Ochrona i nawożenie truskawek tuż przed i w fazie kwitnienia – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 19.05.2021r. na temat aktualnych zaleceń ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami oraz nawożenia.

Czego dowiesz się z filmu:

00:13 – aktualna sytuacja na plantacjach truskawek

00:58 – zagrożenie szarą pleśnią

03:30 – duża presja szkodników

05:28 – nawożenie posypowe truskawek

06:06 – fertygacja truskawek

06:50 – nawożenie dolistne

 

Produkty polecane w komunikacie znajdziesz tu:

Pyrus 400 SC

Merpan 80 WDG 

Malvin 80 WDG 

Kobe 20 SP 

Flipper 

Maral 

Metalosate Calcium 

ASX Krzem Plus 

Calciminal 

 

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański. Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy.

Spotykamy się po dosłownie kilku dniach od ostatniego komunikatu. Niestety musimy zwiększyć częstotliwość tych komunikatów, ponieważ sytuacja też nam na naszych plantacjach się diametralnie zmienia. W ostatnim tygodniu mieliśmy te wysokie temperatury, co bardzo przyspieszyło rozwój i wegetacji roślin. W ostatnich dniach opady, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla właśnie plantacji truskawek. Dziś jesteśmy na plantacji, na której się znajduje kilka odmian. Mamy tu Marmoladę, która rozpoczyna kwitnienie. Mamy Malwinę, która jeszcze nie wypuszcza pąków kwiatowych. Vibrant, który jest w pełni kwitnienia i Sybillę, która również mocno zaczyna kwitnąć. Dlatego kiedy mamy tak dużo otwartych kwiatów i mamy te opady deszczu, dosyć wysokie temperatury jest ogromne zagrożenie na plantacjach szarą pleśnią. Dlatego zwiększamy tę częstotliwość komunikatów, ponieważ i presja zarówno chorób, jak i szkodników w tym momencie się bardzo zwiększyła na naszych plantacjach.

W tej chwili główną chorobą przed którą powinniśmy zabezpieczać plantacje, zabezpieczać te właśnie otwarte kwiaty to oczywiście szara pleśń i antraknoza. I tutaj zalecam wykonywanie zabiegów przeciwko właśnie szarej pleśni w odstępach co tygodniowych. Na plantacjach takich jak ta, które są w pełni kwitnienia, tutaj musimy użyć bardzo dobrych produktów, które działają nie tylko zapobiegawcze, ale również interwencyjne. Dlatego zachęcam do wykonywania zabiegów co tydzień. Oczywiście wszystko jest uwzględnione od warunków pogodowych. Czasami można zwiększyć tę częstotliwość, czasami można zmniejszyć, ale zachęcam by te zabiegi były wykonywane systematycznie, tak aby cały czas zabezpieczać plantacje właśnie przed tą szarą pleśń. I tutaj w obecnej chwili polecam wykorzystanie takich produktów jak Switch, Signum, Luna Sensation, jak również produktów opartych na kapitanie Merpan, Malvin łącznie z Pyrusem. Tylko tutaj te preparaty oparte na kapitanie stosujmy raczej jako formę zabezpieczenia, a nie działania interwencyjnego. Teraz po tych ostatnich opadach tutaj na tych plantacjach gdzie właśnie są te kwiaty zadziałajmy interwencyjne. Wykorzystajmy te produkty z najwyższej półki, najsilniej działające, ponieważ jest to bardzo newralgiczny moment właśnie na plantacjach truskawek.

Oprócz szarej pleśni oczywiście antraknoza. Też choroba, z którą jest wiele problemów, było wiele problemów w zeszłym sezonie, będą i w tym. Dlatego zabezpieczajmy tutaj nasze plantacje, wykorzystujemy preparaty takie jak Nordox, jak Scorpion, właśnie żeby dobrze zabezpieczyć tę plantację.

Ta wilgotna pogoda również sprzyja rozwojowi chorób bakteryjnych. bakteryjnej kanciastej plamistości liścii, czerwonej plamistości, białej plamistości. Tutaj również nie zapominajmy o tych chorobach. Dalej systematycznie wykonujemy zabiegi zabezpieczające z użyciem preparatów zawierających miedź czyli Nordox. Możemy również stosować miedź, która działa systematycznie, czyli VilląViflo miedź bor. Jest to nawóz, ale ma działanie systematyczne, więc jak najbardziej również go polecamy w tej chwili do stosowania na plantacjach.

Choroby to jedno. W ostatnich dniach obserwujemy również bardzo dużą presję szkodników. Tak jak państwo widzicie tutaj mam grono truskawek, w którym cztery pąki kwiatowe są uszkodzone przez kwieciaka. Jest to bardzo silna presja. To już jest około 25 30% kwiatów uszkodzonych przez kwiaciaka. Dlatego proszę państwa, jest bardzo, bardzo ważny moment na wykonywanie właśnie tych zabiegów przeciwko kwieciakowi. I tutaj oczywiście zachęcam do wykonywania zabiegów wieczorem z użyciem preparatów zawierających acetamipryd Kobe, Mospilan. Tylko proszę dodawać do tych preparatów zwilżacz Flipper. Flipper na pewno poprawi działanie tych środków, rozprowadzanie tej cieczy użytkowej po roślinie, lepszą przyczepność.

