Ochrona i nawożenie wiosenne malin uprawianych w gruncie i w tunelach- komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 14.04.2022r. Tomasz Domański omawia pierwsze zabiegi ochrony i nawożenia malin uprawianych w gruncie i w tunelach.

 

Z filmu dowiesz się:
01:04 – kondycja malin uprawianych w gruncie na początku wegetacji
01:41 – pierwsze zabiegi wiosenne
02:15 – nawożenie startowe – azot
03:21 – uprawa malin w tunelach
04:26 – lustracja plantacji na obecność szkodników
05:00 – zabiegi ochrony przed chorobami
05:41 – fertygacja malin

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na pierwszy w tym sezonie komunikat jagodowy dotyczący uprawy malin.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji malin uprawianych w gruncie, odmiana Enrosadira. Dosyć nietypowa uprawa, ponieważ tak, plantacja została założona w zeszłym sezonie. Plantacja oczywiście na zagonach okrywanych tutaj akurat folią, ale proszę państwa, ta plantacja jest po prostu przygotowywana do instalacji tunel. Tutaj już w tym sezonie będą montowane tunele. W przyszłym sezonie już będzie pełna uprawa tunelowa. Dlatego te rośliny też nie są największe, nie są najbardziej wyrośnięte. W zeszłym sezonie było jakieś owocowanie, niemniej jednak teraz w tym sezonie też częściowo muszą zostać te pędy przycięte, dlatego tutaj jesteśmy jeszcze przed tym okresem cięcia. No i oczywiście będą to ustawione namioty. Widzimy, że nogi już są powkręcane. Tutaj w dalszej części już są instalowane tunele. Co z tymi roślinami? Proszę państwa, no widzimy, że jednak mamy te niedobory fosforu, dosyć wyraźne objawy na liściach, oczywiście jest to spowodowane tymi temperaturami, tymi przymrozkami, tymi niskimi temperaturami nocą i oczywiście to pobieranie fosforu przez rośliny jest bardzo utrudnione i dlatego widzimy teraz te niedobory tego fosforu. Gdy gleba trochę bardziej nam się nagrzeje, z pewnością ten fosfor będzie lepiej pobierany przez rośliny i te właśnie przebarwienia znikną. Niemniej jednak warto zastosować takie nawożenie startowe, fosforowe polifosforanem amonu. ASX Polifosforanów Amonu, to będzie ten odpowiedni nawóz, który warto zastosować.

Jeżeli chodzi o pierwsze zabiegi na plantacjach malin teraz w tych uprawianych w gruncie, no to oczywiście powinniśmy tutaj zastosować miedź. Ja rekomenduję miedź nawozową, czyli nasz produkt Miedź Plus. Proszę państwa, możemy to również połączyć z nawożeniem siarką, z nawozem ASX Micriol, jak również Microthiol. Siarka, która jest stosowana właśnie zapobiegawczo przeciwko mączniakowi, daje również dobre efekty zapobiegawcze przeciwko rdzy malin. I to są te główne zabiegi, które powinniśmy teraz wykonać na naszych plantacjach. Oprócz tego również w najbliższym czasie warto wykonać nawożenie startowe azotowe. Ja rekomenduję tutaj zastosowanie RSM-u w połączeniu z CaTs-em, czyli tiosiarczanem wapnia. 200 litrów RSM-u łącznie z dwudziestoma litrami CaTs-u. Dodatkowo polecam dodać do tego litr Prolonger.

Proszę państwa, dlaczego taka kombinacja? Dlaczego taka mieszanina? Dlatego, że mamy to nawożenie azotowe startowe, ale również taka mieszanina będzie parząca dla tych młodych odrostów, które chcemy się jeszcze w tej chwili pozbyć. Tylko nie możemy zbyt długo zwlekać, ale w takim zabiegiem, ponieważ, kiedy te młode odrosty osiągną wysokość około dziesięciu centymetrów, taki zabieg ich oczywiście przypali, poskręca, ale nie sparzy całkowicie. Musimy taki zabieg stosować na te najmłodsze, wyrastające właśnie pędy malin, te odrostu. I to na pewno będzie taki dodatkowy efekt desykacji.

