Monitoring szkodników iTrap 2017

iTrap Polska to ogólnopolski projekt monitoringu owocówki jabłkóweczki i zwójki siatkóweczki w sadach. Dzięki niemu sadownicy uzyskają dostęp do danych z kilkudziesięciu pułapek feromonowych rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Skuteczny monitoring zagrożeń w sadach

Skuteczna ochrona sadu przed szkodnikami wymaga ciągłego monitorowania pojawiających się zagrożeń i szybkiego reagowania. Aby wspomóc sadowników w tym trudnym zadaniu, powstał system monitoringu szkodników iTrap Polska.

Działanie systemu iTrap Polska

System iTrap Polska oparty jest o pułapki feromonowe, austriackiej firmy Pessl Instruments. Urządzenia te z pozoru przypominają typowe pułapki typu delta z trójkątnym daszkiem, lepem i dyspenserem feromonu. Cechą która je wyróżnia jest kamera, która wykonuje zdjęcia złapanych owadów. Wykonane zdjęcia są następnie przesyłane przez internet na serwery, gdzie po przetworzeniu obrazu owady są identyfikowane i zliczane. Gromadzone dane pozwalają na określenie nasilenia lotów szkodliwych owadów.

Nowe lokalizacje w sezonie 2017:

– Palczew
– Olkowice
– Wilków
– Pniewy
– Huta Błędowska
– Gorzyczany (Sandomierz)

Sprawdź lokalizacje- pobierz ulotkę!

Taki system monitoringu to znaczne ułatwienie zarówno dla doradców sadowniczych, jak i dla sadowników. Pozwala na obserwację szkodników na dużym obszarze, minimalizując nakład pracy ekspertów.

Dostęp do informacji

Zdjęcia wykonane przez pułapki oraz dodatkowe informacje o zagrożeniach są codziennie publikowane na stronie www.iTrap-Polska.pl. Dostęp do strony jest bezpłatny!
Użytkownicy strony mają dostęp do danych ze wszystkich pułapek działających w systemie. Po wyborze lokalizacji następuje wybór gatunku szkodnika. Możliwe jest także przeglądanie zdjęć archiwalnych.

W momentach, kiedy zagrożenie ze strony szkodników będzie szczególnie wysokie, zarejestrowani użytkownicy systemu otrzymają wiadomości SMS i email. Będą one zawierały komunikat o zagrożeniu wraz z zaleceniami ochrony.

Informacje pochodzące z systemu iTrap Polska będą wykorzystywane także w komunikatach sadowniczych Info-Karta.

Justyna Warda