Ochrona i nawożenie truskawek na wiosnę – komunikat jagodowy | Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z dnia 19.04.2021r. na temat nawożenia i ochrony truskawek wiosną. Zobacz też jakie herbicydy zastosować aby plantacje były wolne od chwastów.

Czego się dowiesz z filmu:

00:52 – zabiegi ochrony w najbliższych dniach

01:42 – nawożenie dolistne nawozami zawierającymi fosfor

02:20 – poprawa wzrostu roślin

03:06 – regeneracja i pobudzenie roślin

03:57 – ochrona truskawek przeciw plamistościom i mączniakowi

04:17 – lustracja plantacji pod katem szkodników

05:43 – zabiegi herbicydowe na plantacjach truskawek

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański. Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy tym razem dotyczący uprawy truskawek i bieżących zaleceń.

Dziś znajdujemy się na plantacji truskawek, na plantacji jednorocznej, która została założona w zeszłym roku w sierpniu. Tak jak państwo widzicie za moimi plecami, plantacja jest czysta wolna od chwastów. Ponieważ tutaj zostały wykonane przed tymi opadami deszczu uprawki mechaniczne. uprawki, które właśnie były wykonane w celu zwalczania chwastów. Jesteśmy po fali ochłodzenia, po fali intensywnych opadów deszczu. Teraz jest troszeczkę poprawa tych warunków pogodowych, mamy wyższe temperatury, mamy trochę słońca, niestety mamy też silny wiatr, który uniemożliwia wykonanie właśnie zabiegów ochrony na naszych plantacjach. Ale powinniśmy w najbliższych dniach takich zabiegów wykonać kilka, ponieważ rozwój naszych plantacji postępuje, mimo tego ochłodzenia, tych spadków temperatur już jest po prostu czas kiedy należy wykonywać tę ochronę, kiedy te zabiegi należy wykonywać na naszych plantacjach. Te intensywne opady, które mieliśmy w ostatnich dniach spowodowały, że nawozy które zastosowaliśmy na naszych plantacjach, rozpuściły się, zostały wpłukane, są teraz dostępne w obrębie systemu korzeniowego dla naszych roślin. Jest to bardzo dobre ponieważ czasami kiedy mieliśmy bardzo suchą wiosnę te nawozy długo zalegały i nie były dostępne dla naszych roślin. Teraz są dostępne, teraz po prostu musimy poczekać aż wzrośnie temperatura gleby, aż te rośliny będą mogły swobodnie pobierać właśnie te składniki pokarmowe, które dostarczyliśmy. Niemniej jednak powinniśmy dalej prowadzić nawożenie, tutaj mam na myśli nawożenia dolistne w tej chwili. Przede wszystkim teraz nawozami zawierającymi fosfor w celu właśnie rozbudowy systemu korzeniowego, lepszej rozbudowy. I w tej chwili rekomenduje zastosowanie nawozów takich jak Rosaleaf żółty, ASX polifosforan amonu czy też Soluplant 10-36-15, ponieważ te nawozy zawierają fosfor w łatwo przyswajalnej i dostępnej dla roślin formie.

Jeżeli chodzi o pozostałe zabiegi dolistne, to również nie zapominajmy o tej części nadziemnej. Ponieważ tylko dobrze wyrośnięte, dobrze odżywione rośliny są w stanie wydać odpowiednią ilość kwiatów, a następnie odżywić zawiązane owoce tak, aby wydać plon wysokiej jakości. Dlatego też tutaj w najbliższych dniach rekomendujemy zabieg na poprawę wzrostu, na to żeby wybudować jak najwięcej tej masy zielonej, tej masy która będzie odpowiadała za fotosyntezy naszych roślin. No i tutaj oczywiście polecamy zabieg mieszaniną nawozów takich jak tutaj Azofol, siarczan magnezu, Protaminal czy też ASX Tytan Plus. Mieszanina tych nawozów właśnie spowoduje taki intensywny wzrost wegetatywnym tych części nadziemnych naszych roślin. Tutaj jeżeli chcemy pobudzić również nasze rośliny jeszcze bardziej do wzrostu możemy zastosować nawozy na bazie alg morskich. My ze swojej strony rekomendujmy Maral bądź też nawóz BM Start. Nawozy na bazie właśnie alg będą stymulowały całe rośliny nie tylko części nadziemne, ale również i system korzeniowy do lepszego wzrostu. Oczywiście na ten Maral będzie jeszcze czas, żeby go wykorzystać w okresie przed kwietniowym, w okresie kwitnienia roślin, ale i na plantacjach gdzie rośliny zostały mocno uszkodzone w trakcie tych mrozów zimowych gdzie trzeba zastymulować naprawdę te rośliny do wzrostu, do dobrej regeneracji. Tam powinniśmy zastosować ten Maral, tak żeby te rośliny jak najszybciej zregenerowały się po tych mrozach i jak najszybciej mogły wybudować dużo tej masy zielonej.

