Korzyści z fertygacji 
upraw sadowniczych

Nowoczesne systemy nawadniające poza dostarczaniem wody do uprawy wykorzystywane są do podawania nawozów i pożywek. Jest to szybki i ekonomiczny sposób wzmacniania roślin bezpośrednio do systemu korzeniowego. Dlaczego warto wykorzystać system nawadniający do fertygacji?

Katarzyna Byliniak

Fertygacja upraw sadowniczychKorzyści ze stosowania fertygacji jest wiele. Już kilka z nich wystarczy, by podjąć decyzję o wykorzystaniu jej w swoich uprawach. W dzisiejszym świecie jedną z najcenniejszych wartości jest czas, a połączenie nawadniania z nawożeniem bezdyskusyjnie przyczynia się do jego oszczędności. Ponadto pozwala znacząco ograniczyć nakłady pracy.

Minione sezony były bardzo zróżnicowane pod względem warunków pogodowych w poszczególnych rejonach kraju i etapach wzrostu roślin. Biorąc pod uwagę konieczność nawożenia roślin w czasie suszy, śmiało można stwierdzić, że nie ma lepszego i szybszego sposobu na podanie nawozów niż metodą fertygacji – przez linie nawadniające. Zaaplikowany doglebowo nawóz w granulkach nie rozpuści się podczas suszy i nie wchłonie należycie. Kolejnym bardzo ważnym i jednocześnie niosącym duże ryzyko w przypadku pomyłki czynnikiem jest precyzyjne podanie określonej (zalecanej) ilości nawozu do strefy korzeniowej rośliny. Fertygację można i warto zastosować w każdej uprawie sadowniczej, ale w przypadku niektórych, np. borówki, jest ona nieodzowna.

Zastosowanie technologii precyzyjnego nawadniania i aplikacji nawozów może stanowić skuteczne rozwiązanie, pozwalające producentom w zrównoważony sposób zwiększyć plony.

Dostarczanie i kontrola składników odżywczych podczas fertygacji

Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie plonów i ich jakości jest nawożenie rośliny zgodnie z jej wyjątkowymi, ciągle zmieniającymi się potrzebami. Oznacza to dostarczanie odpowiedniej ilości 
składników odżywczych i wody we właściwym czasie. Fertygacja zapewnia hodowcom precyzyjną kontrolę nad 
podawanymi nawozami. Proces ten 
składa się z trzech etapów:

  • I – rozpuszczanie nawozów stałych,
  • 
II – mieszanie i dystrybucja rozpuszczonych składników odżywczych zgodnie z pożądanym stosunkiem dawkowania,
  • 
III – dostarczanie dokładnej ilości 
składników odżywczych do strefy korzeniowej rośliny.

Sadownicy, aby skutecznie przeprowadzić ten zabieg, potrzebują zautomatyzowanego i precyzyjnego systemu dozowania, który uwzględnia parametry każdego scenariusza uprawy, m.in. rodzaj ziemi oraz wielkość i gatunek uprawy.

Ręczny system fertygacji

Aquafert Mini
Aquafert Mini (Plastic Puglia)

Aquafert Mini Plastic Puglia to ręczny system fertygacji, przeznaczony do upraw o małych i średnich powierzchniach. Jest on wyposażony w pompę pomocniczą, którą można łatwo podłączyć przez obejście w dowolny system nawadniający. System Aquafert Mini jest bardzo łatwy w regulacji dzięki ręcznym zaworom regulacyjnym i przepływomierzom ze skalą odczytu od 50 do 500 l/h. Dozowanie odbywa się poprzez zwężkę Venturiego. Aquafert Mini jest wykonany ze stali nierdzewnej, co czyni go niezwykle wytrzymałym i niezawodnym.

Woda i składniki pokarmowe 
– efektywne zarządzanie

Netafim, odpowiadając na specyficzne potrzeby producentów owoców, oferuje szeroką gamę zaawansowanych systemów dozowania, aby umożliwić dobór do potrzeb danego nasadzenia. Rynkową przewagą firmy są dziesięciolecia zdobywania agronomicznego know-how i doświadczenia wdrożeniowego w terenie. W portfolio Netafim znajdują się jedne z najpopularniejszych na świecie systemy dozowania, składające się z kilku rodzin produktów, m.in.: FertiOne™ i FertiKit™ 3G. Urządzenia dostępne są w wielu modelach, które odpowiadają różnym scenariuszom wzrostu. Wszystkie są:

  • łatwe w instalacji i obsłudze,
  • sprawdzone w terenie,
  • 
odpowiednie do różnych warunków geograficznych i klimatycznych,
  • 
łatwe do zintegrowania z systemami monitorowania i sterowania Netafimu i innych firm,
  • 
skalowalne do szerokiego zakresu przepustowości systemów nawadniających.

