Ochrona, nawożenie i regeneracja malin po przymrozkach – komunikat jagodowy

Zapraszamy na komunikat jagodowy z 10 maja dotyczący bieżących zaleceń dla malin.

Z filmu dowiesz się:

00:50 – sytuacja na plantacji malin

02:07 – zabiegi regeneracyjne po przymrozkach

03:25 – fertygacja

04:30 – ochrona malin przed przędziorkami

05:07 – ochrona malin przed kwieciakiem i pryszczarkiem

05:34 – ochrona przed zwójkami

05:58 – ochrona malin przed chorobami

Produkty polecane w filmie:
Maral
Asahi SL
Azofol
ASX Complex
ASX Siarczan Magnezu
Protaminal
Rosaleaf żółty
Ultrasol 20-20-20
CaTS
Koromite 10 EC
Safran 018 EC
Kobe 20 SP
Mospilan 20 SP
Affirm 095
Flipper
Zato 50 WG
Luna Experience 400 SC
Saletra wapniowa
Saletra amonowa
Rhizosum N plus

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie malin.

Jesteśmy dzisiaj ponownie na Lubelszczyźnie. Spotykam się z państwem po dwóch tygodniach. Jesteśmy ponownie na plantacji z odmianą Glen pod osłonami i spotykamy się dzisiaj, ponieważ zakończyły się w ostatnich dniach przymrozki. Mieliśmy tę falę przymrozków, która troszeczkę uszkodziła plantację malin. Spotykamy się tu dzisiaj, ponieważ trzeba poruszyć kilka tematów, przede wszystkim tej odpowiedniej regeneracji plantacji po to, żeby te maliny wydały nam tutaj odpowiednie plony i odpowiedniej jakości. Przede wszystkim proszę państwa, zacznijmy od sytuacji, jaka jest na plantacji. Widzimy, że te najstarsze liście są troszeczkę uszkodzone. Widać, że tutaj ten mróz poparzył te liście i tak jak widać na całych roślinach, te pierwsze liście są w słabej kondycji i tutaj w ostatnim czasie została rozciągnięta folia, która powoduje, że mamy troszeczkę wyższą temperaturę i na tych młodszych liściach nie ma już uszkodzeń mrozowych. Widzimy, że stożki wzrostu nie są uszkodzone, rośliny rozwijają się prawidłowo, przyrosty też już są dosyć okazałe, tak że teraz te rośliny już po prostu zaczynają nam tutaj bardzo fajnie rosnąć. Niemniej jednak jeszcze obserwujemy niedobory fosforu na liściach. Widać, że ten przymrozek, te kilka nocy ze spadkiem temperatur spowodowało tutaj, że mamy słabsze pobieranie fosforu i tego fosforu niedobory widzimy na liściach.

Proszę państwa, co teraz? Teraz oczywiście powinniśmy tutaj podjąć szereg zabiegów, które pomogą tym maliną w lepszej regeneracji, w lepszym wzroście, żeby one mogły łagodniej przejść ten stres, na jaki zostały narażone właśnie przez przymrozki. My proponujemy ze swojej strony zabiegi regeneracyjne, ale nie jeden, dwa, to będą trzy zabiegi. Proszę państwa, w pierwszej kolejności proponujemy zabieg Maral z Asahi, czyli tutaj te algi morskie, które mają pobudzić, aktywizować te systemy życiowe tych roślin i oczywiście lepsze pobieranie składników pokarmowych. Dlatego w pierwszej kolejności Maral z Asahi. Drugim takim bardzo ważnym zabiegiem, który też będzie należało wykonać pod koniec tego tygodnia, będzie tutaj nawożenie przy pomocy takich nawozów jak Azofol, ASX Complex, czy też ASX Siarczan magnezu. Czyli dostarczamy azot, mikroelementy i magnes po to, żeby troszeczkę pobudzić teraz te liście, odżywić je lepiej. Ten azot im dostarczymy w formie zabiegów dolistnych, czyli ten azot, będzie bardzo szybko pobrany przez rośliny i szybko wykorzystany. Proszę państwa, kolejny, trzeci zabieg, który proponujemy do właśnie takiej dobrej regeneracji, to będzie Protaminal, czyli aminokwasy i Rosaleaf żółty, czyli ten z przewagą fosforu, tak aby jeszcze uzupełnić dolistnie te niedobory tego pierwiastka, które widzimy w tej chwili na naszych roślinach.

