Liście – wyznacznik kondycji drzew

Podstawą odżywiania roślin powinno być nawożenie doglebowe. Zdarzają się jednak przypadki, że w sezonie pomimo prawidłowego nawożenia doglebowego pojawiają się oznaki niedoborów składników pokarmowych.

Objawy deficytu pierwiastków można zaobserwować na liściach i owocach roślin. Gdy zauważymy zmiany podobne do tych zaprezentowanych w niniejszym artykule, powinniśmy szybko zareagować i wykonać zabieg nawożenia dolistnego lub uruchomić fertygację.

Azot

Niedobór azotu
Niedobór azotu

Objawem niedoboru azotu są nie tylko chlorotycznie blade liście, ale także słaby wzrost roślin. Rozwiązaniem w tym przypadku jest podawanie dolistne Azofolu lub mocznika Pulrea. Stosując fertygację, należy podawać RSM (roztwór saletrzano-mocznikowy) lub saletrę wapniową Ducanit i Calcinit.

3


Bor

Niedobór boru
Niedobór boru

Deficyty boru objawiają się różnego rodzaju deformacjami owoców. Aby nie dopuścić do deformacji owoców, od fazy różowego/ białego pąka należy stosować dolistne nawozy borowe Bolero lub Agrocean B. Jeżeli w ubiegłym sezonie wystąpiły niedobory tego pierwiastka, wiosną należy zastosować Missibor, podając go w formie oprysku pasów herbicydowych.

Agrocean B / Bolero


Fosfor

Niedobór fosforu
Niedobór fosforu

Niedobory fosforu pojawiają się jako fioletowe przebarwienia widoczne na zewnątrz blaszki liściowej. Masowo przebarwienia powstają w czasie okresowych chłodów. By zapobiec niedoborom fosforu, należy podawać nawozy z najwyższą koncentracją fosforu, czyli Rosaleaf 1 lub ASX FOSFOR plus, Fosfiron Mg lub Rosasol 8-50-12. Wraz z nawadnianiem można podawać Rosasol 15-30-15 lub 8-50-12 .

Fosfiron Mg / Agrocean Mg


Magnez

Niedobór magnezu
Niedobór magnezu

Niedostatek magnezu objawia się chlorozami między nerwami liścia. Przy niedoborze magnezu należy podawać dolistnie ASX MAGNEZ plus, Agrocean Mg lub siarczan magnezu. Niedobór magnezu często jest mylony z nekrotycznymi plamistościami. Warto sięgnąć wtedy po Fosfiron Mg, który odżywi rośliny magnezem oraz poprawi odporność rośliny na choroby typu plamistość. Niedobory magnezu można uzupełnić również poprzez fertygację saletrą magnezową lub siedmiowodnym siarczanem magnezu.


Mangan

Objawy niedoboru manganu
Objawy niedoboru manganu

Objawy niedoboru manganu mylone są z brakiem magnezu. To również chlorozy liści, ale skupiają się one bliżej nerwów lub występują na nich. By zniwelować niedobór manganu, należy podawać Mikrostar Mn (duża dawka manganu w postaci chelatu) lub Mikrostar complex. Oba nawozy można łączyć z dokarmianiem magnezem.

Mikrostar complex / Mikrostar Mn


Potas

Objawy niedoboru potasu
Objawy niedoboru potasu

Objawy braku potasu zaczynają się od zwijania się liści w kształt łódki, następnie zaczyna się chloroza i bielenie brzegów liści. W skrajnych przypadkach mogą powstawać nekrozy wykruszające się wraz z postępowaniem niedoboru. Należy podać nawozy: Metalosate Potassium – w którym potas jest skompleksowany aminokwasami, Rosaleaf 5, ASX POTAS plus lub K-Leaf. Do fertygacji polecane są Rosasole o składach 14-14-28, 8-24-34 lub 8-17-41, a także płynny nawóz ASX KTS (tiosiarczan potasu).

Rosasol-K / Metalosate Patassium


Wapń

Niedobory wapnia
Niedobory wapnia

Gdy widzimy objawy niedoboru wapnia, jest już często zbyt późno na prawidłową reakcję. Brak wapnia to różnego rodzaju choroby fizjologiczne, takie jak gorzka plamistość podskórna jabłek lub pękanie owoców wiśni i czereśni. By niwelować skutki tych niedoborów, należy rozpocząć nawożenie dolistne wapniem już od momentu kwitnienia, podając łatwo przyswajalne nawozy z aminokwasami, jak Metalosate Calcium. Dobrym rozwiązaniem jest również Folanx Ca29, niosący dużą dawkę wapnia w postaci mrówczanu, lub Viflo Cal S, który nie tylko odżywia wapniem, ale także wnosi nanosrebro wpływające pozytywnie na zdrowotność roślin. Do programów poprawy jakości owoców warto wprowadzić także Agrocean Ca lub Rosatop Calcium.

Folanx Ca29 / Viflo Cal S


Żelazo

Niedobory żelaza
Niedobory żelaza

Niedobór żelaza to chlorozy między nerwami obejmujące całą blaszkę liściową. Nawozem dolistnym zawierającym łatwo wchłaniane żelazo w postaci chelatu jest Mikrostar Fe. W sadach, w których występuje chloroza żelazowa, systematycznie należy stosować doglebowo żelazo w postaci chelatu HBED.

Mikrostar Fe

Beata Rogala, Michał Malicki