Nawozy poprawiające wybarwienie jabłek

Odpowiednie wybarwienie jabłek jest warunkiem koniecznym, aby sprostać wymaganiom coraz bardziej rozwiniętego rynku sprzedaży. Uzyskanie pożądanego efektu wizualnego jest procesem złożonym i niełatwym. Istotny wpływ ma tu stosowanie w produkcji owoców odpowiednich nawozów w ciągu całego sezonu.

mikrostar complex nawóz mikroelementyMikrostar complex

Produkt w swoim składzie zawiera aż 7 mikroskładników (B – 1,1%, Cu – 1,3%, Co – 0,02%, Fe – 6,4%, Mn – 3,7%, Mo – 0,2%, Zn – 1,5%). Nawóz ma postać mikrogranulatu – zapobiega to pyleniu podczas przygotowania cieczy roboczej. Zaleca się wykonać od 1 do 3 zabiegów po kwitnieniu co 10–14 dni (dawka to 0,5–1 kg/ha).

Preparat przyczynia się także do lepszego wybarwienia owoców, ponieważ stosując go, dostarczamy drzewom mangan, żelazo i magnez w odpowiednich proporcjach. Dobre zaopatrzenie roślin w te elementy zapewnia uzyskanie zielonej skórki podstawowej.

Nectar Intense na wybarwianie jabłekNectar intense

Nectar Intense łączy w nowej zakwaszającej formule całkowicie rozpuszczalny w wodzie wapń o dużym stopniu czystości oraz „Co-formulator”– unikalną formułę enzymów i substancji inicjujących wybarwienie owoców. Poprawia on proporcję K/Ca oraz syntezę antocyjanów.

Środek należy stosować 3–5 razy w sezonie: pierwszy zabieg powinien być wykonany na początku wzrostu owoców, następne co 14 dni,a ostatni 10–14 dni przed zbiorami owoców. Zalecana dawka to 2 l/ha.

rosafos nawózRosafos

Jest to koncentrat nawozowy przeznaczony do dokarmiania roślin fosforem i wapniem. W swoim składzie zawiera: fosfor – 314 g/l, azot – 43 g/l oraz wapń – 41,5 g/l. Ma korzystny wpływ na wytwarzanie organów generatywnych, zapobiega deformacjom owoców, zwiększa w nich koncentrację fosforu i wapnia.

Prawidłowe wybarwienie, a dokładnie wzrost intensywności rumieńca roślin, spowodowane jest wzrostem zawartości cukrów w owocach. Produkt należy stosować 2 razy w dawce 5–10 l/ha oraz na 4 i 2 tygodnie przed zbiorami owoców.

nawożenie dolistne wapniem

Metalosaste calcium

Wapń zawarty w nawozie jest skompleksowany aminokwasami, co zapewnia maksymalną przyswajalność preparatu oraz wysoką skuteczność w podnoszeniu zawartości wapnia w owocach i liściach nawożonych roślin.

Zalecana dawka preparatu to 1,5–2 l/ha. Nawóz należy stosować po wytworzeniu pąków kwiatowych, w pełni kwitnienia i w trakcie opadania płatków kwiatowych. Kolejne 2–4 zabiegi wykonuje się w odstępach dwutygodniowych.

Unikalna kompozycja aminokwasów roślinnych w tym nawozie (a szczególnie wysoka zawartość metioniny) ma bezpośredni wpływ na proces wybarwiania się owoców, co potwierdziły badania wykonane w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

metalosate potassiumMetalosate potassium

Potas jest składnikiem mającym duży wpływ na gromadzenie cukrów i wybarwienie. Jednak z racji antagonizmu z wapniem i ryzyka pogorszenia zdolności przechowalniczych owoców, nawóz ten należy stosować tylko na glebach ubogich w potas lub w sadach, w których zastosowano niskie nawożenie potasem.

Litr preparatu zawiera 300 g potasu skompleksowanego aminokwasami, dzięki czemu jest on bardzo szybko pobierany i transportowany w roślinie do miejsc, w których jest najbardziej potrzebny. Metalosate Potassium należy zastosować na 3 tygodnie przed zbiorami w dawce 2–4 l/ha, przemiennie z Rosafosem.

Polecane artykuły: