Monitoring plantacji w trakcie zbiorów owoców – komunikat jagodowy

Zapraszamy na komunikat jagodowy z 11.08.2023 r. plantacji borówki na temat muszki plamoskidłej (Drosophila suzukii).

Z filmu dowiesz się:

00:40 – Drosophila suzukii w sezonie 2020

01:19 – warunki do rozwoju Drosophila suzukii

01:50 – monitoring muszki plamoskrzydłej

03:48 – zabiegi zwalczające muszkę plamoskrzydłą

 

Polecane produkty:

Affirm 095 SG
Spintor 240 SC

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji borówki wysokiej, tutaj akurat w odmianie Chandler, a spotykam się z państwem, aby przekazać, w sumie może tylko jedną bardzo ważną informację, ale taką, która może wpłynąć znacząco na jakość plonów, a w zasadzie na to, czy będziemy te plony zbierali, czy nie będziemy tych plonów zbierali w dalszej części tego sezonu.

Przede wszystkim, od czego chciałbym zacząć? Od tematu, którym chce się dzisiaj z państwem podzielić, czyli drosophila suzuki, muszka plamoskrzydła. Proszę państwa, wiemy doskonale jakie szkody drosophila suzuki wyrządziła na plantacjach borówki w sezonie 2020, tak że myślę, że nie trzeba tutaj dokładnie państwu przedstawiać tego szkodnika, bo większość plantatorów wie, z czym miała do czynienia. Straty ekonomiczne były bardzo duże. Kilkadziesiąt procent owoców zostało uszkodzonych i po prostu nie nadawały się do obrotu handlowego. Dlaczego w zasadzie mówię o drosophili suzuki w tym sezonie? Proszę państwa, pogoda diametralnie nam się zmieniła, nie mamy już upałów, nie mamy tych wysokich temperatur, suszy, mamy znaczące ochłodzenie, sporo wilgoci i to są warunki sprzyjające właśnie rozwojowi drospohili suzuki. Temperatury w granicach 20-25 stopni Celsjusza są optymalne do rozwoju tego szkodnika. Również wilgoć, którą ostatnio mamy na plantacjach jest sprzyjająca występowaniu muszki plamoskrzydłej.

Proszę państwa, ja chciałbym zachęcić przede wszystkim do rozwieszania pułapek na plantacjach i monitorowania, czy ta drosophila pokazuje się w obrębie plantacji. Jak doskonale wiemy, drosophila suzuki może występować licznie, ona może mieć kilka pokoleń w warunkach naszego kraju i już w zeszłym sezonie, w sezonie 2022 na przełomie października i listopada w pułapkach pojedyncze osobniki drospohili odławiały się, dlatego myślę, że to jest najwyższy czas, aby rozpocząć monitoring tego szkodnika, aby systematycznie, regularnie sprawdzać pułapki, czy w tych pułapkach odłowił nam się ten szkodnik. Jak to sprawdzać? Przede wszystkim jest w pułapkach atraktant, który wabi tę drosophilę, dlatego warto te pułapki powiesić nie tuż na plantacji, ale w obrębie plantacji, tak żeby tego szkodnika również nie zwabiać do naszych owoców. Drosophila szuka przede wszystkim owoców w fazie dojrzewania, tych, które zmieniają kolor z zielonego na fioletowy, na czerwony. Tak że ona może zasiedlać nie tylko borówkę, ale również inne gatunki sadownicze, przede wszystkim też uprawy jagodowe wszelkiego rodzaju. Dlatego pułapkę wieszajmy w obrębie plantacji. Płyn z odłowionymi owadami należy wylać na jakiś spodek, powiedzmy, talerzyk biały i pęsetką sprawdzać, czy odłowiły nam się muszki z plamkami na skrzydłach. Jeżeli znajdziemy w pułapkach muszki, które mają plamki na skrzydłach, pojedyncze plamki na każdym skrzydle, jest to znak, że są to samce drosophila suzuki, dlatego warto dobrze prowadzić ten monitoring, ponieważ często odławiają się również w pułapki inne szkodniki, które nie są szkodliwe dla uprawy borówki. W momencie, kiedy zobaczymy, że odłowiliśmy już pierwsze szkodniki drosophili, na pewno warto tutaj pomyśleć wtedy o zabiegach chemicznych, które będą zwalczały tego szkodnika.

Jakie preparaty mamy do dyspozycji? Z pewnością jest to Affirm, który ma tutaj rejestrację w uprawie borówki właśnie na drosophilę suzuki, ma siedem dni karencji, dlatego te owoce muszą być najpierw przezbierane, a następnie taki zabieg musi być wykonany. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie właśnie do walki z drosophilą. Affirm jest dobrze znanym rozwiązaniem w uprawach sadowniczych, szczególnie w jabłoniach, ale myślę, że każdy plantator borówki, który uważa, że może ta drosophila wystąpić na jego plantacji, powinien się w ten preparat zaopatrzyć. Oprócz Affirmu możemy jeszcze wykorzystać Spintor, który ma trzy dni karencji, również będzie dobrym rozwiązaniem właśnie do ograniczenia drosophili.

Ale proszę państwa, nie jesteśmy w stanie zaplanować tych zabiegów z wyprzedzeniem. Jeżeli nastąpi lot drosophili suzuki i muszka ta zacznie się odławiać w pułapki, wtedy mamy sygnał, że taki zabieg należy wykonać, dlatego ja zachęcam państwa do monitoringu tego szkodnika i wywieszania pułapek na, czy w obrębie każdej plantacji.

Na dziś to wszystko, dziękuję za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.