MTAS 2013 – relacja

mtas 2013Dobiegły końca IX Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej, które już po raz kolejny zostały zorganizowane w Centrum Konferencyjo-Wystawienniczym Gromada w dniach 11-12 stycznia w Warszawie. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

MTAS – targi z tradycją

Mająca długą tradycję impreza, która w przyszłym roku będzie obchodziła swoje dziesięciolecie jest organizowana przez koncern chemiczny BASF Polska oraz Katedrę Sadownictwa SGGW w Warszawie.  Impreza cieszy się co roku dużym zainteresowaniem wśród sadowników  również i w tym roku tak było. Według danych szacunkowych pochodzących od organizatora do stolicy z okazji targów i towarzyszącej im konferencji przybyło ponad 3500 producentów owoców z całej Polski oraz  z zagranicy.

Wystawcy na MTAS

W tym roku teren wystawienniczy zajęli wystawcy z prawie 120 przedsiębiorstw z kraju i z zagranicy oferujących bogatą ofertę środków do produkcji dla sadownictwa oraz organizacji powiązanych z branżą sadowniczą. Dlatego też wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z licznymi propozycjami wystawców dotyczącymi nawożenia drzew i krzewów owocowych, w tym wieloma nowościami produktowymi. Na stoiskach prezentowano również specjalistyczny sprzęt oraz  technologie do ochrony i pielęgnacji upraw, zbioru, segregowania i przechowywania owoców.

Można było również obejrzeć sprzęt służący do przygotowania owoców do sprzedaży, przyjrzeć się z bliska nowym technologiom tłoczenia soków oraz zapoznać się z ofertą firm dostarczających rozwiązania informatyczne do zarządzania procesami produkcji owoców. Podczas targów tradycyjnie była także możliwość nabycia wielu wydawnictw specjalistycznych.

Tegoroczne targi uświetnił udział Zespołu Artystycznego Promni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Konkurs z nagrodami

Tak jak i w ubiegłym roku olbrzymim zainteresowaniem wśród odwiedzających targi sadowników cieszył się konkurs zręcznościowy z nagrodami zorganizowany przez firmę BASF i patrona medialnego imprezy wydawnictwo Plantpress. Zadanie konkursowe polegało na wskazaniu na ekranie dotykowym centralnego punktu korony drzewa jabłoni widocznej na ekranie. Główną nagrodą, wylosowaną drugiego dnia imprezy był żółty quad Lander 300S.

Konferencja na MTAS 2013

Tradycyjnie targom towarzyszyła dwudniowa konferencja poświęcona aktualnym zagadnieniom  nowoczesnej produkcji sadowniczej. Widać tendencję,że sesje wykładowe z roku na rok przyciągają coraz bardziej zainteresowanie sadowników. Również w tym roku sadownicy licznie przybywali na wykłady. Jednak piątkowe  sesje wykładowe cieszyły się szczególnym zainteresowaniem odwiedzających targi gości. Swoje wykłady wygłosili specjaliści polscy i zagraniczni, dotyczyły one zróżnicowanych, interesujących polskich producentów aspektów.

Ochrona roślin na MTAS

Ochronie roślin poświęcono dużo miejsca –  Sebastian Hauptmann z Niemiec omówił zasady zwalczania parcha i zalecenia ochrony na rok 2013. Dr Anna Bielenin z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach skoncentrowała się na chorobach kory i drewna w sadach jabłoniowych. Była również mowa o kontroli zachwaszczenia w sadzie. Wykład wygłosił dr Jerzy Lisek. Tematyka chorób przechowalniczych również się pojawiła drugiego dnia konferencji.

Ze względu na obowiązek stosowania integrowanej produkcji od 2014 roku profesor Remigiusz Olszak omówił rolę pożytecznych stawonogów w sadach. Podczas swojego drugiego wystąpienia przedstawił też gatunki zwójkówek i pryszczarków, które stanowią obecnie zagrożenie w sadach produkcyjnych.

Wszechstronna tematyka konferencji na MTAS

Część uwagi, podczas sobotniej sesji porannej poświęcono uprawie truskawki – rozwojowi nowych kierunków uprawy tego gatunku. Dr Beata Meszka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przedstawiła temat ochrony tego gatunku przed chorobami.

Doradca sadowniczy Jos de Wit z Holandii podczas swojego pierwszego wykładu przybliżył zgromadzonym przyczyny słabego zapylenia. W czasie swojego drugiego wystąpienia mówił o tym, w jaki sposób należy postępować w sadzie po wystąpieniu gradobicia.

Nie zabrakło również tematyki dotyczącej perspektywicznych odmian jabłoni, prawidłowej regulacji intensywności wzrostu drzew, odżywienia wapniem i zagadnienia innowacyjnego przechowywania jabłek. Te ostatnie zagadnienia podjął profesor Kazimierz Tomala z Katedry Sadownictwa SGGW.

Agrosimex na MTAS 2013

Podczas pierwszego dnia targów na stanowisku Agrosimex również odbył się wykład. Poprowadził go Robert Binkiewicz – doradca sadowniczy Agrosimex, prezentacja była w dużej mierze poświęcona systemowi doradztwa Agrosimex a w szczególności usłudze Info-Karta. Wykład został zorganizowany dla zaprzyjaźnionej grupy sadowników z Mołdawii.

Na targach Agrosimex zaprezentował swoją szeroką ofertę. Stanowisko firmy cieszyło się również dużą popularnością wśród odwiedzających targi sadowników.

Promocje w czasie targów

Specjalnie na okres trwania targów MTAS 2013 przygotowano specjalną ofertę promocyjną na zakup sekatorów marki Original Löwe. Każdy, kto zjawił się na stoisku Agrosimex z kuponem promocyjnym miał szansę otrzymać przy zakupie sekatora tej niemieckiej firmy parę rękawic ogrodniczych gratis. Promocja cieszyła się dużym powodzeniem.

Podczas imprezy można było również zasięgnąć informacji na temat aktualnych promocji przedsezonowych w sklepach Agrosimex.

Targi były okazją do zapoznania się z nowym numerem Doradcy Sadowniczego – magazynu prezentującego bieżące zagadnienia z zakresu agrotechniki sadowniczej oraz nowe na rynku produkty do produkcji sadowniczej.

[nggallery id=52]

Polecane artykuły: