Nawadnianie i fertygacja 🫐 borówki – urządzenia

W Polsce z roku na rok wzrasta areał nasadzeń borówki amerykańskiej, zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Obok truskawki jest ona jednym z najpopularniejszych owoców miękkich w naszym kraju. Borówki, cenione przez konsumentów za walory smakowe i właściwości prozdrowotne, dla plantatorów stanowią spore wyzwanie. Ich uprawa jest wymagająca ze względu na dużą wrażliwość roślin na wszelkie nieprawidłowości podczas wzrostu i plonowania. Dotyczy to również nawadniania.

Katarzyna Byliniak

Linia nawadniająca
Linia nawadniająca z nabijanymi maszynowo zestawami kroplującymi

W kwestii nawadniania i fertygacji borówek warto opierać się na doświadczeniu specjalistów i stosować do wytycznych, które pomagają zwiększyć plony przy jednoczesnej optymalizacji zużycia wody i nawozów, co przekłada się na obniżenie kosztów. Podstawą jest dostosowanie planu działania do lokalnych warunków, z uwzględnieniem rodzaju gleby, klimatu, odmiany, wzorców sadzenia i zakładanych plonów.

Doskonałe jagody są poszukiwane przez konsumentów i osiągają wysokie ceny, co pozwala zwiększyć rentowność uprawy. Precyzyjne rozwiązania do nawadniania i fertygacji dają możliwość bezpośredniego oddziaływania na poprawę jędrności, wielkości i koloru owoców borówki, aby zapewnić plony o niezmiennie wysokiej jakości.

Fertygacja, aby była precyzyjna, skuteczna i przynosiła oczekiwane efekty, wymaga zastosowania pompy nawozowej. Urządzenia te są proste w obsłudze, a ich montaż nie wymaga dużej ingerencji w funkcjonujący już system nawodnieniowy.

Nawadnianie kroplujące borówki

Woda jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uprawę zdrowych roślin borówki amerykańskiej. Krzewy borówki mają bardzo płytki system korzeniowy i są bardzo wrażliwe na wahania poziomu wody. Dla ich najlepszego wzrostu konieczne jest utrzymywanie wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby o wysokiej zawartości materii organicznej i ogólnym pH od 5,0 do 5,5.

Prawidłowe ułożenie linii kroplującej
Prawidłowe ułożenie linii kroplującej w pierwszych latach po posadzeniu krzewu, Netafim

Właściwe podlewanie jest niezbędne, aby uniknąć problemów związanych ze stresem wodnym u roślin. Borówki wymagają dużej ilości wody oraz dobrze przepuszczalnej gleby, żeby korzenie mogły oddychać. Nadmierna ilość wody i podmokłe gleby mogą prowadzić do zgnilizny korzeni.

Jeśli woda zawiera żelazo (zwykle występuje ono w glebach kwaśnych), to zastosowanie zraszaczy napowietrznych pozostawia plamy na liściach i owocach borówki. W takim przypadku najlepiej sprawdza się nawadnianie kroplowe, ponieważ woda jest doprowadzana bezpośrednio do strefy korzeni – dokładnie tam, gdzie roślina jej potrzebuje. Linie kroplujące dostarczają wodę i składniki odżywcze do rośliny w stałym tempie, bez marnotrawstwa. Utrzymują wysoki poziom wydajności, co skutkuje większym i jednolitym plonem doskonałej jakości na całym polu, a także wpływa na zmniejszenie kosztów wejściowych inwestora.

