Mój sad – praktyka i ekonomia

W ubiegłą niedzielę 22.05.2016 roku odbyło się plenerowe spotkanie Agrosimex w sadzie Wiesława Mazura w Usarzowie k.Lipnika. Po niebywale wysokiej frekwencji można wnioskować, że sadownicy z tego regionu potrzebowali fachowego spotkania doradczego i są otwarci na zdobywanie cennej wiedzy.

sandomierz sandomierz

 

 

 

 

 

 

Podczas spotkania omawiany był szczegółowy program ochrony i nawożenia w gospodarstwie P. Mazura w okresie wczesnowiosennym obecnego sezonu. Robert Binkiewicz przybliżył uczestnikom etapy zastosowanego programu ochrony sadu, a Krzysztof Zachaj opowiedział o programie nawożenia. Ponadto Janusz Miecznik przedstawił nowy produkt – Imidan 40 WG.

Na stoisku Agrosimex można było wypełnić ankiety, które następnie brały udział w losowaniu z cennymi nagrodami.

Na stoisku Agrosimex można było wypełnić ankiety, które następnie brały udział w losowaniu z cennymi nagrodami. 2 Na stoisku Agrosimex można było wypełnić ankiety, które następnie brały udział w losowaniu z cennymi nagrodami.

Ochrona jabłoni

Od końca marca P. Wiesław rozpoczął zabezpieczanie sadu przed parchem jabłoni preparatami miedziowymi, Delanem700 WG oraz Qualy 300 EC w różnych kombinacjach. W okresie 10 – 14 kwietnia wystąpiły dogodne warunki sprzyjające infekcji zarodników Venturia inaequalis (parch jabłoni). Wobec tego 15 kwietnia w sadzie zastosowano Syllit 65 WP idealny w tym trudnym okresie ochrony.

Robert Binkiewicz opowiedział o zastosowanym programie ochrony.
Robert Binkiewicz opowiedział o zastosowanym programie ochrony.

Obecnie w rejonie sandomierskim mija zagrożenie infekcjami pierwotnymi parcha jabłoni, o czym świadczy niewielka ilość zarodników infekcyjnych. Warto jednak „oczyścić” sady przy użyciu triazoli, ponieważ pogoda w najbliższych dniach przekroczy 20°C, co sprzyja wysokiej efektywności tych preparatów. Ponadto triazole chronią drzewa nie tylko przed parchem, ale również przed mączniakiem jabłoni, którego nasilenie sukcesywnie wzrasta. – Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy Agrosimex.

 

 

Pan Wiesław ochronę przed mączniakiem rozpoczął już przed kwitnieniem. Początkowo włączając do programu preparaty siarkowe oraz Nimrod 250 EC. Podczas kwitnienia sięgnął po Fontelis 200 SC chroniący sad przed parchem jabłoni, mączniakiem i szarą pleśnią.

Marek Chorzępa, przedstawiciel firmy DuPont opisał możliwości stosowania preparatu Fontelis, który jest już na rynku drugi sezon. Przedstawił również insektycydy (Steward 30 WG i Rumo 30 WG) przydatne już na początku czerwca w programie ochrony przed owocówką jabłkóweczką.

Janusz Miecznik przedstawił nowy insektycyd - Imidan 40 WG
Janusz Miecznik przedstawił nowy insektycyd – Imidan 40 WG

Ochrona przed szkodliwymi motylami wymaga rotacji preparatów. Pamiętajmy o tym, że gąsiennice mogą się uodpornić na daną substancję aktywną, gdy użyjemy jej w kilku kolejnych zabiegach. Wyjściem z sytuacji jest produkt – Imidan 40 WG, zawierający nową substancję z grupy fosforoorganicznych – fosmet. Imidan to środek powierzchniowy wiążący się z warstwą wosków na roślinie, co przedłuża ochronę. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo. Produkt może być stosowanych przy zwalczaniu gąsienic z rodziny zwójek w uprawie jabłoni i gruszy. – Janusz Miecznik, Agrosimex

Przerzedzanie zawiązków jabłoni

Aktualna sytuacja w Sandomierskich sadach to zawiązki jabłoni kwalifikujące się do przerzedzania chemicznego. U Pana Wiesława zawiązki są bardzo liczne i osiągnęły już wielkość 10-13 mm. Wobec tego Robert Binkiewicz zaleca w najbliższych dniach wykonanie zabiegu Globaryllem 100 SL, w dawce 1,4 – 1,5 l/ha. Zapowiada się słoneczna i ciepła pogoda, jest to idealny moment dla tego preparatu. Jeśli decyzję o przerzedzaniu odłożymy do następnego tygodnia, zabieg będzie można wykonać, ale już środkiem Brevis 150 SG. Jest to nowość zawierająca metamitron ograniczający fotosyntezę przez co małe zawiązki opadają. Stosujemy go, gdy owoc centralny osiągnie średnicę 6-8 mm lub 12-14 mm. Brevis działa już w 10°C, ale optymalna temperatura to 15-25°C. Należy pamiętać, iż środek działa silniej przy pochmurnej pogodzie, a więc zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem na noc, w dawce 1,5 lg/ha.

Nawożenie

Krzysztof Zachaj omówił program nawożenia wprowadzony na plantacji
Krzysztof Zachaj omówił program nawożenia wprowadzony na plantacji

W gospodarstwie wdrożono również program nawożenia opracowany przez Krzysztofa Zachaja. Przed kwitnieniem do zabiegów siarkowych dodano Aminofort, w celu stymulacji roślin do rozwoju w okresie niskich temperatur. Utrzymujące się niskie temperatury dotyczyły również gleby (poniżej 10°C), co utrudnia pobieranie składników przez system korzeniowy z gleby. Wobec tego na liściach pojawiły się oznaki niedoboru fosforu i konieczne było podanie nawozu dolistnego z dużą zawartością tego pierwiastka – Rosasol 8-50-12 (można również zastosować Rosaleaf 1). Podczas kwitnienia podano dolistnie Azofol, jako idealne źródło azotu dla roślin intensywnie rosnących. Azofol zawiera ligninosulfoniany, które zasklepiają miejsce wniknięcia nawozu ograniczając tym samym ilość możliwych miejsc do infekcji patogenów. W kwitnienie zastosowano Viflo Cu – B, aby zabezpieczyć drzewa przed ewentualnymi bakteriozami. Od kwitnienia rozpoczęto również odżywianie roślin wapniem w postaci nawozu Metalosate Calcium. Wapń w tym nawozie jest skompleksowany aminokwasami dzięki czemu jest błyskawicznie pobierany przez roślinę, w ciągu 3-4 godzin od zabiegu. W okresie kwitnienia rozpoczyna się intensywny wzrost owoców, a więc konieczne jest szybkie dostarczenie drzewom optymalnej ilości składników budulcowych, którymi jest m.in wapń. Pamiętajmy również, że do zabiegów ochrony warto dodać Fosfiron Mg lub Cu, które stymulują odporność drzew na niekorzystne warunki środowiskowe oraz presję ze strony patogenów i szkodników.

 

Spotkanie zakończono biesiadą grillową.

Beata Rogala.