FertiOne™

FertiOne
FertiOne™ (Netafim)

To niezawodne jednokanałowe rozwiązanie do fertygacji, przeznaczone do stosowania w otwartych uprawach polowych i sadach wyposażonych w energię elektryczną. W pełni konfigurowalny i przyjazny dla użytkownika system zapewnia wysoką wydajność przy minimalnych nakładach inwestycyjnych – to czyni FertiOne™ niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Zalety FertiOne™:

  • 
produktywność (poprawia wielkość i jakość plonów dzięki precyzyjnemu odżywianiu),
  • 
równomierność (zapewnia jednolitą ilość – stosunek – składników odżywczych, dzięki innowacyjnej konstrukcji),
  • 
możliwość skalowania (skaluje do szybkości przepływu w systemie od 5 do 700 m3/h i do 8 barów ciśnienia),
  • 
opłacalność (wymaga minimalnych nakładów i zapewnia szybki zwrot inwestycji).

FertiKit™ 3G

FertiKit
FertiKit™ 3G (Netafim)

To modułowy, w pełni konfigurowalny wielokanałowy system Nutrigation, przeznaczony do otwartych upraw polowych i sadów. System dozowania FertiKit™ 3G jest wszechstronny i niezwykle dokładny. Dostępny w 7 modelach, w tym dwóch bez pompy wspomagającej. Jest odpowiedni dla szerokiego zakresu wydajności systemów nawadniających. Zalety FertiKit™ 3G:

  • 
produktywność (poprawia wysokość i jakość plonów dzięki precyzyjnej kontroli EC i pH),
  • 
równomierność (zapewnia jednolitą ilość – stosunek – składników odżywczych dzięki innowacyjnej konstrukcji),
  • 
kompleksowość (współpracuje z szeroką gamą jednostek dozujących),
  • 
możliwość skalowania (skaluje do szybkości przepływu w systemie od 5 do 700 m3/h i do 8 barów ciśnienia),
  • 
opłacalność (wymaga minimalnych nakładów i zapewnia szybki zwrot inwestycji).

Pompy nawozowe dozujące do fertygacji

Fertygacja, by była skuteczna, precyzyjna i przyniosła wymierny efekt, wymaga zastosowania co najmniej pompy nawozowej. Urządzenia te są proste w obsłudze, a ich montaż nie wymaga dużej ingerencji w istniejący system nawodnieniowy. W ofercie firmy Agrosimex dostępne są dwa rodzaje pomp.

Pompy o małych wydajnościach – od 5,5 do 30 l/h – zazwyczaj wykorzystywane są do dozowania kwasów. Ich głowice wykonane są z PVDF, materiału odpornego na stężone kwasy.

Druga grupa pomp to urządzenia o dużo większych wydajnościach – od 105 do 1000 l/h. Pompy dozujące z mechaniczną membraną (seria MD) zapewniają zerowe prawdopodobieństwo wycieku, a pompowana ciecz może zawierać cząstki stałe. Niewielka przekładnia została zaprojektowana dla najmniejszych natężeń przepływu i zawsze zapewnia stabilną wydajność. Główne cechy tych urządzeń to:

  • 

wydajność od 105 do 1000 l/h,
  • 
przekładnia wykonana z aluminium i zabezpieczona farbą epoksydową,
  • 
mechanizm skrzyni napędzany przez mimośród, co zapewnia dobrą wyporność, ssanie wspomaga sprężyna,
  • 
regulowana wydajność w trakcie pracy – od 2 do 100%,
  • 
natężenie przepływu regulowane za pomocą mikrometru, który kontroluje długość skoku (współczynnik 10:1),
  • 
maksymalna wysokość ssania 4 metry (w odniesieniu do wody),
  • 
silnik i skrzynia biegów połączone elastycznym sprzęgłem, co zwiększa żywotność pompy,
  • 
dwa rodzaje silników: 0,18 KW (400 V) i 0,37 KW (400 V) (do współpracy 
z falownikiem).

Korzyści z inwestowania w precyzyjne urządzenia dozujące sprawdzonych marek jest wiele. Najważniejsza i najbardziej oczekiwana to wysokie plony najlepszej jakości. Co ważne, inwestorzy zawsze otrzymują kompleksową ofertę, indywidualnie dostosowaną do rodzaju, wielkości i przeznaczenia uprawy. Obniżenie zużycia wody, nawozów i energii to kolejne profity, płynące z korzystania ze sprawdzonych urządzeń do dozowania. Wszystkie systemy zastosowane w gotowych zestawach do fertygacji topowych marek, takich jak Netafim, cechują się niezawodnością oraz wysokim wskaźnikiem kontrolowania. Krótko mówiąc, to ekonomiczne rozwiązania z szybkim zwrotem z inwestycji.

Zastosowanie technologii precyzyjnego nawadniania i aplikacji nawozów może stanowić skuteczne rozwiązanie, pozwalające producentom w zrównoważony sposób zwiększyć plony.