Ale oprócz tych zabiegów dolistnych również warto włączyć już teraz fertygację na plantacjach. Wiem, że nie na wszystkich plantacjach jest sucho, często na plantacjach macie państwo bardzo dużo wilgoci, ale warto w tej chwili już podawać nawozy, ponieważ one też będą dosyć szybko pobrane przez rośliny i wykorzystane. W tej chwili już proponujemy stosowanie nawozów zrównoważonych takich jak Ultrasol 20-20-20, czy też Rosasol 19-19-19. Możemy do tego dołożyć troszeczkę siarczanu magnezu, tak żeby też te rośliny odpowiednio odżywić magnezem, no i oczywiście nie możemy tutaj zapominać o CaTs, czyli tiosiarczanie wapnia, ponieważ ten wapń powinniśmy cały czas systematycznie uzupełniać. Niedobory tego wapnia w glebie zazwyczaj są bardzo duże, dlatego też tutaj ta systematyka jest bardzo ważna. To są te najważniejsze zabiegi, które pozwolą nam wyprowadzić te rośliny z tego stresu, w jaki zostały wprowadzone przez właśnie te spadki temperatur.

Ale oczywiście nie możemy zapominać o ochronie. W najbliższych dniach mamy znaczne ocieplenie, te warunki pogodowe będą bardzo korzystne do rozwoju wszelkiego rodzaju szkodników. Dlatego w pierwszej kolejności na pewno trzeba będzie zrobić lustracje na plantacjach pod kątem przędziorków. Tutaj powoli zaczynają się pokazywać pojedyncze przędziorki i zabieg zwalczający te szkodniki będzie zrobione na koniec tygodnia. Co teraz polecamy na przędziorki? Przede wszystkim Koromite i Safran. Te dwa preparaty warto zastosować, ale też warto wiedzieć, że Koromite zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, a Safran zwalcza tylko formy ruchome.

Proszę państwa, w tej chwili to nie tylko przędziorki. W momencie, kiedy pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe, z pewnością pojawić się również kwieciak. Dlatego tutaj też z pewnością trzeba będzie wykonać pierwsze zabiegi zwalczające tego szkodnika, ale oprócz kwieciaka, pryszczarek. Możemy połączyć ten zabieg i zastosować tutaj acetamiprydu, czyli Cobe, Mospilan łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper. Te zabiegi na pewno tutaj też będą wykonane w najbliższych dniach.

Co jeszcze? Jeszcze groźnym szkodnikiem wiosną na pewno są zwójki. Może niekoniecznie na plantacjach malin letnich, częściej to na plantacjach malin jesiennych, ale przy dużym zagęszczeniu roślin, gdzie mamy dużą masę liściową, zwójki jak najbardziej mają dobre warunki siedliskowe. Ja rekomenduję ze swojej strony, jeżeli państwo stwierdzicie obecność zwójek na swojej plantacji, zastosowanie preparatu Affirm.

Choroby? Tutaj oczywiście przed kwitnieniem w momencie, kiedy mamy już pierwsze pąki kwiatowe, powinniśmy przede wszystkim zabezpieczać nasze plantacje przeciwko zamierania pędów malin, jak również przeciwko rdzy malin. Jakie preparaty wybrać? My w tej chwili rekomendujemy dwa, czyli Lunę Experience i Zato.

To tyle, jeżeli chodzi o ochronę, ale proszę państwa, jeszcze jeden bardzo ważny temat, jakim jest dostarczanie azotu naszym roślinom nie tylko w formie oprysku dolistnego. W tym momencie warto już pomyśleć o kolejnej dawce azotu. Możemy tutaj zastosować nawożenie pogłówne, czyli saletrę amonową w dawce 100 kilogramów lub saletrę wapniową w dawce 150 kilogramów na hektar. Bądź też zastosować Rhizosum N Plus. Ja w tej chwili rekomenduję, żeby stosować Rhizosum Plus, czyli bakterie, które wiążą wolny azot z powietrza. W produkcie tym są zawarte bakterie Azotobacter salinestris, które wiążą nam właśnie ten azot, który mamy w powietrzu. I ja zalecam zastosować ten preparat pogłównie tutaj w pasy herbicydowe. Oczywiście można go również zastosować, jeżeli chodzi o malinę jesienną, można go zastosować w formie oprysku na całe rośliny. Proszę państwa, te bakterie będą nam wiązały ten wolny azot z powietrza przez cały sezon. Dlatego tutaj Rhizosom N Plus jest w stanie nam zastąpić tę dawkę nawożenia azotowego i co jest oczywiście dużo bardziej ekonomicznym zabiegiem. Dlatego zachęcam państwa do wykorzystania tego produktu właśnie w tej chwili na państwa plantacji.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.