Ochrona i nawożenie borówek w fazie pełni kwitnienia – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 26.05.2021r. na temat zabiegów ochrony fungicydowej borówek. Tomasz Domański omawia również nawożenie i fertygację na plantacjach w czasie pełni kwitnienia.

Czego dowiesz się z filmu:

00:20 – sytuacja na plantacji borówek w fazie pełni kwitnienia

01:15 – ochrona fungicydowa – przeciw szarej pleśni i antraknozie

02:12 – zamieranie pędów borówek

02:33 – zwalczanie szkodników – kiedy wykonywać zabiegi?

03:20 – dawka azotu

03:40 – fertygacja i nawożenie posypowe borówek

07:15 – stosowanie alg morskich

07:50 – nawożenie wapniem

 

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy, tym razem dotyczący bieżących zaleceń w uprawie borówki.

Dziś jesteśmy na plantacji borówki wysokiej w okolicach Grójca, na odmianie Bluecrop. Tak jak państwo widzicie, mamy pełnię kwitnienia. Jest to bardzo ważny, newralgiczny moment w całym cyklu produkcyjnym, ponieważ musimy odpowiednio zabezpieczać te kwiaty przed porażeniem wszelkiego rodzaju patogenami, aby uzyskać zdrowe, wysokiej jakości owoce. Ostatnie pogody, jakie mamy, niestety nie rozpieszczają producentów wszystkich gatunków jagodowych, nie tylko borówki. Ale tutaj, w przypadku borówki również te warunki pogodowe wywołują stres. Niskie temperatury, opady deszczu… Kiedy tylko pogoda nam się poprawi i mamy troszeczkę więcej słońca, tak jak dzisiaj – mamy silne wiatry. Te pogody uniemożliwiają zabiegów ochrony na plantacjach. Dlatego tutaj oczywiście należy upatrywać tych idealnych warunków, oczywiście po oblocie pszczół, aby wykonywać zabiegi na plantacjach.

Okres kwitnienia, tak jak już wspomniałem, jest bardzo ważnym okresem w cyklu produkcyjnym, aby uzyskać wysokiej jakości, zdrowe owoce. W tej chwili powinniśmy zabezpieczać nasze kwiaty bardzo dobrze, czyli przed opadami deszczu, najlepszymi preperatami. I tutaj powinniśmy wykorzystać takie preparaty, jak Luna Sensation, Switch, czy też Signum. Preparatu dwuskładnikowe, które będą bardzo dobrze działały właśnie w tym okresie, teraz w okresie kwitnienia, i oczywiście dalej, w okresie pokwitnieniowym. Dlatego wykonujmy te zabiegi systematycznie – oczywiście uwzględniając warunki pogodowe. Zmycie tych fungicydów, czy też jeżeli będą ładne pogody, możemy wydłużyć sobie okres pomiędzy konkretnymi zabiegami stosowania tych fungicydów.

To szara pleśń i antraknoza. Dwie bardzo groźne choroby. Dlatego tutaj róbmy te zabiegi, ale oprócz tego powinniśmy również pamiętać o takich patogenach, które powodują na przykład zamieranie pędów. I również tutaj te plantacje powinniśmy zabezpieczać, głównie młode plantacje, gdzie jeszcze nie mamy kwiatów, gdzie niektórzy sobie odpuszczają ochronę przeciwko szarej pleśni i antraknozie. Tam też powinny być wykonywane zabiegi na zamieranie pędów. I tutaj rekomenduję stosowanie Switcha.

Jeżeli monitorujecie państwo na swoich plantacjach mączniaka, również jest moment na wykonanie zabiegów. Jeżeli ten mączniak pojawi się na plantacjach, wykorzystajmy takie preparaty, jak Zato, Discus, czy też Luna Sensation – właśnie do zwalczania tego patogenu.

Szkodniki będziemy zwalczali po kwitnieniu. Teraz nie jest okres na walkę ze szkodnikami na plantacjach. Dlatego skupmy się na groźniejszych chorobach, zabezpieczajmy dobrze kwiaty przed opadami deszczu. Jeżeli są to duże deszcze, długo utrzymujący się wilgoć wewnątrz krzewów – wykonujmy również zabiegi interwencyjne po opadach.

Jeżeli chodzi o nawożenie, to oczywiście mamy dosyć dużo wilgoci w glebie. Jest okres kwitnienia, jest czas na podanie kolejnej dawki azotu. W tej chwili rekomendujemy stosowania stu gramów siarczanu amonu na hektar plantacji.

