Mocznik doglebowo teraz tylko z inhibitorem 
lub otoczkowany

Granulki nawozu Piagran Pro
Granulki nawozu Piagran Pro – mocznika granulowanego z inhibitorem ureazy

1 sierpnia 2021 roku weszły w życie przepisy nowelizacji Ustawy o nawozach i nawożeniu, wprowadzające całkowity zakaz stosowania doglebowo mocznika granulowanego bez dodatku inhibitora ureazy lub otoczki zapobiegającej stratom amoniaku z mocznika. Jesteśmy gotowi na te zmiany.

Iwona Polewska-Jankowiak, Krzysztof Zachaj

Stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy albo z powłoką biodegradowalną realizuje przepisy określone w unijnej Dyrektywie NEC w sprawie redukcji emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych oraz wspiera realizację Dyrektywy Azotanowej. Wprowadzenie wspomnianych zapisów ma na celu zmniejszenie emisji amoniaku do środowiska. Jest to zgodne z kierunkiem działania Komisji Europejskiej, zwłaszcza z założeniami i celami Europejskiego Zielonego Ładu. Głównym celem nowych przepisów jest więc szeroko pojęta ochrona środowiska.

Nawozy zawierające inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną działają dłużej w glebie, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin.

Jesteśmy gotowi na zmiany

Kilka lat przed wejściem w życie nowych przepisów Agrosimex wprowadził do oferty nawóz CaTs Tiosiarczan wapnia, który jest opatentowanym w USA stabilizatorem azotu i zapobiega jego stratom gazowym oraz nadmiernemu wypłukaniu w głąb gleby. Ponadto CaTs Tiosiarczan wapnia, przy łącznej aplikacji z RSM, który zawiera 50% azotu w formie amidowej, poprawia wykorzystanie azotu przez rośliny i efektywność nawożenia.
Innowacja

W tym roku Agrosimex wprowadził do oferty Piagran Pro – mocznik granulowany z inhibitorem ureazy 2NPT, produkowany przez niemiecką firmę SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Jest to jak do tej pory jedyny w Europie mocznik, w którym inhibitor dodawany jest do nawozu podczas granulacji, a nie – tak jak w przypadku pozostałych dostępnych na rynku tego typu nawozów – natryskiwany na gotowe granulki. Dzięki tej technologii inhibitor zachowuje trwałość przez minimum 12 miesięcy od momentu produkcji i zaaplikowany, bardzo skutecznie zmniejsza straty azotu.

Warto wiedzieć, że…

…mocznik bez inhibitora może być stosowany do nawożenia dolistnego upraw sadowniczych.