Murarka budzi się do pracy w sadzie

Od kilku dni uwagę klientów odwiedzających sklep Agrosimex w Golianach przykuwa nietypowy obiekt. To specjalne gniazdo dla murarki ogrodowej, które zostało tam umieszczone w ramach akcji „Budujemy populację owadów zapylających”. Pierwsze owady wyszły już z gniazda. Zapraszamy do obejrzenia filmu i galerii zdjęć.

gniazda murarki cena

Gniazdo murarki ogrodowej

Murarka ogrodowa

Murarka ogrodowa, murarka ruda (Osmia rufa) – gatunek błonkówki z rodziny miesierkowatych (Megachilidae). Prowadzi samotniczy tryb życia lub żyje w koloniach. Jest wykorzystywana gospodarczo do zapylania upraw. Zamieszkuje środkową i południową Europę. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Zasiedla ogrody, sady i łąki.

Wygląd

Murarka ma ciemną głowę i tułów. Jej tułów pokryty jest ciemnorudymi włoskami. Na odwłoku samic znajdują się przepaski rudych włosków, u samców są one białawe. Wierzchołek odwłoka u obu płci jest porośnięty czarnymi włoskami. Samica osiąga większe rozmiary (długość 10–12 mm) niż samiec (8–10 mm). Żądło samic jest pozbawione zadziorów. Czułki samców są znacznie dłuższe niż czułki samic.

Cykl życiowy

Gatunek protoandryczny. W kwietniu, jako pierwsze z gniazd wychodzą samce. Około 1–2 tygodni później, gdy tylko samicom uda się wygryźć z kokonu, samce je zapładniają. Gniazda zakładane są najczęściej w pustych łodygach roślin. (źródło: Wikipedia)

Galeria zdjęć murarki

[nggallery id=62]