Wiem, że niektórzy z państwa mają te plantacje założone na terenach, gdzie jest naprawdę bardzo dużo wilgoci i tam nie zawsze jesteśmy w stanie wejść z fertygacją. Dlatego na takich plantacjach też zalecamy stosowanie posypowo nawozów wieloskładnikowych, takich jak Rosafer 12-12-17. Myślę, że będzie to odpowiedni nawóz na dostarczenie składników, takich jak azot, potas i fosfor. Tam, gdzie mamy możliwość użycia fertygacji, gdzie nie mamy nadmiernej wilgoci – tak jak państwo widzicie, tutaj na tej plantacji dzisiaj jest puszczona fertygacja. Są zastosowane nawozy, tak aby pobudzić te rośliny do lepszej wegetacji i lepszego wzrostu, ponieważ dobrze wyrośnięty liść i odpowiedniej długości pędy będą w stanie wykarmić masę owoców – tak jak tutaj, jest dużo kwiatów, będzie dosyć dużo owoców. Więc musimy tutaj zastymulować te rośliny do wzrostu – tak aby dobrze wykarmiły te owoce. Dlatego w tej chwili rekomendujemy do stosowania poprzez fertygację nawozów, takich jak Rosasol 8-24-34, Rosalol 9-12-36, bądź też Ultrasol 12-12-36.

Na plantacjach, gdzie widzimy niedobory fosforu, polecamy na stosowanie teraz polifosforanu amonu. Jest to nawóz płynny, który na takich plantacjach bardzo dobrze się sprawdzi, ponieważ fosfor jest w formie polifosforanu, czyli formie, która jest bardzo łatwo dostępna dla roślin. Bardzo szybko jest ten fosfor pobierany przez rośliny, dlatego na takich plantacjach rekomendujemy właśnie ten polifosforan.

Oprócz tych nawozów, na przemian z nimi, polecamy stosowanie CATS-u, czyli tiosarczanu wapnia. Wapń, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju naszych roślin. Wapń, który wpływa bezpośrednio na jakość owoców. Dlatego, proszę państwa, dostarczajmy ten wapń systematycznie. Od początku wiosny, poprzez okres kwitnienia, do zbiorów i nawet między zbiorami – podajmy ten wapń. Ja rekomenduję stosowanie właśnie CATS-u, czyli tiosarczanu wapnia. Jest to forma wapnia, która dostarcza wapń odżywczy, a nie podnosi pH. Dlatego będzie to odpowiedni nawóz do stosowania na plantacjach borówki.

Oprócz tych nawozów, polecamy stosowanie w odstępach 3-, 4-tygodniowych Rosahumusu – czyli kwasy humusowe. Tak jak państwo wiecie, borówka jest rośliną, która wymaga dosyć dużej zasobności próchnicy w glebie. My, podając te nawozy, deszcze, które padają, przepłukują nam dużo nawozów, składników pokarmowych, ale również degradują nam tę glebę. Dlatego, aby poprawić te stosunki wodno-powietrzne w glebie, podajmy systematycznie Rosahumus w dawce około kilograma, raz na trzy, cztery tygodnie.

Na plantacjach, na których mamy zakłócony rozwój, zaburzony wzrost roślin, gdzie nie mamy odpowiedniej wegetacji – możemy również podać poprzez fertygację nawóz Maral. Tutaj zachęcam państwa do stosowania tego nawozu w dawce 3 litrów na hektar. Maral stosowany poprzez fertygację będziemy pobudzał raz: system korzeniowy roślin, dwa: części naziemne. Jest to naprawdę bardzo fajny produkt, który w sytuacjach stresowych, podany poprzez fertygację, idealnie pobudzi do wzrostu rośliny.

Oprócz nawożenia posypowego i fertygacji, również czas na nawożenie dolistne. W tej chwili, w okresie kwitnienia, polecamy stosowanie nawozów na bazie alg morskich, czyli Maral i Algex. Maral będzie bardzo dobrze wpływał na podziały komórkowe, na zwiększenie efektywności nawożenia doglebowego, będzie też zwabiał pszczoły, ponieważ w swoim składzie zawiera jod. I naprawdę ten produkt jest bardzo polecany w okresie kwitnienia. Dwa, trzy zabiegi, aby zwiększyć ten plon, zwiększyć masę owoców zawiązanych, odpowiednio wykształconych.

Oprócz nawozów algowych, polecamy już od momentu kwitnienia stosować nawozy zawierające wapń. W tej chwili rekomendujemy stosowanie nawozów Calciminal i Metalosate Calcium. Zabiegi co 8, 10 dni do momentu zbioru, ale również pomiędzy zbiorami. Te owoce, które będą odpowiednio zaopatrzone w wapń, będą miały odpowiednią grubość i będą trwałe w obrocie handlowym, dlatego za takie owoce na pewno państwo uzyskacie dużo lepsze dochody. Dlatego zachęcam już teraz do wykonywania zabiegów dolistnych właśnie tym pierwiastkiem.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko, dziękuję państwu za uwagę i zapraszam do śledzenia kolejnych naszych komunikatów.