Konferencje Sadownicze Wiedza Plonuje [Pytania i Odpowiedzi]

Zakończyliśmy Cykl Konferencji „Wiedza Plonuje 2024”. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział. Zebraliśmy pytania, które Państwo zadawali na czacie podczas wystąpień konferencji.

Poniżej publikujemy odpowiedzi ekspertów.

 

  • A jak zimują i czy jest opcja zimujące osobniki likwidować (drosophila) 

Dorosłe owady zimują w ściółce, w korze grubszych pędów, pniach drzew, ale także w siedliskach ludzkich oraz w lasach, np. na jemiole. Nie ma możliwości likwidacji osobników zimujących Muszki plamoskrzydłej.

  • A jak tnie się świdośliwę olcholistną? inaczej zwana Borówką kanadyjską? 

Cięcie świdośliwy wykonuje się dopiero po paru latach, gdy krzew jest już mocno zagęszczony oraz wykształci kilka pędów. Termin cięcia przypada po owocowaniu. Usuwa się parę najstarszych, najciemniejszych pędów tuż przy ziemi, które słabo owocowały.

  • Witam, jak najlepiej usuwać wycięte pędy z międzyrzędzi? Proszę o podpowiedź. 

Pędy można wywozić z plantacji, wypychać specjalnymi widłami. Można też zwyczajnie je rozdrabniać kosiarką bijakową w międzyrzędziach co jest najbardziej powszechne na produkcyjnych plantacjach borówki.

  • Jak można zwalczać raka bakteryjnego borówki wysokiej? 

Nie ma możliwości zwalczenia raka bakteryjnego, brak środków ochrony roślin do zwalczania tej choroby. Można ograniczać porażenie roślin, poprzez profilaktyczne stosowanie np. preparatów miedziowych. Wczesną wiosną po cięciu roślin można zastosować ASX Miedź plus, a następnie kilka razy w sezonie miedź aktywną: Viflo CuB, ASX Miedź systemiczna. Dodatkowo w profilaktyce sprawdzą się nawozy z cząsteczkami srebra koloidalnego: Silver Mix i Silver Phos.

  • Jak odróżnić raka borówki od raka bakteryjnego borówki? 

Należy oddać porażone pędy do Instytutu Agronomicznego Fertico, tam zostaną przeprowadzone badania w celu weryfikacji patogenu.

  • Czy jak zostanie preparat czy można go użyć w kolejnym roku? (BNA)  

Tak, tylko należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu przed zastosowaniem.

  • Czy BNA Pro można mieszać z innymi fungicydami? 

Mamy tu do czynienia z wysokim pH, nie mniej w okresie bezlistnym można go zastosować łącznie z produktami miedziowymi.

  •  Czy jeszcze teraz mogę zastosować nawozy wapniowe w sadzie? 

Generalnie nawozy Ca stosujemy jesienią ale w sytuacjach wyjątkowych możemy rozsiać je również wczesną wiosną.

  • Do kiedy można stosować nawozy wapniowe?  

Zawsze w okresie spoczynku roślin po ustaleniu potrzeb na podstawie analizy gleby.

  •  Czy oktaboran sodu można podać za pomocą fertygacji? 

Przeciwwskazań nie ma, jednak w odróżnieniu do systemów kroplowych, używając belki herbicydowej zwiększamy powierzchnię nawożenia przez co jest lepsze dotarcie produktu do większej ilości korzeni.

  • Jaką dawkę Aqualink dodawać do fertygacji? 

Stosowanie AQUALINK za pomocą nawodnienia kropelkowego lub zraszania:
Preparat należy rozpuścić w wodzie tworząc ciecz roboczą i dokładnie wymieszać przed wprowadzeniem do systemu nawadniania. Nie należy przekraczać stężenia 0,2% preparatu w cieczy roboczej.
Bezpośrednio przed oraz po aplikacji AQUALINK, nawadniać traktowaną kwaterę przez 30 minut.
Ciecz roboczą aplikujemy za pomocą urządzeń do fertygacji. Podczas stosowania utrzymywać włączone mieszadło w zbiorniku z preparatem.

  • Czy Silver Mix można mieszać z innymi nawozami? 

Trudno jest odpowiedzieć ogólnie na to pytanie. Z częścią nawozów dolistnych nie będzie problemu z mieszankami zbiornikowymi.

SILVER Mix i Silver Phos nie należy mieszać z produktami mikrobiologicznymi, z preparatami zawierającymi siarkę, jod, siarczan miedzi, siarczan żelaza, tlenochlorek miedzi oraz azotan wapnia, CaTs i chlorek wapnia – dot. SILVER Phos.

  • Czy roczne drzewka na colcie przycinać Irena i Regona?

Jeżeli są nierozgałęzione to przewodnik należy przyciąć.

 

  • Jakie zabiegi wykonać teraz na plantacji w uprawie tunelowej? 

Obecnie należy szczególną uwagę zwrócić na szkodniki, głównie na przędziorki. Jest wysoka aktywność tych szkodników w tym sezonie na plantacjach truskawek pod osłonami. Poza tym oczywiście należy dbać o kondycję roślin i jakość liści, należy wykonać zabiegi przeciwko mączniakowi, można zastosować Zato, Discus.

  • Czy już stosować fertygacje w uprawie tunelowej?

Tak, już należy stosować fertygację w uprawie tunelowej. Na początek warto podać kwasy humusowe, np. Rosahumus, następnie nawozy fosforowe np. Pekacid. Przy większym rozwoju roślin przechodzimy na nawozy zrównoważone np. Ultrasol 20-20-20 na przemian z saletrą wapniową.

  • Co Pan uważa o Bacillusach w uprawie truskawki pod osłonami?

Uważam, że okres kwitnienia w przypadku truskawek jest najbardziej newralgicznym momentem w sezonie i moim zdaniem należy stosować wtedy chemię konwencjonalną o bardzo wysokiej skuteczności. Produkty biologiczne zawierające np. Bacillus poleciłbym jako ochronę zapobiegawczą pomiędzy zbiorami owoców.

  • Kiedy można pryskać na chwasty w gruncie?

W tej chwili można zastosować herbicydy doglebowe oparte na substancji czynnej napropamid, np. Devrinol, łącznie z adiuwantem Remix. W momencie wyższych temperatur warto zastosować zabieg na chwasty jednoliścienne przy użyciu substancji czynnej kletodym, np. Select Super lub Camwin.

  • Jakie działa ochronne powinny zostać podjęte jeśli wystąpią choroby bakteryjne? 

Można ograniczać porażenie roślin, poprzez profilaktyczne stosowanie np. preparatów miedziowych. Wczesną wiosną po cięciu roślin można zastosować ASX Miedź plus, a następnie kilka razy w sezonie miedź aktywną: Viflo CuB, ASX Miedź systemiczna. Dodatkowo w profilaktyce sprawdzą się nawozy z cząsteczkami srebra koloidalnego: Silver Mix i Silver Phos.