Uprawa borówki
Uprawa borówki w doniczkach

Na życzenie – z nabijanymi kroplownikami

W ofertach producentów systemów nawadniających jest wiele linii kroplujących w formie gotowego produktu, z zainstalowanymi kroplownikami. Są one dostępne w różnych konfiguracjach średnicy rur, wydajności kroplowników, ich właściwości oraz odstępów pomiędzy nimi. Jednak duża grupa plantatorów potrzebuje linii nawadniających zaprojektowanych indywidualnie, maksymalnie dopasowanych do specyficznych wymagań ich uprawy. Dotyczy to głównie upraw w doniczkach i rynnach, a także po przesadzaniu borówek z gruntu do pojemników. W takich przypadkach jest wskazane zastosowanie linii kroplującej z indywidualnie rozplanowanymi kroplownikami lub zestawami kroplującymi. Do jej stworzenia potrzebna jest specjalna maszyna, sterowana komputerowo, która wykonuje otwory w rurze PE i montuje kroplowniki, ewentualnie przygotowuje otwory do ich samodzielnego montażu. Przebijanie i montaż kroplowników są wykonywane przez szybki i mocny cylinder, zespół montażowy nie porusza się względem rury PE, zatem kroplownik nie jest obciążany podczas montażu. Komputerowe sterowanie umożliwia precyzyjne śledzenie ruchu rury PE. Kroplownik jest umieszczany dokładnie w przebitym otworze, co gwarantuje wysoką jakość instalacji.

Nawadnianie z fertygacją upraw borówki

Uprawa borówki wymaga od plantatora znajomości wielu procesów zachodzących w glebie po deszczu oraz w cyklu nawadniającym, zazwyczaj połączonym z fertygacją. Po silnym deszczu należy wznowić nawadnianie, ponieważ wierzchnia warstwa gleby zacznie wysychać. Jeśli gleba jest piaszczysta lub gdy klimat jest gorący, może to nastąpić w ciągu 2–3 dni. Natomiast w przypadku gleby ciężkiej lub chłodniejszego okresu potrwa do 7–8 dni.

Jak już wspomniano, borówki mają bardzo płytki system korzeniowy bez włośników, dlatego ważne jest ich częste nawadnianie. Rośliny te są tak samo wrażliwe zarówno na deficyt, jak i na nadmiar wody.

W uprawie borówki zalecane jest stosowanie nawozu podczas każdego nawadniania, dlatego należy podzielić całkowitą dawkę na dany okres na mniejsze, zgodnie ze spodziewanymi zdarzeniami nawadniania. Fertygacja powinna rozpocząć się dopiero po osiągnięciu pełnego ciśnienia w systemie i zostać zatrzymana na 30 minut przed zakończeniem nawadniania. Jeśli nie można fertygować każdego nawadniania, zaleca się to przynajmniej raz w tygodniu. W sytuacji opadów deszczu należy pominąć nawadnianie, ale nie rezygnować z fertygacji i nawozić nawozem w większym stężeniu, z małą ilością wody.

Pompy dozujące

Fertygacja, aby była precyzyjna, skuteczna i przynosiła oczekiwane efekty, wymaga zastosowania pompy nawozowej. Urządzenia te są proste w obsłudze, a ich montaż nie wymaga dużej ingerencji w funkcjonujący już system nawodnieniowy. Za pomocą pomp można podawać jednocześnie pożywki i kwasy nawozowe. Urządzenia te są wykonane z materiałów odpornych na działanie silnych substancji.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pomp:

  •   o małych wydajnościach – od 5,5 do 30 l/h,
  •   o dużych wydajnościach: od 105 do 1000 l/h.

Membranowe pompy dozujące z serii MX (małe wydajności) wyposażone są w silne elektromagnesy i ceramiczne zawory kulowe – ceramika jest powszechnie ceniona za doskonałą odporność na agresywne chemikalia. To pompy o niewielkich rozmiarach i w przystępnych cenach. Często są wykorzystywane do dozowania nawozów i kwasów, ponieważ ich głowice są wykonane z PVDF – materiału odpornego na stężone kwasy.

Systemy dozowania Netafim

Marka Netafim oferuje jedne z najpopularniejszych na świecie systemów dozowania. Ich portfolio składa się z kilku rodzin produktów, m.in. FertiOne™ i FertiKit™ 3G. Systemy dozowania dostępne są w wielu modelach, które odpowiadają różnym scenariuszom wzrostu uprawy. Wszystkie mają też wspólne cechy: są łatwe w instalacji i obsłudze, dobrze sprawdzone w terenie, odpowiednie do różnych warunków geograficznych i klimatycznych, łatwe do zintegrowania z systemami monitorowania i sterowania Netafim oraz innych firm, skalowalne do szerokiego zakresu przepustowości systemów nawadniających.

