, na zagonach podwyższonych na zbiór przyspieszony. Dzisiaj jesteśmy właśnie w takim tunelu. Tutaj mamy… Państwo widzicie, jesteśmy przed samym okresem kwitnienia, mamy wypuszczone już pąki kwiatowe, gdzie nigdzie pokazują się pierwsze kwiaty. Dokonując lustracji, tutaj na tej plantacji, zaobserwowałem, że mamy dosyć dużą presję przędziorka, dlatego też zachęcam państwa do wykonywania lustracji na własnych plantacjach, no i do podjęcia po prostu decyzji o zwalczaniu tego szkodnika. Ja rekomenduję na plantacjach, na których jeszcze nie mamy kwiatów, wykonać zabieg preparatem Koromite. Tam, gdzie już rozpoczęło się kwitnienie, powinniśmy wykorzystać taki preparat jak Ortus, aby zwalczyć wszystkie formy właśnie ruchome przędziorka, a następnie po kwitnieniu kolejne zabiegi zwalczające tego szkodnika. Również nie zapominajmy o tym kwieciaku, czyli tak jak już powiedziałem, w uprawach tych gruntowych pod przykryciem, tak również i w tunelu, powinniśmy zastosować Kobe, Mospilan łącznie z adiuwantem Flipper.

Co tutaj jeszcze, proszę państwa? Obserwujemy duże różnice temperatur a warunkami zewnętrznymi. Często też mamy bardzo dużą wilgotność, ponieważ ta temperatura po prostu powoduje nam skraplanie się wody. No i oczywiście obserwujemy na niektórych kwiatach już porażenie szarą pleśnią. Młode oczywiście kwiaty, które zaczęły kwitnąć, są porażone i tutaj powinniśmy właśnie też zabezpieczać plantację przeciwko szarej pleśni. Ja zachęcam państwa do zabezpieczenia plantacji przed kwitnieniem, tak jak tutaj, kiedy mamy biały pąk, Malwinem w połączeniu z Domarkiem i do tego jeszcze zachęcam państwa dołożyć Maral. Maral właśnie na wzmocnienie kondycji tych roślin. Będziemy tutaj mieli zwalczoną szarą pleśń, jak również białą plamistość liści i mączniaka. Taka kombinacja na pewno tutaj pozwoli nam zabezpieczyć naszą plantację przed tymi trzema groźnymi patogenami. Niemniej jednak ta plantacja, gdzie już są kwiaty, jest pełnia kwitnienia, tutaj powinniśmy wykorzystać te najlepsze preparaty do zwalczania szarej pleśni, Switch i Signum.

Co jeszcze powinniśmy wykonać? Oczywiście oprócz tej poprawy kondycji naszych roślin dalej prowadzimy oczywiście fertygację. Fertygację naszych roślin tutaj w tunelach. Teraz w okresie okołokwitnieniowym wchodzimy już w nawozy z przewagą potasu i ja tutaj polecam Ultrasol 12-12-36, tak żeby już teraz wpływać na masę naszych owoców.

Kolejnymi zabiegami, jakie należy wykonać na plantacjach, tam, gdzie one już kwitną, oczywiście będą zabiegi dolistne wapniem i krzemem. Metalosate Calcium i ASX Krzem Plus. To te dwa nawozy, które będą właśnie przekładały się na jakość owoców. I zacznijmy już to nawożenie właśnie wapnem i krzemem od momentu kwitnięcia roślin.

Na dziś to wszystko. Bardzo dziękuję za uwagę. Zapraszam do oglądania naszych komunikatów, jak również do śledzenia naszej strony na Facebooku. Dziękuję bardzo za uwagę.