Nawadnianie borówki amerykańskiej – ekspert radzi

Borówkę wysoką nawadniaj za pomocą systemu kropelkowego. Dostarczanie wody i nawozów bezpośrednio w obrębie korzeni rośliny przyczynia się do wzrostu wydajności i jakości plonu. To metoda bardzo ekonomiczna, ponieważ do nawadniania wykorzystywana jest niewielka ilość wody. Do wyboru masz dwie podstawowe opcje: taśma grubościenna lub linia kroplująca. Załóżmy, że zaczynasz swoją przygodę z borówką i szukasz optymalnego rozwiązania w przystępnej cenie. W takim wypadku polecam Aquadrop – taśmę kroplującą w wersji extra z płaskim, długim modelem kroplownika – MEGA.  Duży kroplownik to większa powierzchnia filtrowania zanieczyszczeń i redukowania osadów. Pozwala użytkować taśmę dłużej bez ryzyka zapchania kroplownika.

kroplownik mega aquadrop
Kroplownik Mega taśmy kroplującej Aquadrop blokuje zanieczyszczenia w wodzie + redukuje gromadzenie osadów w labiryncie = podwójna ochrona przed uszkodzeniem emitera

Linia kroplująca Aquadrop – kroplownik MEGA

Odstępy między emiterami: 30 cm, wydajność: 1,3 l/h, 1200m

Dowiedz się więcej

 

Nawadnianie kropelkowe borówki – parametry

Przed założeniem plantacji warto przyjrzeć się glebie i jej właściwościom. Planuj nawadnianie uwzględniając możliwości chłonne i pojemność wodną podłoża. To zapewni roślinom idealne warunki do rozwoju oraz zapobiegnie marnowaniu wody.

Optymalne zalecenia przy idealnych warunkach glebowych to rozstaw emiterów to ok. 30 cm, a zalecany wydatek z emitera to 1 – 1,5 l/h

Parametry instalacji nawadniającej są uzaleznione od klasy ziemi, na której jest położona uprawa. Ziemia ,,cieżka” (gliniasta, ił) trudno przepuszcza powietrze i wodę. Po deszczu bardzo powoli wysycha, a w czasie suszy staje się twarda i zaskorupiała. Ziemia ,,lekka” składa się w większości z piasku z niewielką ilością gliny i próchnicy – jest to gleba szybko przepuszczająca wodę, nagrzewa się też szybko, lecz roślinom na takiej glebie brak dostatecznej ilości wody i składników pokarmowych.

Ułożenie linii kropujących

Polecam dwa rzędy po obu stronach krzewów. Dlaczego, aż dwie linie? Pozwalają w szybkim czasie wydajnie zwilżyć glebę wokół sadzonek. Tak, by dostarczyć odpowiednią ilość wody i nawozów, ale nie przepłukiwać składników mineralnych w głębsze warstwy gleby. Przy dwóch liniach z emiterami co 33 cm, woda wypływa średnio co 15cm i szybko tworzy tzw. ,,ciąg wodny” pod rzędem. Przypomnę, że borówka nie ukorzenia się głęboko!

W pierwszych latach po posadzeniu linie nawadniające należy ułożyć tuż przy krzewie. Młode krzewy potrzebują czasu na rozrost korzeni. Woda wspomaga oblepianie ziemią korzeni, które są stosunkowo płytko położone i wrażliwe za przesuszenie podłoża. W 3-4 roku należy odsunąć linie w odległości około 10-15 cm od krzaków. System korzeniowy jest już rozrośnięty i bardziej rozłożysty.

Z kompensacją czy bez?

Zawsze lepiej z kompensacją, jeżeli chcesz nawadniać skutecznie, bez spadków ciśnienia i strat wydajności. Równomierne podlewanie każdej rośliny na całej plantacji, bez względu na ukształtowanie terenu zapewnią tylko linie z pełną kompensacją. To inwestycja, którą szybko docenisz. W naszej ofercie jest linia AquaPress, która jest odpowiedzią na takie problemy. Trwały, dla wymagających plantacji w trudnych warunkach. Przeznaczenie: tereny pochyłe, także nawadnianie podziemne.

Czym się wyróżnia linia Aquapress?

Linia Aquapress – emiter z silikonową membraną
  • Emiterem płaskim z silikonową membraną, która kompensuje ciśnienie i zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń do wnętrza.
  • Aquapress występuje w formie grubościennej taśmy lub rurki (45mil = 1,1 mm).
  • W opcji taśmy ma zbliżone parametry do Aquadrop. Podobnie jak Aquadrop jest grubsza od typowej taśmy truskawkowej (508 mil), bardziej odporna na uszkodzenia, może być użytkowana kilka sezonów. Różnica jest w budowie emitera.

 

Linia Aquadrop czy Aquapress?

