Nawozy z nanosrebrem – szlachetne nanocząsteczki

Nanocząsteczka srebraNieczęsto na rynku pojawiają się ciekawe produkty poprawiające jakość plonu i stymulujące naturalną odporność roślin, które wykorzystują nowe technologie. Bez wątpienia należą do nich innowacyjne preparaty zawierające nanocząsteczki srebra czy chitozan srebra. Takimi unikalnymi produktami powstałymi dzięki zaawansowanej technologii są VIFLO CAL S i VIFLO CHITOSOL SILVER.

Czym jest nanosrebro?

Nanosrebro to mikroskopijnej wielkości cząsteczki w postaci jonów, które można dostrzec jedynie za pomocą mikroskopu elektronowego. Takie rozdrobnienie cząsteczek sprawia, że wzrasta skuteczność właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych srebra.

Nanosrebro ma większą powierzchnię czynną, tym samym wzrasta jego potencjał biobójczy.

Srebro i jego właściwości

Srebro jest przede wszystkim znane z zastosowania jako metal szlachetny powszechny w jubilerstwie, produkcji sztab i monet. Obecnie dzięki swoim właściwościom fizycznym ma zastosowanie głównie w przemyśle. Pierwiastek ten występuje w większości urządzeń elektrycznych, a nawet jest używany do produkcji odzieży.

Własności bakteriobójcze i grzybobójcze srebra były znane już w starożytności, kiedy to do picia wody używano srebrnych pucharów, by uchronić się przed zarazą. Samo srebro ma zastosowanie w lecznictwie od bardzo dawna. Dzięki swojej aktywności biologicznej srebro działa na wszystkie czynności życiowe mikroorganizmów, z dużą efektywnością je niszcząc.

Wśród najnowszych środków bakteriobójczych znacząco wyróżnia się nanosrebro. Odkrycie technologii uzyskiwania nanocząsteczek srebra umożliwiło powstanie różnego rodzaju produktów biobójczych mających zastosowanie m.in. w medycynie, higienie i profilaktyce, kosmetologii, a nawet w stomatologii.

Obecnie naukowcy pracują nad technologią otrzymywania płynów dezynfekcyjnych na bazie nanosrebra.

Srebro z wapniem w nawozie

Vifol Cal SUnikalne połączenie srebra w technologii mikrocząsteczek z wapniem zawiera nawóz VIFLO CAL S produkowany przez firmę Vet-Agro. Jest to pierwszy polski produkt z takim innowacyjnym połączeniem składników. Nawóz służy do poprawy zaopatrzenia owoców i warzyw w wapń. VIFLO CAL S zawiera 6,0% m/m CaO i 25 ppm nanosrebra w 1 l.

Nanocząsteczki srebra stymulują mechanizmy obronne roślin. Nanosrebro zapewnia także lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywuje procesy życiowe roślin, tj. oddychanie, pobieranie i transport składników pokarmowych w roślinie. VIFLO CAL S zdecydowanie poprawia jakość owoców oraz ogranicza straty spowodowane chorobami przechowalniczymi, np. gorzką plamistością podskórną jabłek. Nawóz ma zastosowanie w uprawach drzew i krzewów sadowniczych.

Zalecana dawka to 3 l/ha w 500–800 l wody. W zależności od uprawy zaleca się od 2 do 6 aplikacji w przypadku ziarnkowych na 6 tygodni po kwitnieniu, następnie co 2 tygodnie. Ostatnie 2 tygodnie przed zbiorem. W uprawach drzew pestkowych 3 l/ha nawozu należy zastosować 3, 2, 1 tydzień przed zbiorem owoców. W przypadku upraw krzewów owocowych: truskawka, malina, porzeczka, agrest, zabiegi należy wykonywać po kwitnieniu co 7–14 dni.

Wyniki doświadczeń Viflo Cal S

Przeprowadzone w ostatnim czasie doświadczenia potwierdzają korzystne działanie na plonowanie jabłoni i truskawki. Nawóz wpływa na poprawienie wybarwienia owoców jabłoni i podnosi zdolności przechowalnicze. Zastosowany w uprawie czereśni poprawia kondycję drzew.

VIFLO CAL S wyniki doświadczeń jabłoń

Viflo Cal S doświadczenie wybarwienie

Viflo Cal S doświadczenie czereśnia
Wpływ stosowania nawozu VIFLO CAL S na kondycję czereśni odm. ‘Kordia’ w 2012r. Po lewej VIFLO CAL S 2x3L/ha, zabieg po zbiorach, kontrola po prawej

Zabezpieczanie ran i uszkodzeń kory

Kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę, zawiera chitozan srebra i służy do zabezpieczania ran na drzewach i krzewach.

Chitozan to substancja stymulująca mechanizmy obronne roślin w stosunku do wielu grzybów chorobotwórczych. Biokompatybilność chitozanu z żywymi komórkami umożliwia tworzenie się na powierzchni kory specjalnej powłoki (tzw. filmu), która chroni lub zastępuje fizjologiczną powłokę kory.

Zgorzel kory drzew owocowych
Zgorzel kory drzew owocowych

Stosowanie Viflo Chitosol Silver

Viflo Chitosol Silver, bo o nim mowa, przeznaczony jest do smarowania i opryskiwania ran powstałych po cięciu, w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy po wiosennym pękaniu kory lub gradzie. Przed zastosowaniem preparatu rany powstałe po cięciu należy wyrównać i oczyścić z trocin.

Powierzchnię cięcia i miejsca poniżej jej brzegów pokrywa się jednolitą warstwą preparatu (najlepiej za pomocą pędzla). Viflo Chitosol Silver najlepiej stosować jak najszybciej po powstaniu rany.

Polecane artykuły:

magazyn doradca sadowniczy