Ochrona i nawożenie plantacji truskawek jesienią – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 2.10.2020r. Zobacz jakie zabiegi wykonać aby zwalczyć chwasty na plantacjach truskawek jesienią. Oraz jak chronić truskawki przed patogenami.

Czego się dowiesz z filmu:

00:31 – chwasty na plantacjach truskawek jesienią

03:00 – herbicydy doglebowe stosowane jesienią w uprawach truskawek

05:20 – zabiegi przeciw plamistościom

06:00 – roztocz truskawkowiec – presja szkodnika w truskawce jesienią

06:46 – nawożenie jesienne truskawek

 

TRANSKRYPCJA

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy, dotyczący obecnej sytuacji oraz zaleceń w uprawach truskawek.

Początek października to czas, kiedy nie powinniśmy zapominać o naszych plantacjach. Tutaj dalej powinniśmy wykonywać szeregi zabiegów nie tylko chemicznych, ale również, a może przede wszystkim, zabiegów agrotechnicznych.

Problem z chwastami na plantacji truskawki

Głównym problemem, z jakim państwo się teraz do nas zwracacie i jaki występuje na plantacjach truskawek, są oczywiście chwasty. Chwasty są uciążliwe, jest to konkurencja dla naszych roślin o wodę, składniki pokarmowe, jak również światło. Plantacje, które są bardzo mocno zachwaszczone, w przyszłym sezonie wydadzą mniejszy plon i plon ten będzie dużo gorszej jakości. Dlatego powinniśmy przede wszystkim wyniszczyć wszelkiego rodzaju chwasty przed założeniem plantacji, ale jeżeli te chwasty występują już na naszych plantacjach, na plantacjach uprawnych, czy to plantacje pierwszoroczne, założone w tym sezonie, czy to plantacje starsze, tam powinniśmy podjąć właśnie szereg zabiegów, żeby te chwasty zniszczyć.

Co tutaj możemy zrobić? Oczywiście wiele produktów do walki chemicznej z tymi chwastami straciło rejestrację lub wypadło całkowicie. Takie produkty jak Venzar, Lontrel, które moglibyśmy zastosować na plantacji, które miały rejestrację do stosowania w uprawie truskawek, straciły tę rejestrację i zastosowanie tych produktów teraz jest oczywiście niezgodne z prawem. Kolejne produkty, takie jak Beetup Trio czy też Saherb straciły w ogóle rejestrację, są wycofane, niedostępne, nie można ich kupić i stosowanie ich jest nielegalne.

Jak walczyć z chwastami na plantacji truskawki – skuteczne herbicydy

Jedynym produktem, który zostaje nam do walki z chwastami, właśnie z tymi powschodowymi, z chwastami dwuliściennymi, jest Goltix Compact. Tutaj ten produkt możemy zastosować, tylko należy go odpowiednio wcześnie zastosować, na rośliny, które nie są w zbyt zaawansowanej fazie wzrostu. Oprócz tych herbicydów, oprócz tego Goltixu, możemy tutaj zastosować herbicyd Select Super na chwasty jednoliścienne. Wszelkiego rodzaju trawy, pesz czy to samosiewy zbóż, polecam właśnie zastosowanie herbicydu Select Super.

Tak jak państwo widzicie, tutaj, na tej plantacji, również są chwasty jednoliścienne i tutaj w ostatnich kilku dniach był wykonany zabieg preparatem Select Super w dawce dwóch litrów na hektar. Jeszcze nie widzimy efektów działania tego herbicydu, ponieważ na efekt trzeba poczekać kilka dni, ale ten preparat jest naprawdę skuteczny i naprawdę bardzo dobrze się sprawdza w uprawie truskawek, nie wyrządzając im żadnej krzywdy, żadnej szkody.

Innymi herbicydami, które możemy zastosować na plantacjach truskawek, są Devrinol i Stomp, herbicydy doglebowe. Ale pamiętajmy, że te herbicydy możemy zastosować jedynie na glebę wolną od chwastów. Czyli musimy wcześniej te chwasty zniszczyć mechanicznie, ręcznie opielić nasze plantacje i dopiero wtedy możemy zastosować te herbicydy doglebowe. Stosując Stomp i Devrinol, pamiętajmy, że należy do nich dodać adiuwant Remix. Ten adiuwant zapobiegnie przemieszczaniu się tej cieczy użytkowej w głąb gleby. Nie będziemy mieli żadnej fitotoksyczności na naszych roślinach, zabieg ten będzie w pełni bezpieczny dla naszych roślin.

