Nawadnianie truskawki – sierpień

Truskawki po zbiorze wymagają odżywienia

W uprawie truskawek nawadnianie jest konieczne przez cały okres wegetacyjny. Truskawki są roślinami, których system korzeniowy jest płytko położony i niezbyt rozległy. Większość odmian ukorzenia się w wierzchnich warstwach gleby, które są narażone na przesuszenie. Szczególnie, gdy notowane są wysokie temperatury, a okresy suszy wydłużają się.

Po zbiorach truskawek

Po zakończonym zbiorze truskawek należy zadbać o przygotowanie plantacji do kolejnego sezonu. Poza odchwaszczeniem i nawożeniem, trzeba zapewnić roślinom sprzyjające warunki do tworzenia nowych pąków.

Pierwszy etap dużego zapotrzebowania krzewów w wodę (wzrost i dojrzewanie owoców) mamy za sobą. Drugi etap przypada na sierpień i jest związany z rozrastaniem krzaków i zawiązywaniem nowych pąków kwiatowych na kolejny rok. Niedobór wody wpływa nie tylko na wysokość plonowania podczas zbioru, ale i jego wielkość w kolejnym okresie wegetacyjnym.

Zagony ściółkowane folią – jak nawozić rośliny?

Nawożenie truskawek po zbiorach ułatwia roślinom tworzenie nowych pąków kwiatowych, co ma znaczny wpływ na owocowanie w kolejnym roku. W przypadku plantacji ściółkowanych folią tradycyjne nawożenie nie sprawdzi się. Zalecamy fertygację  – podawanie nawozów bezpośrednio do systemu korzeniowego, aby stworzyć najlepsze warunki odżywienia mineralnego roślin. To nowoczesne rozwiązanie umożliwia regulowanie wielkości dawek pożywki w zależności od potrzeb rośliny.

Nowe nasadzenia truskawki

Pierwszy raz truskawki należy podlać bezpośrednio po posadzeniu, aby gleba dobrze przylgnęła do korzeni, a krzaki ukorzeniały się szybko. W przypadku mocno przesuszonej ziemi konieczne jest zwilżenie podłoża jeszcze przed założeniem plantacji. Korzystne jest też nawadnianie po przyjęciu się truskawek.

Poziom wilgotności gleby

Jak we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych wykonywanych na plantacjach produkcyjnych, także w nawodnieniu zalecany jest umiar. Nadmierne nawadnianie po zbiorze może osłabić plon na przyszły sezon. Optymalny poziom wilgotności gleby powinien być utrzymany między 60-80%. Kontrola tego parametru jest możliwa za pomocą tensjometru – precyzyjnego urządzenia do pomiaru wilgotności gleby.

Polecane rozwiązania

Do nawadniania truskawek polecamy taśmę nawodnieniową Bluetape.To taśma cienkościenna (0,2 mm) z otworami emitującymi wodę co 10, 15 lub 20 cm, o wydajności 1,2 l/h, dostępna w krążkach o długości 2286 m.

Po taśmę do nawadniania truskawek i akcesoria nawodnieniowe zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych oraz sklepu internetowego.

Przyjmujemy także zamówienia telefoniczne pod nr tel 693-236-235.