Ochrona i nawożenie po kwitnieniu drzew pestkowych – komunikat sadowniczy

Zapraszamy na komunikat sadowniczy dotyczący zwalczania chorób, szkodników oraz nawożenia w sadach pestkowych po kwitnieniu.

Z filmu dowiesz się:

00:44 – rak bakteryjny w sadzie pestkowym

01:50 – ochrona przeciwko Pseudomonas w uprawie czereśni, wiśni, śliwie

04:00 – brunatna zgnilizna drzew pestkowych

04:42 – mszyce – ochrona przed szkodnikami

05:40 – w sadzie śliwowym ochrona przed pordzewiaczem

07:13 – nawożenie po kwitnieniu

 

 

Produkty polecane w filmie:
Viflo Cal S
Viflo CuB
Tebucur 250 EC
Ortus 05 SC
Flipper
Mospilan 20 SP
Kobe 20 SP
Mag S Aloy
Azofol
CaTS tiosiarczan wapnia

Info-Kartę 👉 kupisz TU

 

Transkrypcja

Dzień dobry. Dziś komunikat dotyczący zwalczania chorób, szkodników oraz nawożenia w sadach pestkowych. Zapraszam do oglądania.

Łapiemy okno pogodowe pomiędzy opadami, mieliśmy dość intensywne te opady w ostatnich dniach, no i w związku z tym, no pojawiły się lub też pojawią się problemy związane z chorobami w sadach pestkowych. Pierwszym podstawowym problemem, który widać w uprawie czereśni w tej kwaterze, w której właśnie jesteśmy, jest to problem raka bakteryjnego. Choć, tak jak już wcześniej mówiliśmy, to jest kwatera, która jest chroniona bardzo szczelnie, bardzo precyzyjnie. No zdarzają się pędy, zdarzają się pąki, które zostały zainfekowane Psudomonas, no i to w chwili obecnej bardzo wyraźnie widać w postaci właśnie więdnących zawiązków, więdnących liści. Tak więc ochrona przeciwko Pseudomonas zarówno w uprawach czereśni, ale nie tylko, bo również musimy zwrócić na tę bakterię uwagę w uprawie wiśni, jak też i śliw. W przypadku tej plantacji zabiegi będą przeprowadzone Viflo Cal S. Niemniej można by powiedzieć, że wręcz wskazane by było połączenie tego Viflo Cal S z Viflo Cal Cu B. Dajemy tu wtedy dwa pierwiastki toksyczne dla bakterii, mianowicie nano miedź, jak również nano srebro. Trzeba powiedzieć, że zarówno nano miedź, jak i nano srebro w przypadku nawozów Viflo są określane jako substancje, powiedzmy aktywne, które właśnie działają w sposób taki aktywny. Nie można powiedzieć, że to jest sposób systemiczny, bo owszem, ich przemiszczanie jest miejscowe, ale nie krążą razem z sokami, co generalnie odnosi się też do innych produktów miedziowych, które są określane przez niektórych jako systemiczne. To działanie systemiczne oczywiście jest w takim, można by powiedzieć, cudzysłowie, bo na pewno takich efektów nie będziemy w przypadku wprowadzania cząstek miedzi, czy nawet nano cząstek srebra uzyskiwali. Tak że Viflo Cal S w chwili obecnej. Jeżeli ktoś ma większe problemy z bakteriami, to również dodatek Viflo Cu B, taka mieszanka jest jak najbardziej możliwa i w ten sposób, no zwiększamy też efektywność oddziaływania na Psudomonas.

Po kwitnieniu, jeśli mówimy o chorobach, należy wspomnieć też o brunatnej zgniliźnie. No w przypadku drzew czereśni, czy w przypadku drzew wiśni jest to w tej chwili może mniej istotny termin, bardziej istotny jest w przypadku śliw. Tu w tym przypadku na pewno środki zawierające tebukonazol, które tutaj jak najbardziej można by było zastosować.

Trochę może o szkodnikach, bo trzeba powiedzieć, że nawet na tej plantacji znajdujemy pojedyncze kolonie mszyc. Tu był wykonany zabieg wcześniej, ta mszyca, bym powiedział, jest już w jakimś sensie w stanie agonii, niemniej, proszę, zwróćcie u siebie na swoich drzewach uwagę, żeby ten szkodnik wam się nie rozprzestrzenił po sadzie, bo daje dość brzydkie efekty takie wizualne, nawet jeśli chodzi o dalszy ciąg wegetacji. Tak że zwróćcie uwagę na myszce.

W przypadku śliw istotnym zabiegiem jest ochrona przed pordzewiaczem i tutaj… no, razem z pordzewiaczem  też złapiemy przędziorki i tutaj akurat możemy zastosować Ortus, fenpiroksymat, substancja aktywna, takie rozwiązanie w chwili obecnej, oczywiście mając na względzie tylko ten czynnik temperaturowy, a więc powyżej 15 stopni Celsjusza, dodatek Flippera niezbędny i należy to w chwili obecnej właśnie przeprowadzić.

Wspomniałem o mszycy, która jest na czereśniach, ale tu mam pęd śliwy, również bardzo mocno właśnie zasiedlony przez rozwijającą się kolonię mszyc. Tak że na to też w uprawie śliwy proszę zwrócić uwagę. No tutaj standardowe środki. Takim standardowym środkiem jest, można powiedzieć, Kobe, Mospilan i one będą sobie radzić z tą mszycą. No warunek jest jeden, żeby nie dopuścić do mocnego tutaj… Nie czekać na moment, kiedy ta mszyca pozwija nam te liście, no bo wtedy walka z nią będzie trudniejsza.

Jeśli chodzi o nawożenie, w chwili obecnej przede wszystkim należy zadbać o magnez, możemy zastosować Mag S Akoy. Jak również można tu w sadach, gdzie jest widoczne niedożywienie azotem, zastosować Azofol. Tak że takie rozwiązania nawożeniowe. To dotyczy nawożenia dolistnego, natomiast jest to też dobry czas na to, żeby dokorzeniowo podać ASX Ca Ts, czyli tiosiaraczan wapnia. Kolejna już dawka powinna pójść właśnie poprzez fertygację w strefę korzeniową.

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do korzystania z Info-Karty.