Ochrona i budowanie jakości owoców borówki w fazie wzrostu – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 23.06.2021r. Zobacz jak budować jakość owoców borówki w fazie wzrostu owoców poprzez stosownie odpowiednio dobranych nawozów. Doradca Tomasz Domański omawia też sytuację zagrożenia szkodnikami na plantacjach borówek.

Czego dowiesz się z filmu:

00:50 – budowanie jakości owoców borówek

01:23 – ochrona przed chorobami

02:42 – szkodniki na plantacjach borówek

03:30 – Drosophila suzukii w borówkach

05:30 – nawożenie wapniem i krzemem

05:45 – odżywienie mikro i makro składnikami

06:31 – nawadnianie i fertygacja

 

Produkty polecane w komunikacie znajdziesz tu:

Luna Sensation 500 SC

Signum 33 WG

Switch 62,5 WG 

Movento 100 SC 

Next Pro

Kobe 20 SP 

Mospilan 20 SP 

Decis Mega 50 EW 

Affirm 095 SG

Metalosate Calcium

ASX Krzem Plus

Calciminal 

Mag S Aloy

Soluplant 8-12-33 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański firma Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący zaleceń w uprawie borówki, oczywiście w okresie wzrostu owoców.

Jesteśmy na plantacji borówki, na plantacji już kilkuletniej. Krzewy tak jak państwo widzicie są bardzo okazałe. Odmiana Chandler już w trakcie wzrostu owoców znajdują się tutaj jeszcze na tej plantacji odmiany takie jak bluecrop, jak również duke. Co chciałbym państwu dzisiaj pokazać, przede wszystkim bardzo ładny wzrost roślin, mamy naprawdę okazałe przyrosty w tym sezonie i widać, że te rośliny są zdrowe, są w dobrej kondycji. Dlatego oprócz właśnie tego wzrostu teraz jest czas na walkę o to, aby zbudować jak najlepszą jakość owoców. Ponieważ mamy ten dobry liść, dobry wzrost roślin, teraz czas na dobry wzrost owoców tak, żeby uzyskać owoce bardzo dobrej średnicy i  oczywiście o dobrej jakości. Na większości plantacji w tym sezonie nie było  znaczących problemów, czy to  z przymrozkami wiosennymi, czy to z uszkodzeniami mrozowymi poziomie. W ostatnich tygodniach również nie mieliśmy problemu z intensywnymi opadami deszczu. W okresie kwitnienia mieliśmy dosyć suchą pogodę, co też wpływa na porażenie przez choroby takie jak szara pleśń, czy też antraknoza. Nie mniej jednak teraz widzimy, że mamy te opady deszczu, są oczywiście często lokalne te opady spowodowane burzami, nie mniej  jednak powinniśmy zabezpieczać dalej nasze owoce właśnie przed porażeniem przeciwko szarej pleśni. Gdzieniegdzie obserwujemy j ż porażone owoce dlatego wykonujmy te zabiegi  właśnie przeciwko tej chorobie właśnie stosując tutaj preparaty takie  jak Switch, Signum, czy też Luna Sensation. Zabiegi powinny być wykonywane przed opadami deszczu tak, aby dobrze zabezpieczyć owoce na okres tych deszczy, na okres występowania tych chorób. Tutaj jest godzina 11, wczoraj wystąpiły opady deszczu, a nadal pod sieciami utrzymuje się wilgoć, czyli nie jesteśmy w stanie wykonać dosyć szybko po opadach deszczu zabiegu tak, żeby dobrze  ochronić te owoce. Dlatego ochrona powinna być prowadzona przed opadami deszczu. Jeżeli te zabiegi  nie zostały wykonane przed nagle występującymi  opadami takimi burzowymi, wykonajmy w miarę możliwości zabiegi właśnie po tych opadach.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to w chwili obecnej obserwujemy miseczniki na wybranych plantacjach, na wybranych stanowiskach. Dlatego na takich plantacjach należy wykonać zabieg preparatem Movento lub też można wykonać zabieg preparatem Next Pro, ale proszę pamiętać o 0,1% stężeniu i  nie wykonywać tego zabiegu na bardzo wysokie temperatury, ponieważ Next Pro działa mechanicznie i przy wysokich temperaturach mogą powstać fitotoksyczności. Dlatego teraz mamy delikatne ochłodzenie i jest dobry moment właśnie na wykorzystanie preparatu Next Pro. Lokalnie również na plantacjach pokazują się mszyce. Tam oczywiście możemy stosować Kobe, Mospilan czy też preparat Decis Mega. Szkodnik, który na pewno nurtuje wielu z państwa, który wyrządził spore straty na plantacjach w zeszłym sezonie, czyli drosophila suzuki, muszka plamoskrzydła. My jako firma Agrosimex oczywiście prowadzimy w tym sezonie od wiosny monitoring tego szkodnika. Dostajemy wiele sygnałów od państwa, że też również macie pułapki na swoich plantacjach i że w pułapkach odławia się drosophila. Po obserwacji szczegółowej, po sprawdzeniu pod mikroskopem nie jest to drosophila. Chciałbym państwa uspokoić, że na tą chwilę nie obserwujemy lotów muszki plamoskrzydłej na plantacjach. Czy to plantacje borówki, truskawki, czy też malin, w tej chwili nie było sprzyjających warunków do rozwoju tego szkodnika. Bardzo wysokie temperatury, brak opadów deszczu, nie są to  warunki do rozwoju drosophili suzuki. Nie mniej w ostatnich dniach ta pogoda się troszeczkę zmieniła, mamy stabilizację tej temperatury w granicach 25 stopni, mamy dużą wilgoć ponieważ przechodzą te burze, miejscami są to intensywne opady deszczu i te warunki będą sprzyjające do rozwoju drosophilii. Dlatego zachęcam państwa do obserwacji, do monitoringu w obrębie własnej plantacji tego szkodnika i oczywiście w dalszej kolejności do  zwalczania. My w tym sezonie mamy do państwa dyspozycji takie preparaty jak Afirm, jak Spintor i oczywiście przyjdzie czas na wykorzystanie tych preparatów, nie mniej muszą być to te zabiegi potwierdzone właśnie obserwacją lotów tej drosophilii. My również będziemy prowadzili przez cały sezon ten monitoring i będziemy czy to w komunikatach filmowych, czy to w komunikatach info karty na bieżąco państwa informowali o lotach tego szkodnika.

