Misecznik i wczesnowiosenne nawożenie – komunikat jagodowy Agrosimex

Komunikat jagodowy z dnia 31.03.2021, ekspert omawia najważniejsze problemy pojawiające się wczesną wiosną na plantacji borówki. Tomasz Domański porusza w filmie zagadnienia dotyczące:

– ochrony borówki przed muszką plamoskrzydłą
– nawożenia wczesnowiosennego
– oceny plantacji i uszkodzeń po zimie
– ochrony przed misecznikiem
– zabezpieczenia ran po cięciu
– udrożnienia instalacji nawodnieniowej po zimie

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański. Agrosimex. Zapraszam na pierwszy w tym sezonie komunikat jagodowy dotyczący borówki.

Dziś ostatni dzień marca. Oczywiście pogoda nam się diametralnie zmieniła. Mamy w końcu to długo oczekiwane ocieplenie, mamy wysokie temperatury co pozwala nam na wykonywanie szeregu prac pielęgnacyjnych na naszych plantacjach. Jest dobry moment, aby oczyścić nasze plantacje z pędów, które zostały wycięte. Jest dobry moment właśnie na wygrabienie, na pokoszenie tych pędów.

Ale na początku dzisiejszego komunikatu chciałbym państwu zakomunikować bardzo ważną informację. Ponieważ w ostatnich dniach rejestrację uzyskał Affirm. Rejestrację w wielu gatunkach jagodowych na wiele szkodników. Co jest bardzo ważne dla nas producentów, ponieważ mamy kolejny oręż do walki z bardzo groźnymi szkodnikami. A głównym szkodnikiem, o którego oczywiście nam chodzi, który stworzył nam wiele problemów w zeszłym sezonie, była drosophila suzukii czyli muszka plamoskrzydła. Affirm dostał rejestrację, ma rejestrację właśnie przeciwko drosophilii w uprawie borówki. Będzie to bardzo przydatny produkt właśnie do walki z tym szkodnikiem. Affirm jest bardzo dobrym produktem, ponieważ ma właściwości wgłębne oraz translaminarne czyli przemieszcza się w roślinie łącznie z sokami komórkowymi. Jego długie działanie właśnie przeciwko tym szkodnikom zapewnione jest właśnie dzięki temu szybkiemu wchłanianiniu się substancji do rośliny. Działa on do dwóch tygodni. Więc mamy tutaj, jeżeli wykonamy zabieg przed zbiorami, mamy tutaj dobre zabezpieczenie na kilka, kilkanaście dni naszych owoców. No i oczywiście preparat ten jest magazynowany wewnątrz tkanek roślinnych co pozwala na bardzo szybkie jego działanie właśnie w przypadku szkodników. Oczywiście działa najlepiej na młode stadia rozwojowe. Tutaj co warto również dodać, że substancja ta jest trudna zmywalna i również nie oddziałowują na nią szkodliwe promienie UV. Tak że mamy bardzo dobrą substancję, którą możemy wykorzystać właśnie w ochronie naszych plantacji. Dawka w przypadku borówki to półtora kilograma na hektar. I co jeszcze należy dodać no to oczywiście siedmiodniowy okres karencji. Wiemy, że mamy już ograniczone ilości Spintora, w tym sezonie tego Spintora będzie brakowało na pewno, dlatego tutaj dobrą alternatywą będzie właśnie Affirm, który jest dostępny na tę chwilę w magazynach, który można zakupić, ponieważ na pewno się przyda na naszych plantacjach właśnie do ochrony przeciwko drosophilii.

Jeżeli chodzi o plantacje borówki, no to oczywiście już powinniśmy być tutaj po cięciu lub na finiszu cięcia tak, aby te rośliny sobie mogły tutaj już spokojnie rozpoczynać ten okres wegetacji. Jeżeli chodzi o pierwsze zabiegi agrotechniczne, no to tutaj oczywiście należy wysiać nawozy. Nawozy oczywiście powinny być zastosowane w oparciu o analizę gleby. Teraz jest odpowiedni moment na uzupełnienie potasu i tutaj głównie do uzupełnienia potasu polecamy siarczan potasu. Jeżeli mamy braki fosforu, no to tutaj zalecamy zastosowanie nawozów Microstar PZ i Mikrostar PMX, ponieważ fosfor zawarty w tych nawozach będzie szybko dostępny dla roślin i łatwo przyswajalny. Jeżeli chodzi o nawożenie nawozami wieloskładnikowymi, to też już jest odpowiedni moment na zastosowanie nawozów takich jak Rosafert 12-12-17 czy też Blaukorn. Nawożenie azotowe no to tutaj myślę, że typowo z nawozami azotowymi czyli z tym siarczanem amonu powinniśmy się jeszcze kilka dni wstrzymać i za około tydzień podać tę pierwszą dawkę czyli około 150 kilogramów siarczanu amonu właśnie w pasy tutaj naszych roślin.