Netafim FertiOne™
System dozujący Netafim FertiOne™

FertiOne™ to niezawodne i ekonomiczne jednokanałowe rozwiązanie do fertygacji. System jest w pełni konfigurowalny i przyjazny dla użytkownika. FertiOne™ zapewnia wysoką wydajność przy minimalnych nakładach inwestycyjnych, co czyni go niezwykle opłacalnym rozwiązaniem.

Netafim FertiKit™ 3G
System dozujący Netafim FertiKit™ 3G

FertiKit™ 3G – modułowy, w pełni konfigurowalny wielokanałowy system dozowania przeznaczony do otwartych upraw polowych, sadów i plantacji jagodowych. Jest wszechstronny, dokładny i wymaga minimalnych nakładów inwestycyjnych. FertiKit™ 3G jest dostępny w 7 modelach. Jest odpowiedni dla szerokiego zakresu wydajności systemów nawadniających. Gwarantuje poprawę produktywności i jakości plonów dzięki precyzyjnej kontroli EC i pH. Zapewnia jednolitą ilość (stosunek) składników odżywczych za sprawą innowacyjnej konstrukcji. Współpracuje z szeroką gamą jednostek dozujących i natężenia przepływu (do 6 jednostek o wydajności 50–1000 l/h każda). Skaluje szybkość przepływu systemu od 5 do 700 m3/h i ciśnienie do 8 barów. Zapewnia szybki zwrot z inwestycji.

Cyfrowa automatyzacja

Kontroler NetBeat
Kontroler NetBeat

Technologie automatyzacji i przetwarzania danych przenoszą rolnictwo w zupełnie nowy wymiar. W pełni integrując i automatyzując całą pętlę nawadniania, rolnicy mogą podejmować lepsze decyzje, jednocześnie zmniejszając nakłady. Jednym z pierwszych oprogramowań do zarządzania nawadnianiem na świecie jest NetBeat, określany mianem pierwszego systemu nawadniającego z mózgiem. Jego powstanie i poziom dopracowania (maksymalny) można nazwać kolejną rewolucją w rolnictwie. To zaawansowane rozwiązanie, które integruje monitorowanie, analizę i kontrolę w czasie rzeczywistym. Inteligentne nawadnianie jest współcześnie dostępne dla każdego: NetBeat odpowiada potrzebom, budżetowi i umiejętnościom niemal wszystkich producentów owoców.

Jego unikalne cechy, które przenoszą prowadzenie upraw na wyższy poziom, to m.in. zintegrowanie wielu funkcji w jednym urządzeniu – monitorowania, analizy i kontroli uprawy. Dynamiczne modele upraw wprowadzone do programu zawierają dokładne zalecenia oparte na 50-letniej wiedzy specjalistów z Netafim o produkcji i nawadnianiu owoców. Interfejs urządzenia jest prosty, przyjazny i obejmuje wszystkie podstawowe funkcje. Warto też wspomnieć o innowacyjnej technologii chmury, umożliwiającej integrację danych różnych firm, zdalny dostęp, wsparcie i aktualizacje na bieżąco.

 

Warto wiedzieć, że…

Agrosimex oferuje maszynowe nabijanie kroplowników na rurę PE oraz dziurkowanie rury pod kroplownik. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i możliwości maszyny przeznaczonej do:

    •  nabijania zestawów kroplujących (kroplownik, wężyk, kroplospływ),
    •  nabijania kroplowników,
    • wykonywania otworów w rurze PE do samodzielnego montażu potrzebnych elementów.

Zapewniamy:

  •   szybki czas realizacji,
  •   dowolną odległość pomiędzy kroplownikami,
  •   maksymalną szczelność nabitych kroplowników,
  •   montaż kroplownika dokładnie w przebitym otworze,
  •   precyzję wykonania.