O czym należy pamiętać? Zakładamy plantację, sadzimy wiele nowych odmian, które nie do końca są sprawdzone w naszych warunkach. Nie spraktykowaliśmy działania herbicydów na tych odmianach. Dlatego zalecam, jeżeli państwo chcecie na swojej plantacji zastosować jakikolwiek herbicyd, zalecam wykonanie zabiegu próbnego na kilku krzakach, tak, żeby zobaczyć, jak dana odmiana zachowa się właśnie pod działaniem tego herbicydu.

Czy tylko zwalczanie chemiczne chwastów na plantacjach? A może tylko mechaniczne? Ja jestem zwolennikiem połączenia tych obu metod. Ale, proszę państwa, na plantacjach starszych, na plantacjach dwu-trzyletnich, gdzie ten system korzeniowy jest już właściwie ukształtowany, gdzie te rośliny już mają tę karpę rozbudowaną, tam zachęcam do wykonywania zabiegów mechanicznych, a następnie możemy iść tutaj z herbicydami, tak, żeby nie wyrządzać tym krzakom szkód. Na plantacjach młodych, gdzie też często po posadzeniu widzimy bardzo dużo chwastów, gdzie nam te chwasty ograniczają wzrost naszych roślin, ponieważ konkurują właśnie o to światło, tam zachęcam w miarę wcześnie, w miarę możliwości jak najszybciej po posadzeniu wykonywać zabiegi mechaniczne w międzyrzędziach, a w rzędach oczywiście odchwaszczanie ręczne.

Proszę pamiętać, że te chwasty to jest naprawdę duża konkurencja dla naszych roślin i tylko dobrze opielone, dobrze zadbane plantacje są w stanie wydać naprawdę odpowiedni plon, odpowiedniej jakości.

Ochrona liści truskawki przed plamistością

Oprócz chwastów ważna teraz jest również dalsza ochrona naszych plantacji. To, co obserwujemy w ostatnich dniach, to duże nasilenie wszelkiego rodzaju plamistości. Dlatego tutaj zalecamy wykonywanie zabiegów co tydzień, co dziesięć dni preparatem miedziowym takim jak Nordox w dawce 1,33 kilo na hektar, w połączeniu z nawozem siarkowym ASX Siarka. Dawka tutaj tego nawozu pięć kilogramów na hektar. Takie systematyczne wykonywanie zabiegów pozwoli na pewno ograniczyć porażenie przez te plamistości tych młodych liści, które nam wyrastają jeszcze na naszych plantacjach.Oprócz plamistości obserwujemy również duże nasilenie roztocza truskawkowca. Tutaj myślę, że każdy powinien lustrację zrobić na swojej plantacji i podjąć odpowiednie zabiegi zwalczające tego szkodnika. Ja tutaj ze swojej strony rekomenduję wykonywanie zabiegów preparatami takimi jak Vertigo, Koromite czy też Ortus.

Tylko, proszę państwa, zwróćcie uwagę na zapisy etykietowe dotyczące temperatur stosowania tych produktów, ponieważ no już teraz, w październiku, mamy te niższe temperatury i po prostu musimy dobrać taki produkt, który będzie nam zwalczał tego szkodnika właśnie przy tych niższych temperaturach. Oprócz ochrony no jeszcze tutaj jest ważne nawożenie.

Przygotowanie roślin na zimę – nawozy potasowe

Teraz, w okresie jesiennym, chcemy zbudować jak najwięcej tej masy suchej liści, dlatego tutaj zalecam wykonywanie dwóch-trzech zabiegów nawozami potasowymi. I z naszej gamy produktów rekomenduję tutaj nawóz ASX Potas Plus, Metalosate Potassium, jak również Rosaleaf Czerwony. Te zabiegi pozwolą na pewno dobrze przygotować się tym roślinom do nadchodzącej zimy. Oprócz potasowego nawożenia tutaj zalecam stosowanie cynku i boru. Można zastosować Zinc 750 i Bolero lub gotowy produkt, który zawiera te dwa pierwiastki, taki jak Bolero ZN. Takie przygotowanie roślin będzie na pewno miało dobry wpływ na przezimowanie.

Nie wiemy, jaka zima nas w tym roku czeka. Te warunki klimatyczne są bardzo zmienne i nie jesteśmy w stanie określić, czy ta zima będzie łagodna czy też będzie zima mroźna. Dlatego też przygotujmy odpowiednio nasze rośliny. Tak że ten zmieniający klimat, my musimy się do niego dostosować. My musimy się dostosować i muszą się dostosować nasze rośliny, ponieważ tylko zdrowe, dobrze zadbane plantacje dadzą w przyszłym sezonie wysoki plon i plon dobrej jakości.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę, zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów, jak również do subskrybowania naszego kanału.