Miodówka gruszowa i Pseudomonas – ochrona grusz – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 13.04.2022r. dotyczącego ochrony sadów gruszowych.

Z filmu dowiesz się:
01:19 – priorytety ochrony grusz – choroby bakteryjne i Miodówka
02:29 – Miodówka gruszowa – dokładna lustracja kluczem dobrej ochrony
04:02 – zabieg olejowy – podstawą ochrony przed Miodówką gruszową
05:40 – polecane produkty olejowe – Contigol 95 EC i Katanol 96 EC
06:23 – produkty miedziowe do ochrony przed bakterią Pseudomonas
07:34 – pozostałości infekcji bakteryjnych
08:08 – podsumowanie
09:02 – Info – Karta – komunikaty sadownicze i jagodowe

Transkrypcja:

Dzień dobry. Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat sadowniczy, tym razem gruszowy, poświęcony gruszom.

Od tego sezonu w ramach komunikatów sadowniczych dzielimy materiały na jabłoniowe i gruszowe. Dlatego będziemy dla państwa przygotowywali, publikowali konkretne komunikaty wideo poświęcone uprawie grusz.

Dzisiaj jestem w kwaterze odmiany Konferencja, chcę przekazać najważniejsze zalecenia właśnie dla grusz w najbliższych dniach. Jest to bardzo ważny moment na konkretne zabiegi, które musimy, powinniśmy wykonać jak najszybciej. Na wstępie chciałbym się odnieść do tej sytuacji, jaką obecnie obserwujemy i tendencję, jeśli chodzi o coraz większe powierzchnie sadów gruszowych.

Chciałbym podać taki przekaz dla sadowników, przesłanie. Proszę państwa, powinniśmy określić priorytety, jeśli chodzi o uprawę i ochronę grusz. Tak jak w jabłoniach, wiemy, że parch jest najważniejszy, mączniak, owocówka, najbardziej skupiamy się na kilku elementach. Tak w gruszkach musimy sobie zdać sprawę z tego, że choroby bakteryjne, miodówka gruszowa to są priorytety i można powiedzieć, że 80% działań, aktywności w gruszach powinno być poświęcone właśnie tym zagadnieniom, czyli choroby bakteryjne i miodówka. Owszem mamy jeszcze parcha, mamy jeszcze choroby przechowalnicze, mamy owocówkę i inne zabiegi agrotechniczne, natomiast miodówka i choroby bakteryjne to jest trzon, jeśli chodzi o ochronę, podstawa i na tym powinniśmy się skupić szczególnie od samego początku wegetacji, co już sygnalizowaliśmy, co państwo wykonywaliście, ale teraz wkraczamy w ten taki kluczowy okres, jeśli chodzi o ochronę przed miodówką i ochronę przed chorobami bakteryjnymi, a konkretnie bakterią Pseudomonas.

Miodówka. Jestem w tej chwili w kwaterze Konferencji, w której wykonywane były zabiegi zawierające, odstraszające miodówkę. Również był wykonany i zabieg olejowy kilka tygodni temu, jednak podczas ostatnich lustracji stwierdziliśmy z sadownikiem, że owszem, na zewnętrznej części krótko pędów i pędów jest czysto, nie ma tych jajek. Natomiast, jeśli podniesiemy gałązki i pędy i od spodu dokładnie zlustrujemy tę część, okazuje się, że miodówka miała tam godne warunki i złożyła część, oczywiście nie tyle, ile by było, gdyby te zabiegi nie były wykonane, ale trochę jaj jest złożonych od spodu. To nie tylko w tym sadzie. To nie jest jakiś wyjątek, odosobniony przypadek, bo w wielu innych sadach też taka sytuacja jest podobna, kwestia tylko ilości tych jaj. To jest bardzo duże zagrożenie. Przed nami kilka dni ciepłych, więc owszem, część tych jaj jest uszkodzonych przez mrozy przez przymrozki, ale zdecydowana większość jest zdrowych, aktywnych i po kilkudniowym ociepleniu trzeba się liczyć z tym, że będą się z nich wylęgały larwy miodówki, więc nie możemy do tego dopuścić. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy już w kwitnienie będziemy mieli larwy miodówki i po prostu lawinowo będą nam się nawarstwiły problemy z miodówką. Dlatego uważam, że obecnie zdecydowanej większości sadów gruszowych niezbędny jest właśnie zabieg olejowy. Kolejny, może drugi, może u kogoś już trzeci, ale to jest teraz ten moment, gdzie musimy wykonać jak najskuteczniejsze zabieg olejowy do tego, żeby zlikwidować ten potencjał miodówki, jaki mam w wielu sadach.

