Majówki z Agrosimexem 2014 – relacja

Tegoroczne majówki organizowane przez firmę Agrosimex w ubiegły weekend cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród sadowników z powiatu grójeckiego oraz rawskiego, mimo iż poranek w tych dniach przywitał nas pochmurną pogodą frekwencja dopisała. W Chrząszczewie oraz w Borzęcinie nie zabrakło  największych miłośników i entuzjastów sadownictwa. Nowością w tym roku było wyjątkowe połączenie, mianowicie przy wykładowej części na której omawiano bieżącą sytuację w sadach zorganizowano również  pokaz maszyn używanych w gospodarstwach sadowniczych tj. wózków widłowych i ciągników sadowniczych. Pokaz sprzętu został zorganizowany przez firmę Polsad z  oddziału regionalnego w Grójcu.

Pierwsze spotkanie tegorocznej majówki odbyło się  16.05 gospodarstwie Pana Dariusza Chusteckiego w Chrząszczewie k. Białej Rawskiej.  W sobotę 17.05 drugiego dnia majówki gospodarzem była Grupa Producentów Owoców laSAD w Borzęcinie. Program obydwu spotkań była taki sam. Głównym wykładowcą był Bart Liesenborghs doradca sadowniczy z Belgii. Wspólnie z Bartem przybili sadownicy oceniali zawiązywanie owoców, stopień uszkodzeń zawiązków przez przymrozki. Główny temat, który bardzo dokładnie został omówiony przez Barta dotyczył przerzedzania zawiązków. Prelegent bardzo dokładnie przeanalizował z sadownikami możliwości przerzedzania zawiązków dostępnymi regulatorami wzrostu takimi preparatami jak Globaryl 100 oraz Exilis. W tematyce jego wykładu nie zabrakło również informacji dotyczącej jakości skórki oraz redukcji ordzawienia, na które wpływ mają nie tylko czynniki fizjologiczne ale również „agresywne preparaty” jak np. ATS, fungicydy, mieszanki „Tank-mix”. Doradca zwrócił szczególną uwagę na dostępne rozwiązania tego problemu. Bart omówił również wyniki przeprowadzonych doświadczeń  na  odmianach jabłoni tj. Gala, Golden, Jonagold i Ligol, których celem było ograniczenie ordzawienia. Belgijski doradca zwrócił uwagę polskich sadowników na temat związany z ochroną jabłoni przed parchem oraz nasilajacym się  zagrożeniem również w polskich sadach bakterii Pseudomonas oraz grzybów z rodzaju Alternaria. Bart przedstawił główne przyczyny występowania tych agrofagów w uprawie grusz oraz możliwości ochrony drzew przed nimi.  DSC01395

Natomiast Robert Binkiewicz omówił bieżące kwestie  związane z prowadzonym  przez firmę Agrosimex doradztwem. Bardzo dokładnie przeanalizował sytuację związaną z rozwojem parcha jabłoni w tym sezonie wegetacyjnym. Doradca zaprezentował również na spotkaniu nowości związane z Info-kartą mianowicie Agro-alarm – aplikacja na telefon pozwalająca na bieżąco śledzić sytuację w sadach oraz działanie nowoczesnych pułapek feromonowych  i-Trap,  a także nowości produktowe dostępne w sklepach od tego sezonu wegetacyjnego jak np. Armicarb, nowe adjuwanty Flipper i Prolonger, a także Active 5- nowy środek do obniżania pH cieczy roboczej .

DSC01416

DSC01435

 Ostatnią prelegentką majówkowego spotkania Agrosimex była Iwona Polewska specjalista do spraw nawożenia z firmy Agrosimex szczegółowo omówiła rozwiązania nawożeniowe poprawiające jakość owoców oraz zdrowotność drzew w ich początkowej fazie wzrostu owoców. W czasie wykładu Pani Iwona szczególną uwagę sadowników zwróciła na wczesne rozpoczęcie nawożenia wapniem, które rozpoczęte na etapie zawiązywania zawiązków chroni owoce przed GPP (gorzką plamistością podskórną) oraz wpływa na uzyskanie wyższej jakości owoców. Metalosate Calcium zawiera wapń skompleksowany aminokwasami co bardzo przyspiesza pobieranie go oraz transport w roślinie. Folanx 29 Ca zawiera mrówczan wapnia, jest to substancja naturalnie występująca w owocniach, dlatego jest bardzo mobilna w roślinie.

DSC01421

DSC01422

Aktywny udział słuchaczy potwierdziły długie  dyskusje prowadzone w czasie wykładów, które  kontynuowano również przy wspólnym grillowaniu.

DSC01439 DSC01443

DSC01426 DSC01398

DSC01415