Jeżeli chodzi o fertygację, no to oczywiście tutaj jest jeszcze czas na włączenie tej instalacji ponieważ mamy dosyć dużo wilgoci w glebie, ale myślę, że jest to dobry moment na przeczyszczenie tych instalacji. Tutaj proponujemy zastosowanie Pekacidu w celu udrożnienia właśnie tych instalacji, przeczyszczenia po zimie, ale również zastosowanie tego Pekacidu będzie pierwszą dawką fosforu, którą dostarczamy naszym roślinom. Jak wiemy doskonale kiedy gleba jest nienagrzana ten fosfor jest bardzo słabo pobierany przez rośliny i zazwyczaj mamy, widzimy, obserwujemy braki tego fosforu na liściach, na tych młodych częściach roślin, które wypuszczają. Również lustrując plantacje wiosną obserwujemy na niektórych plantacjach uszkodzenia po tych mrozach, po tych prozach zimowych. Nie są to duże uszkodzenia, nie jest to duży procent uszkodzonych plantacji. Są odmiany, które widzimy, że jednak ucierpiały bardziej, ale nie mam tutaj na myśli tych standardowych odmian, ponieważ Bluecrop, Duke, Chandler bardzo dobrze przetrwały te właśnie niskie spadki temperatur. Bardziej tutaj chodzi mi o takie odmiany jak Top Shelf, tam w pąkach kwiatowych obserwujemy drobne uszkodzenia właśnie związane z tymi mrozami.

Czy one wpłyną znacząco na obniżenie plonów. Myślę, że nie. Myślę, że to nie będzie jakiś tam znaczący spadek plonów w tych odmianach. Ale warto tam zastosować nawożenie regenerujące. Regenerujące te pąki i pędy poprzez opryski dolistny, dopędowy nawozami potasowymi. I tutaj teraz na tę chwilę rekomendujemy zastosowanie siarczanu potasu K-Leaf, a gdy tylko będziemy mieli więcej części zielonych no to wtedy będziemy polecali Rosaleaf pomarańczowy jak również Ultrasol 12-12-36. Te nawozy potasowe pozwolą się tym roślinom bardzo dobrze zregenerować właśnie po tych uszkodzenia.

Myślę że tutaj też warto w tym okresie wiosny poruszyć temat szkodników. Głównym groźnym szkodnikiem, tym który obserwujemy już od wczesnej wiosny, który wyrządza duże szkody jest misecznik. I tutaj powinniśmy oczywiście przeprowadzić lustrację na obecność tego szkodnika na naszych plantacjach. Jeżeli tylko stwierdzimy obecność tego szkodnika, oczywiście powinniśmy wykonać pierwsze zabiegi zwalczające, ograniczające. Na plantacjach gdzie okres wegetacji jeszcze nie jest zbyt zaawansowany, gdzie pąki kwiatowe, liściowe jeszcze nie popękały możemy zastosować mieszaninę oleju. Tutaj mam na myśli Contigolu w dawce 20 litrów na hektar w połączeniu z nawozem siarkowym, siarką granulowaną czyli ASX Mictriol czy też Microthiol w dawce 7 kilogramów na tysiąc litrów. Ale w momencie kiedy mamy już bardziej zaawansowaną fazę rozwojową, gdzie te pąki już są popękane, tak jak właśnie tutaj na tej plantacji, nie ryzykujemy stosując taką mieszaninę. Ponieważ ona będzie fitotoksyczna i parząca. Tutaj na tych plantacjach powinniśmy zastosować zabieg tylko olejem czyli Contigolem 20 litrów na 1000 litrów wody. Taki zabieg będzie dużo bezpieczniejszy dla naszych roślin. To tyle jeżeli chodzi o teraz tę wczesnowiosenną walkę z misecznikami. Później będziemy oczywiście cały program przedstawiali, ale to będzie oczywiście na bieżąco w trakcie sezonu.

Jeżeli chodzi o inne zabiegi, to też teraz jest dobry moment na wykonanie zabiegu nawozem miedziowym w celu zabezpieczenia właśnie tych ran po cięciu. I tutaj mam na myśli zabieg nawozem Miedź Plus w dawce 1,5 do 2 kilogramów na hektar. Myślę że to będzie taki zabieg fitosanitarny zabezpieczający te wszystkie rany po cięciu. Jeżeli chodzi o zabiegi herbicydowe, no to tutaj jest jeszcze czas. Jeszcze trochę powinniśmy poczekać z zastosowaniem właśnie preparatów na chwasty jednoliścienne. W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Bardzo dziękuję za uwagę.