Również w tym momencie chciałbym państwa przestrzec, zasygnalizować też takie pewne zjawiska, ostrzec przed rutyną pewną, schematami, które obserwuje, na przykład: ale ja już przecież olej stosowałem. Kiedy? Trzy tygodnie temu. Owszem, tamten zabieg był uzasadniony, ale w tej chwili jest uzasadniony i konieczny kolejny zabieg, więc wszystko zależy od sytuacji i sytuacji, jaką obserwujemy w danym sadzie, niezbędne są dobre lustracje i wychodzenie poza schematy, czy poza pewne przyzwyczajenie. Uważam, że jeśli jest taka konieczność, jest to uzasadnione, to nawet trzy zabiegi olejowe należy wykonać właśnie w takich sytuacjach po to, aby nie dopuścić do masowego wylęgu larw już przed kwitnieniem. Owszem są takie sady, gdzie być może presja tej miodówki jest dużo mniejsza, dużo niższa, bardzo skuteczne były zabiegi zabielające wcześniejsze, olejowe, siarkowe i tych jaj nie ma, aby jest bardzo mało, więc w tych sadach można kontynuować zabiegi zabielające glinką, ale uważam, że jednak większości sadów niezbędny jest ten zabieg olejowy, czyli teraz polecam Katanol, albo Contigol. Solo nie mieszamy w tej chwili tych preparatów olejowych z innymi produktami z obawy fitotoksyczność. Mamy też zimne nocy, były przymrozki, więc jest pewne ryzyko. Solo, jeśli wykonamy 1,5% stężenie oleju, jest to bezpieczne, a będzie na pewno bardzo skuteczny z uwagi też na tę słoneczną, ciepłą pogodę, która przed nami.

W kolejnym komunikacie gruszowym będę mówił o tym, co dalej i jakie zabiegi przeciwko miodówce jeszcze przed kwitnieniem.

Bakterie. Mówiłem o bakteriach, Pseudomonas, czyli ta bakteria, która ma właśnie i będzie miała teraz dogodne warunki do rozwoju. Zaraza ogniowa to później. Więc tutaj też ta pogoda, przebieg pogody, również fazy rozwojowe, jakie obecnie w tej chwili mamy, czyli już pąki mocno rozchylone, za chwilę będą się pojawiały pierwsze listki i zielony, później biały pąk, to tutaj też będzie to stanowiło zagrożenie ze strony bakterii Pseudomonas, dlatego kontynuujmy nadal zabiegi preparatami miedziowymi, Nordox, czy nawozowymi Miedź plus. Możemy to zmieszać z glinką. Jeśli stosujemy olej, to powiedzmy dwa, trzy dni po oleju Miedź, ale kontynuujmy zabiegi miedziowe, są w tej chwili wciąż niezmiernie istotne w celu zabezpieczenia przed bakterią Pseudomonas.

Tak jak w tym sadzie, ale też i w innych, jak lustrujemy, widzimy, że znajdują się też rany takie zgorzelowe, to też są pozostałości po infekcjach Pseudomonas albo Erwinii, ale często jest to Pseudomonas z poprzednich sezonów, więc to też nam mówi o tym, że źródło tej choroby, tej bakterii jest w sadzie, więc tutaj ta profilaktyka, te zabiegi zapobiegawcze wczesną wiosną są niezmiernie istotne.

Podsumowując ten komunikat gruszowy. Najbliższe kilka dni, to bardzo ważny okres w ochronie przed miodówką i bakterią Pseudomonas. Lustrujemy dokładnie nasze sady, szczególnie dolne piętro, tak zwany stół. Podnosimy gałązki, lustrujemy pod kątem jaj miodówki i często jest tak, że właśnie po zewnątrz tych jaj nie ma, a pod spodem są i też tutaj możemy znaleźć po kilka jajek tutaj przy krótko pędach i podejmujemy decyzję o zabiegu. Jeśli jest dużo jaj, to zabieg olejowy, Contigol, Katanol. Jeśli jest bardzo mało jaj, to stosujemy zabieg glinką kaolinową wraz z miedzią na przykład Nordox, albo Miedź plus. W sadach, w których wykonujemy olej, miedź stosujemy po dwóch, trzech dniach.

To wszystko w tym komunikacie. Proszę państwa, zachęcam do śledzenia naszych informacji, do korzystania z Info-Karty i zapraszam na kolejne komunikaty. Dziękuję.