To tyle, jeżeli chodzi o zabiegi właśnie w tych uprawach tradycyjnych w uprawie malin owocujących na pędach dwuletnich. W drugiej części zapraszam do rekomendacji upraw w tunelach.

Zapraszam na drugą część komunikatu, w której chciałbym poruszyć kilka zagadnień dotyczących uprawy malin właśnie w tunelach. W tunelach pod osłonami. Proszę państwa, tak jak widzicie, jesteśmy w tunelach, odmiana Enrosadira. Dodatkowo rośliny są przykryte agrotkanina, tak żeby zabezpieczyć je na falę tych przymrozków, które mieliśmy w ostatnim czasie. Takie przymrozki oczywiście mogą doprowadzić do uszkodzenia naszych tych najmłodszych przyrostów i co za tym idzie, no stracimy czas, który jest nam bardzo potrzebny właśnie tutaj, w uprawie tunelowej, bo jak dobrze wiemy, prowadzimy tę uprawę na zbiór przyspieszony, żeby te owoce jak najwcześniej uzyskać.

Tak jak państwo tutaj widzicie, wegetacje postępuje. Mamy przyrosty, mamy młode odrosty korzeniowe, Te rośliny rosną, budzą się do życia w przeciwieństwie do tych to polowych. Tam, ta wegetacja, ten wzrost jest dużo bardziej wyhamowany, te liście są fioletowe, tu już nabierają tradycyjnej zielonej barwy. Czyli widzimy, że te składniki pokarmowe tutaj są dużo lepiej przyswajalne przez rośliny dzięki właśnie tym wyższym temperaturom.

Od czego tutaj powinniśmy zacząć przede wszystkim teraz? Teraz przeprowadzić lustrację na obecność szkodników, przede wszystkim na obecność przędziorka, bo widzimy, że już te przędziorki się pojawiają tutaj na plantacji i pierwsze zabiegi już powinny być wykonane. Ja tutaj rekomenduję oczywiście wykonanie zabiegu preparatem Koromite.

Oprócz przędziorków jeszcze jest czas na inne szkodniki, ale możemy tutaj również obserwować pryszczarki i dlatego też zachęcam państwa do wykonania zabiegu acetamifredem, czyli preparatami Kobe, Mospilan, w połączeniu z adiuwantem Flipper.

Choroby. Tutaj proszę państwa, powinniśmy zabezpieczać naszą plantację.przede wszystkim przeciwko rdzy i tutaj stosujmy w tej chwili Zato, czy też Lunę Experience, ale dodatkowo Luna Experience również

na inne choroby, dlatego tutaj powinniśmy wybrać dobry preparat, żeby chroni te rośliny, teraz te najmłodsze, przyrosty. Będzie czas jeszcze na zabezpieczanie przeciwko szarej pleśni. Tutaj widzimy, że ten wzrost jest jeszcze nie aż tak bardzo zaawansowany, żeby te wszystkie najmocniejsze preparaty używać, ale niemniej jednak w tych bieżących rekomendacjach, na tę chwilę zalecam właśnie Lunę Experience, jak również Zato.

Proszę państwa, oprócz tego fertygacja. Nie zapominajmy o podawaniu pożywki łącznie właśnie z wodą teraz na plantację. Nawozy wieloskładnikowe, zrównoważone, czyli Ultrasol 20-20-20, oczywiście na przemian z CaTs-em, czyli Tiosiarczanem wapnia, ale zachęcam również do podania poprzez fertygację preparatu Maral, tak żeby pobudzić te rośliny do jeszcze lepszego wzrostu, do tego, żeby wytwarzały nam silniejsze te przyrosty i szybciej po prostu wydały te pąki kwiatowe. Myślę, że taka stymulacja będzie na ten moment odpowiednia.

Kolejne rekomendacje przekażę w następnych komunikatach, dlatego zapraszam do śledzenia naszych komunikatów, jak również do obserwowania naszej strony, naszego kanału Doradca Sadowniczy. Dziękuję bardzo za uwagę.