Oprócz kwieciaka ogromna presja przędziorków. Obserwujemy na plantacjach w chwili obecnej dużą presję. Jest przędziorków, oczywiście jest też zły moment na wykonanie zabiegów, ponieważ na plantacjach kwitnących powinniśmy się wstrzymać z wykonywaniem tego zabiegu i poczekać aż większość kwiatów przekwitnie. Niemniej jednak na plantacjach, które dopiero rozpoczynają kwitnienie lub jeszcze nie rozpoczynają kwitnienia, tam jest odpowiedni moment na wykonanie zabiegu z użyciem najlepszych preparatów dostępnych na rynku, najsilniejszych tak żeby po prostu przed kwitnieniem zwalczyć tego przędziorka. I tutaj oczywiście polecam wykorzystanie preparatu Koromite bądź też mieszaniny Ortusa z Nissorunem. Można również wykonać zabieg z wykorzystaniem abamektyny czyli Safranu łącznie z mechanicznie działającym Next Pro. I to są bardzo ważne zabiegi, które musimy wykonać w chwili obecnej na plantacjach, z którymi nie możemy zwlekać. Proszę państwa te zabiegi będą wpływały bezpośrednio właśnie na wielkość naszego plonów, jak również i na jakość tego plon. Dlatego w tej chwili skupmy się głównie na tych zabiegach.

Oprócz ochrony oczywiście jest bardzo ważne nawożenie. Mamy dosyć dużo opadów deszczu w ostatnich dniach, więc te składniki pokarmowe, które dostarczyli wiosną na pewno już są w pewnej części wypłukane. Okres kwitnienia i zawiązywania owoców jest dobrym momentem na podanie kolejnej dawki azotu. Tak jak mówiłem w ostatnim komunikacie, polecamy w chwili obecnej na podanie około 100 kilogramów nawozu zawierającego azot. Czyli mam tutaj na myśli saletrę wapniową, saletrę wapniową z borem czyli Nitrabor czy też saletrę wapniowo potasową.

Oczywiście to tyle, jeżeli chodzi o nawożenie posypowe. Jeżeli chodzi o fertygację, no to w tej chwili mamy dosyć dużo wilgoci w glebie i nie wszędzie tę fertygację możemy zastosować. Są plantacje, które są uprawiane na zagonach podwyższonych, okrywanych i tam nie możemy wejść z nawożeniem posypowym. Dlatego tam na takich plantacjach powinniśmy właśnie zastosować w tej chwili fertygację. Małe ilości wody, ponieważ mamy te opady, ale większe stężenie nawozu, tak żeby dostarczyć tę dawkę potrzebną, niezbędną roślinom w chwili obecnej. I tutaj oczywiście rekomenduje stosowanie nawozów Rosasol 8-17-41 czy też Ultrasol 12-12-36. Pamiętajmy, żeby te nawozy stosować na przemian z nawozem wapniowym jakim jest CATS.

Kolejnymi bardzo ważnymi zabiegami, które należy wykonać na plantacji jest oczywiście nawożenia dolistne. W momencie kwitnienia zachęcam państwa do wykonywania zabiegów na wiosnę Maral. Maral, który będzie bezpośrednio wpływał na wielkość, jak również i na jakość plonu. Maral, który zawiera algi morskie, jod, laminarynę korzystnie właśnie wpływa na zwiększenie tego plonu, na wielkość tych owoców i to jest odpowiedni moment na wykonanie dwóch, trzech zabiegów właśnie na tych plantacjach kwitnących. Oprócz Maralu również polecamy w tej chwili od momentu już kwitnienia stosowanie nawozów zawierających wapń, jak również krzem. Dlatego łącznie z ochroną fungicydową w chwili obecnej polecamy stosowanie nawozów Metalosate Calcium, Calciminal łącznie z nawozem ASX Krzem Plus. Ten wapń i krzem będą wpływały na jędrność, jak również na trwałość owoców. I teraz podawane od kwitnienia do zbioru, jak również między zbiorami owoców wpływają te nawozy bezpośrednio właśnie na tę jakość pozbiorczą czyli tę trwałość, która będzie bardzo ważna przy transporcie owoców do ostatecznego konsumenta.

W ostatnich dniach również te opady spowodowały, że obserwujemy braki magnezu. Niedobory tego składnika wychodzą na liściach właśnie w formie przebarwienia liści. Dlatego tutaj też możemy zastosować w chwili obecnej nawóz Mag S Aloy. Jest to nawóz bezpieczny do stosowania w okresie kwitnienia, nawóz, który będzie właśnie nam uzupełniał te niedobory magnezu. Na dziś to wszystko. Bardzo państwu dziękuję i zapraszam na kolejne komunikaty jagodowe.