  • To dwa rodzaje grubościennej taśmy, jedna z kompensacją (Aquapress), a druga bez.
  • Wybór zależy od ukształtowania terenu, na którym zakładasz plantację.
  • Odstępy między emiterami: 30 cm, wydajność: 1,5 l/h, 400m (45 mil)

Jakość wody w uprawie borówki

Duże znaczenie w uprawie borówki ma jakość wody. Borówka wymaga gleby o odczynie kwaśnym, dlatego nie powinna być nawadniania wodą twardą: wodą o wysokiej zawartości żelaza, wapnia, magnezu i dwuwęglanów. Twarda woda odkwasza, a dodatkowo utrudnia przyswajanie pożywek. Jeśli dysponujesz twardą wodą pomyśl o jej uzdatnieniu. Można to osiągnąć przy pomocy stacji odżelaziajacych. W kolejnych artykułach zajmę się szerzej tematem uzdatniania i oczyszczania wody do nawadniania, śledź najnowsze artykuły.

Filtr dyskowy 2”, 120 mesh

Każdy system nawadniający kropelkowo wymaga wykorzystania filtrów: minimum dyskowego lub siatkowego. Filtracje można także przeprowadzić za pomocą hydrocyklonów i filtrów żwirowych. Wszystko zależy od jakości wody. Te bardziej zaawansowane i kosztowne z pewnością są skuteczniejsze w wyłapywaniu zanieczyszczeń. Gdy korzystasz z dobrego źródła wody możesz zainstalować u siebie filtr dyskowy. Polecam klasyczny filtr dyskowy plastikowy, 2”, potrójnie gwintowany, z metalową klamrą, poziom filtracji 120 mesh. To wystarczający filtr i najczęściej spotykany w instalacjach, gdzie nie ma problemu z jakością wody. Warto zacząć od niego, a jeżeli nie spełni oczekiwań trzeba będzie pomyśleć o bardziej zaawansowanym rozwiązaniu.

Pamiętaj, by regularnie kontrolować czystość wkładu w filtrze.

Kiedy nawadniać borówkę?

Po raz pierwszy plantację borówki musisz nawodnić bezpośrednio po posadzeniu. W okresach dużej suszy, nawet przed założeniem plantacji. Uważaj, bo pierwszy rok uprawy jest okresem szczególnej wrażliwości krzewu na brak wody!

Cykle nawadniające

Polecam krótkie cykle nawadniające: około 20 minut, z przerwami w zależności od rodzaju gleby. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre, czy zalane! Pamiętaj, że większa liczba „krótkich” cykli jest znacznie skuteczniejsza niż tylko kilka „długich” cykli. Zapobiega to stresowi rośliny z powodu zbyt dużej ilości wody, a także ogranicza wymywanie składników odżywczych poniżej linii korzeni.

Przykład: plantacja, Wielkopolska – 17 minut nawadniania x 4 h przerwy

Fertygacja – zakwaszanie gleby

Borówki mają specyficzne wymagania glebowe. Dobre warunki do wzrostu daje im wysoka zawartość próchnicy w glebie. Uprawa borówki na glebach słabych wymaga dostarczenia dodatkowych substancji organicznych. Na plantacjach z zainstalowanym systemem nawadniania można po posadzeniu rośliny podlewać wodą zakwaszaną kwasem azotowym. Nie wolno stosować jednorazowo dużych dawek kwasu do obniżania pH wody, gdyż może to uszkadzać rośliny borówki. Proces zakwaszania gleby za pomocą fertygacji jest bardzo powolny i może trwać nawet ponad rok.

Zdecyduj się na urządzenie, które dostarczy twojej plantacji pożywki nawozowe i niezbędne kwasy jednocześnie. Jako zamiennik mało precyzyjnych inżektorów, dosatronów i innych urządzeń do fertygacji ,,domowej” produkcji warto przemyśleć montaż gotowego zestawu jak na zdjęciu: pompa kwasowo-nawozowa + zbiornik.

 

Temat pomp kwasowo-nawozowych, zbiorników i mikserów pożywek to zaawansowane zagadnienie, któremu poświęcę więcej uwagi w kolejnych artykułach. Opiszę jak można połączyć pompę z panelem sterującym i co uzyskać z powstałej instalacji. Zapraszam do śledzenia wpisów na stronie www.doradztwosadownicze.pl

 

Mariusz Byliniak, Specjalista działu akcesoriów – nawodnienia

W branży ponad 10 lat. Doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu systemów nawodnieniowych, doradztwo, kompletowanie instalacji, dobór pomp głębinowych, montaż urządzeń do fertygacji kwasowo-nawozowej.

Cały asortyment elementów do budowy systemów nawadniających, o których jest mowa w artykule jest dostępny w sklepach Agrosimex.

Kontakt: nawodnienia@agrosimex.com.pl