To tyle jeśli chodzi o ochronę chemiczną naszych plantacji w chwili obecnej. Czas jest również na nawożenie, na budowanie tej jakości owoców. Do budowania jakości owoców nawozy zawierające wapń i krzem. My tutaj rekomendujemy stosowanie Metalosate Calcium, Calciminalu łącznie z nawozem ASX Krzem Plus. Ale nie tylko owoce, również nie zapominajmy o liściach. Dalej powinniśmy odżywiać nasze liście, tam oczywiście gdzie jest to wskazane podajmy nawozy, które podniosą nam kondycje tych  liści, nawozy takie jak Mag S Aloy, jak Rosaleaf żółty, możemy również dołożyć niewielką dawkę nawozu ASX Complex tak, żeby zniwelować wszelkie niedobory makro i mikroskładników, które obserwujemy w tej chwili na liściach. Nie wszędzie jest  taka sytuacja jak tutaj, tutaj mamy naprawdę bardzo dobrą kondycję roślin, ale jest to spowodowane tym, że jest tu naprawdę bardzo dobry program fertygacyjny zastosowany na tej plantacji. Jest to proszę państwa bardzo ważne, żeby te nawozy były systematycznie podawane. Za każdym razem kiedy podajemy wodę na plantacji borówki również powinniśmy dawać nawozy i  tutaj używamy do nawadniania, do fertygacji komputera, miksera, który dozuje nam proporcjonalnie właśnie pożywkę. W chwili obecnej rekomenduję stosować do fertygacji takie preparaty jak Ultrasol 12-12-36, Rosasol 8-17-41, Soluplant 8-12-33. Możemy to łączyć z RSM-em lub siarczanem magnezu i to jest nawożenie NPK. Nie zapominajmy o wapniu. Tutaj ja dedykuję do nawożenia, do podniesienia zawartości wapnia odżywczego w glebie nawóz CaTs, tiosiarczan wapnia. Tam, gdzie mamy niedobory pojedynczych składników takich jak potas, czy też fosfor zalecam stosować nawozy KTs, czyli tiosiarczan potasu i ASX polifosforan amonu. Oprócz tych nawozów zachęcam również państwa do podawania preparatu Aqualink. Aqualink poprawia uwilgocenie gleby, zwiększa dostępność wody w strefie korzeniowej naszych roślin. Jest to proszę państwa bardzo ważne, w rezultacie te rośliny mają tą dostępną wodę cały czas. W momencie kiedy jest jakieś opóźnienie w dostawie wody, czy zapomnimy włączyć tej fertygacji, tego nawadniania, czy też mamy jakąś awarię jesteśmy w stanie zapewnić tym roślinom przez długi okres tą wilgoć w glebie, ponieważ ta wilgoć jest dostępna w obrębie systemu korzeniowego, woda nie wyparowuje, ani nie przemieszcza się w głębsze partie gleby, gdzie nie jest dostępna właśnie dla systemu korzeniowego naszych roślin, a to jest bardzo ważne. Borówka jest rośliną, która bardzo mocno reaguje na deficyty wody i dlatego to systematyczne nawadnianie jest bardzo ważne, a użycie Aqualinku pozwoli nam na lepsze wykorzystanie jeszcze tej wody, która podajemy na naszych plantacjach.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko, dziękuję państwu za uwagę i zapraszam do oglądania kolejnych naszych filmów.