Nanotechnologia w sadzie

viflo_kanister_zelO nanotechnologii i zastosowaniu srebra w sadzie rozmawiamy z Waldemarem Cybulakiem z firmy Vet-Agro.

Agnieszka Cecota: Czym zajmuje się Vet-Agro?

Waldemar Cybulak: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Vet-Agro istnieje od 25 lat. Jest to obecnie największy polski producent leków weterynaryjnych i preparatów biobójczych oraz innych produktów przeznaczonych dla zwierząt.

Od pięciu lat prowadzimy również badania nad zastosowaniem nanotechnologii w nawozach dolistnych. Stworzyliśmy serię kilkunastu nawozów o nazwie Viflo. Celem firmy jest stały rozwój, tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz najwyższa jakość produktów.

A.C.: Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów jest Chitosol Silver, który zawiera chitozan srebra. Czym dokładnie jest ta substancja?

W.C.: Chitosol Silver – jeden z produktów serii Viflo – to innowacyjne połączenie wielu składników; wśród nich chitozanu (pochodna chityny, otrzymywana ze skorupiaków morskich) oraz nanocząsteczki srebra (nano – 10-9). Chitozan srebra jest biokompatybilny z żywymi komórkami, umożliwia to utworzenie na powierzchni kory specjalnej powłoki, „filmu”, która chroni tkanki przed patogenami. Bariera z chitozanu srebra jest elastyczna, a także odporna na czynniki atmosferyczne.

viflo_kanister_zel

A.C.: Jaką rolę pełni nanosrebro w nawozach Viflo?

W.C.: Srebro nazywane jest „pierwiastkiem młodości”. Znalazło zastosowanie w produkcji m.in. materiałów opatrunkowych w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej. Nasze badania wykazały celowość zastosowania nanocząstek srebra w nawozach roślinnych.

Srebro stymuluje mechanizmy obronne, zapewnia lepsze dotlenienie komórek, aktywizuje procesy życiowe. Stosując Chitosol Silver, stwierdzono, że preparat chroni rośliny przed bakterią powodującą guzowatość korzeni. Wykazano również jego pozytywny wpływ na zabliźnianie ran powstałych po wycięciu gałęzi drzew. Preparat chroni też rośliny przed zakażeniem ran przez patogeny bakteryjne i grzybicze.

Stosowanie produktu zawierającego nanocząsteczki srebra pozwala na osiągnięcie najwyższej jakości plonów bez zastosowania tzw. ciężkiej chemii obecnej w wielu środkach ochrony roślin. Zdrowe owoce bez pozostałości środków ochrony są najlepszym towarem dla konsumentów.

A.C.: Dziękuję za rozmowę.