Jeżeli chodzi o ochronę, tutaj oczywiście dalej prowadzimy ochronę przeciwko plamistościom, przeciwko mączniakowi i dalej rekomendujemy te zabiegi, które wykonywaliście państwo wcześniej na swoich plantacjach, czyli użycie miedzi i siarki. Polecamy Nordox jak również ASX Micriol czy też Microthiol.

Tutaj również zachęcam państwa do lustracji plantacji, lustracji na obecność szkodników. W ostatnich dniach obserwujemy coraz większą presję ze strony szkodników. Dzisiaj chodząc po tej plantacji zauważyłem, że mamy roztocz, mamy przędziorka, mamy mszyce, tak że jest naprawdę z czym walczyć i przed czym zabezpieczać nasze plantacje, aby rośliny mogły rozwijać się prawidłowo. Jeżeli stwierdzi się państwo na swoich plantacjach roztocz, to tutaj rekomendujemy zastosowanie Movento. Jeżeli lustrując plantacje zaobserwujemy przędziorka, formy ruchome, jaja, no to rekomendujemy tutaj zastosowanie preparatu Koromite. Dla plantatorów, którzy na swojej plantacji stwierdzą i roztocz, i przędziorka, można wykonać jeden zabieg stosując Ortus. Ale proszę państwa pamiętajmy, że Ortus zwalcza tylko formy ruchome przędziorka i pamiętajmy o dodaniu dobrego zwilżacza, żeby ten preparat mógł dobrze zadziałać i tutaj rekomendujemy zastosowanie Flippera. Jeżeli chodzi o mszyce, obserwujemy pojedyncze osobniki, są to założycielki kolonii. I tutaj również powinniśmy w najbliższych dniach wykonać zabieg preparatami opartymi na acetamiprydzie. I tutaj rekomenduje Mospilan i Kobe. Do tych preparatów również zalecamy użycie dobrego adiuwantu jakim będzie Flipper.

Jeżeli chodzi o zabiegi ochroniarskie to tyle na ten moment, ale najważniejsze zabiegi które musimy teraz wykonać są to zabiegi herbicydowe. I tutaj proszę państwa powinniśmy się skupić na zabiegach nalistnych, herbicydami nalistnymi, ponieważ jest już zbyt późno na stosowanie herbicydów doglebowych. Tak jak państwo widzicie wzrost roślin jest już dosyć zaawansowany. Mimo tych chłodów wegetacja postępuje i stosowanie herbicydów doglebowych może powodować uszkodzenie naszych roślin. Szczególnie odmian nowych, szczególnie odmian, które pochodzą z Włoch, ponieważ te nowe odmiany one są w większości bardzo wrażliwe na herbicydy. Herbicydy doglebowe stosujmy kiedy ta wegetacji jeszcze się nie rozpoczyna, kiedy mamy sam początek tej wegetacji wtedy jest czas na zastosowanie herbicydów doglebowych. Teraz jest czas na zastosowanie herbicydów nalistnych. Tutaj rekomendujemy teraz w tej chwili, jeżeli chwasty zaczynają wschodzić zastosowanie Goltixu Compact. Oczywiście produkt ten stosujemy w dawkach dzielonych. Pierwsza dawka 0,8 kilograma na hektar, kolejna dawka po upływie około 10 dni. O czym należy pamiętać to warunki zastosowania tego herbicydu. Herbicyd ten powinniśmy zastosować na suche rośliny, na wilgotną glebę, najlepiej wieczorem i w dosyć wysokiej temperaturze. Oczywiście mam tutaj na myśli temperaturę powyżej 10 stopni. To są odpowiednie warunki do zastosowania tego herbicydu. I proszę państwa stosujmy się do tych warunków, ponieważ herbicyd zastosowany w złych warunkach nie uzyska odpowiedniej efektywności działania.

Jeżeli chodzi o chwasty jednoliścienne, oczywiście rekomendujemy stosowanie Selectu Super. Tylko o czym należy pamiętać to należy zachować siedmiodniowy odstęp pomiędzy Selectem a herbicydami na chwasty dwuliście. Tak żeby odpowiednio ten Select zadziałał musi być zachowany ten odstęp.

Tak że to na tyle jeżeli chodzi o zabiegi w truskawkach. Oczywiście będziemy dalej na bieżąco państwa komunikować w naszych filmach, dlatego zachęcam do oglądania. Jak również zachęcam do odwiedzania naszego kanału na Facebooku Doradca Sadowniczy. Dziękuję bardzo.