Nordox 75 WG – Połączenie tradycji i najnowszych technologii

miedzian preparaty miedziowe nordox granulowanyWłaściwości grzybobójcze miedzi zostały odkryte wiele lat temu. Siarczan miedzi stosowano do zaprawiania nasion pszenicy już w połowie osiemnastego wieku, a pod koniec dziewiętnastego wieku zaczęto stosować Ciecz Bordoską do ochrony winorośli przed mączniakiem rzekomym. Od 1920 r. nastąpił gwałtowny rozwój fungicydów miedziowych. Niektóre z nich po różnych modyfikacjach są stosowane do dziś z bardzo dobrym skutkiem.

Globalnie środki ochrony roślin zawierające miedz stosuje się do ochrony przed chorobami pochodzenia bakteryjnego i grzybowego głównie w uprawach sadowniczych i warzywniczych. Obecnie na całym świecie jest zarejestrowanych około 2000 różnych produktów zawierających miedź jako substancję aktywną. Jednym z ostatnich osiągnięć technologicznych jest Nordox 75 WG – granulat, który zawiera 75% miedzi.

Unikalny środek ochrony roślin

Unikalność tego preparatu polega między innymi na doskonałym rozdrobnieniu substancji aktywnej (1,2 mikrometra) oraz na zastosowaniu naturalnych nośników, co w efekcie daje doskonałą skuteczność w zwalczaniu patogenów, które są sprawcami groźnych chorób przy relatywnie niskim zagrożeniu dla środowiska.

miedzian tlenek miedzi
Nordox - granulat bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie

Mechanizm działania preparatu jest również specyficzny. Polega na stopniowym uwalnianiu jonów Cu+ i Cu++ przez Cu2O. Jony Cu++ są zabójcze dla patogenów, powodują ich zamieranie na skutek niszczenia systemu enzymatycznego.

Doskonała przyczepność i rozpuszczalność środka

O doskonałej przyczepności preparatu mogli się przekonać ci, którzy już stosowali Nordox, zwłaszcza w momencie mycia sprzętu, który służył do wykonywania zabiegu. Nordox jest doskonale rozpuszczalny w wodzie i już po kilku sekundach tworzy jednolitą, gotową do użycia zawiesinę. Początkowa rejestracja preparatu Nordox obejmowała jabłonie i grusze (parch jabłoni, parch gruszy).

miedzian
Nordox doskonale pokrywa roślinę

W tym roku zakres rejestracji uległ modyfikacji i rozszerzeniu na inne gatunki rolnicze.

Jabłoń i grusza
parch jabłoni i parch gruszy – dawka 0,75-1 kg/ha.
Środek należy stosować do stadium różowego pąka.
Wiśnia
rak bakteryjny drzew pestkowych
– w okresie nabrzmiewania pąków – 2 kg/ha
– w okresie kwitnienia i po kwitnieniu – 1 kg/ha
Ziemniak
zaraza ziemniaka – 1 kg/ha

Obecnie trwają prace nad możliwością stosowania preparatu Nordox w warunkach Polski w uprawie pomidora. Wyniki doświadczeń prowadzonych w sezonie 2006 świadczą o wysokiej skuteczności ochrony przed chorobami pochodzenia bakteryjnego w tej uprawie.

W chwili obecnej brakuje zarejestrowanej skutecznej alternatywy dla preparatów miedziowych do ochrony przed bakteriozami.