Obserwacje z terenu – lipiec – wideo

zgnilizna przykielichowa szara pleśń zwalczanieOkres letni to czas wzrostu owoców, nawożenia wapniem, ale wciąż ważna jest ochrona przed chorobami i szkodnikami. Jest to również dobry moment do podsumowania dotychczasowej ochrony i wyciągnięcia wniosków na podstawie obserwacji i lustracji sadów. To, co można zaobserwować w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to objawy szarej pleśni na owocach odmian Ligol, Gloster, Alwa, Elise. Jest to typowa forma zgnilizny przykielichowej, która jest następstwem infekcji w okresie kwitnienia. Procent porażonych owoców w danym sadzie i na danej odmianie, zależy od wrażliwości na patogena, warunków pogodowych, jakie panowały w okresie kwitnienia oraz ochrony chemicznej przeprowadzonej w tym czasie.

Porażenie szarą pleśnią

Największe porażenie szarą pleśnią obserwuje się na odmianie Ligol, która szczególnie w rejonach gdzie wystąpiły na początku maja opady śniegu i deszczu była w pełni kwitnienia. Aby zabezpieczyć kwiaty przed porażeniem, należało w tym czasie wykonać  min. jeden zabieg, jednym z fungicydów zarejestrowanych do zwalczania parcha, które dodatkowo mają dobre działanie przeciwko szarej pleśni tj. Merpan, Captan, Folpan, Chorus, Mythos.

Przędziorki i pordzewiacze

Koniec lipca to zazwyczaj okres licznego występowania pordzewiacza jabłoniowego w sadach. Dlatego należy dokładnie lustrować sady pod kątem tego szkodnika, szczególnie w sadach gdzie stosowany był wczesnowiosenny zabieg olejem parafinowym. Bardzo wysoka skuteczność tego zabiegu pod kątem przędziorka owocowca sprawia, że w niektórych sadach do tej pory nie było konieczności wykonania zabiegu zwalczającego przędziorki, natomiast mogą one być zasiedlone przez pordzewiacza. W takiej sytuacji należy przy odpowiednich warunkach pogodowych wykonać zabieg jednym z polecanych akarycydów np. Omite 30WP/570 EW lub Ortus 05SC.