Narzędzia tnące – przegląd popularnych modeli sekatorów i pił

Cięcie prześwietlające i formujące to zabieg, którego corocznie wymagają drzewa i krzewy owocowe. Czynność tę wykonują osoby o różnej budowie ciała, dlatego producenci oferują coraz większy wybór innowacyjnych narzędzi tnących.

Aleksandra Feliszek

Nowoczesne sekatory czy piły są ergonomiczne, z uchwytami dopasowanymi do ręki i ostrzami odpowiednimi do wykonywanej pracy. Pokryte specjalną gąbką lub gumą rączki zapewniają większy komfort wykonywania zabiegów. Na jakość cięcia duży wpływ ma ostrze – im jest lepszej jakości, tym jakość cięcia jest wyższa. Poniżej został zaprezentowany przegląd sekatorów i pił, po które chętnie sięgają użytkownicy – profesjonaliści i amatorzy. Charakterystyka modeli stanowi podpowiedź, jakie aspekty są istotne przy wyborze narzędzi tnących.

Piła Silky

Innowacyjna konstrukcja sekatorów Löwe 10

Sekator Lowe 10107
Lowe 10107

Sekator Löwe 10 marki Original Löwe to nowoczesny model stanowiący idealne rozwiązanie dla użytkowników o najwyższych wymaganiach. Kształt kowadła Löwe 10 zapobiega wyślizgiwaniu się gałęzi, a smukła, zwężająca się konstrukcja umożliwia także cięcie gałęzi w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Dzięki innowacyjnej konstrukcji wydajność cięcia została zwiększona aż do 30 mm.

Sekator Löwe zapewnia łatwe i lekkie cięcie

Dzięki świetnej technologii kowadła sekator Löwe 22 (marki Original Löwe) zapewnia bardzo łatwe i lekkie cięcie. Jego ostrze jest wytrzymałe i świetnie sprawdza się przy cięciu twardszego drewna. Wygięte kowadło zapobiega wyślizgiwaniu się gałęzi. Zaletami tego modelu są również wąski kąt otwarcia rączek i smukły kształt nożyc, co pozwala na łatwe i wygodne cięcie gałęzi w trudno dostępnych miejscach.

Sekator Felco 2 – wygodny i pewny chwyt

Sekator Felco 2, który dzięki wzorcowej konstrukcji jest odpowiedni do wszelkich prac związanych z przycinaniem – dla profesjonalistów i amatorów. Ergonomiczny kształt i wyprofilowane rączki zapewniają wygodny i pewny chwyt. Solidne, wzmocnione kowadełko, przynitowane bezpośrednio do jednoelementowego aluminiowego uchwytu, sprawia, że ten model jest odpowiedni do cięższych prac związanych z przycinaniem. Gumowe amortyzatory chronią użytkownika przed przeciążeniem nadgarstka, natomiast gumowe uchwyty zapewniają komfort pracy. Sekator Felco 2 to najwyższej jakości uniwersalne narzędzie do cięcia i przycinania, odpowiednie dla każdego, kto lubi czerpać satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Sekatory elektryczne Felco – precyzyjne i proste 
w obsłudze

Sekator elektryczny Felco 822+
Felco 822+

Sekatory elektryczne Felco są precyzyjne i proste w obsłudze. Pozwalają zaoszczędzić czas, energię i wysiłek przez cały dzień intensywnego przycinania. Spośród tego typu sekatorów szczególnym popularnością cieszą się modele: Felco 802, 812 i 822+. Dzięki smukłej głowicy sekatory elektryczne Felco lekko i precyzyjnie tną również gałęzie trudno dostępne. Przy użyciu niewielkiego nakładu siły modele te pozwalają na łatwe cięcie nawet dużych i twardych gałęzi:

  • Felco 802 – o średnicy do 30 mm,
  • Felco 812 – o średnicy do 35 mm,
  • Felco 822+ o średnicy nawet do 45 mm.

Za pomocą prostego dwukrotnego kliknięcia spustu można wybrać między większym lub mniejszym ustawieniem otworu głowicy tnącej, aby ciąć wydajniej i szybciej przez większe lub mniejsze gałęzie.

Ostre i ergonomiczne sekatory

Sekatory Okatsune świetnie nadają się do różnego rodzaju cięcia. Są ostre i ergonomiczne – dopasowują się do dłoni użytkownika. Najpopularniejszym modelem jest sekator Okatsune 103 – lekki i wytrzymały sekator o prostej konstrukcji, która zapewnia łatwość obsługi. Jego ostrze płynnie przecina drewno i nie uszkadza rośliny. Sprężyna w kształcie litery V zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia tnącego na całej jej długości, co gwarantuje gładkie zamknięcie. Sekator Okatsune 103 jest wyposażony w system blokujący, który można obsługiwać jedną ręką.

Piły Silky – różne długości i warianty

Piła Silky Zübat 330
Silky Zübat 330

Piły marki Silky są lekkie i ostre oraz wygodne i łatwe w obsłudze. Marka oferuje mnóstwo różnych modeli – począwszy od małych składanych pił typu pocketboy, przez większe (np. Gomboy) oraz te do profesjonalnej pielęgnacji drzew (np. Zubat, Gomtaro), aż po piły teleskopowe (z serii Zubat, Hayauchi, Longboy czy Hayate). Modele z gamy Hayate osiągają nawet 7,7 m długości. Narzędzia Silky są dostępne w różnych długościach i wariantach, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie model odpowiedni do swoich wymagań. Ostre zęby tych pił sprawiają, że cięcie jest precyzyjne i gładkie bez dużego wysiłku.