Konferencja Truskawkowa 9-10.02.2021 – pytania i odpowiedzi

Dziękujemy za udział w Konferencji Truskawkowej.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi naszych specjalistów na pytania, które nurtowały uczestników podczas konferencji.

1. Jaka technologia upraw truskawki w tunelu będzie najowocniejsza?

Jeżeli decydujemy się na uprawę truskawek w tunelach i gleba nie jest jeszcze zmęczona to ekonomicznym wyborem będzie uprawa w gruncie na pojedynczym zagonie. Uprawa na podwyższonym zagonie okrytym czarną agrotkaniną przyspiesza okres wegetacji. Jeżeli uprawiamy już kilka lat truskawkę na zagonach i nie chcemy odkażać gleby to należy postawić na uprawę w rynnach.

2. Wielu plantatorów nawozi truskawki gruntowe jesienią nawozami chlorkowymi, tak aby do wiosny chlor uległ wypłukaniu. Co o tym Państwo sądzą?

Rzeczywiście taki sposób nawożenia truskawek jest stosowany w praktyce, szczególnie w latach o gorszej opłacalności uprawy. Jeżeli jest taka potrzeba koniecznie zabieg taki wykonać wczesną jesienią po zakończeniu wegetacji. Osobiście uważam, że przynajmniej część potasu powinna być zastosowana w formie siarczanowej np. nawozem ASX pK plus oraz uzupełnić wczesną wiosną Rosafert 12-12-17 oraz Qrop mix – salerą potasowo-wapniową na początku kwitnienia.

3. Jakie są liczby graniczne do analizy metodą ogrodnicza w uprawie truskawki?

Niestety tych informacji nie udostępniamy.

4. Czy można gdzieś znaleźć standardowy program nawożenia waszymi produktami?

Tak, program ochrony i nawożenia jest w naszym Doradcy Sadowniczym nr1. (pobierz)

5. Jakie powinno być odpowiednie EC do fertygacji i jak regulować ten parametr?

Poziom EC do fertygacji truskawek najlepiej utrzymywać na poziomie ok. 1,2-2 mS/cm. Zbyt wysoki poziom EC jest szkodliwy dla roślin, może doprowadzić do nadmiernego zasolenia, osłabienia systemu korzeniowego a w skrajnych przypadkach suszy fizjologicznej. EC można regulować przez stosowanie nawozów o niskim indeksie solnym a obniżać przez dodanie nawozów z aminokwasami np. Protaminal, Maral oraz CaTs tiosiarczan wapnia, który ma najniższy indeks solny ze wszystkich nawozów używanych do fertygacji przy stężeniu 0,1%, EC wynosi 0,09 mS/cm. W USA jest to najpopularniejszy produkt do redukcji zasolenia gleb.

6. Jaka dawka oprysk dolistny i fertygacja, jakie terminy w truskawkach CaTs + RSM?

CaTs polecamy przede wszystkim do fertygacji truskawek w dawce 10-15 l/ha. W sezonie polecamy 3-5 zabiegów. Pierwszy zabieg wczesną wiosną po ruszeniu, można połączyć z RSM w dawce 10 l/ha oraz KTS też 10 l/ha. Kolejne zabiegi co 7-10 dni. CaTs może być stosowany też dolistnie w dawce 5 l/ha.

7. Czy Asx krzem można podać przez fertygację bo dr Jarosz ostrzega przed stosowaniem krzemu w ten sposób?

ASX Krzem można stosować poprzez fertygację ale tak naprawdę główny sposób aplikacji to nawożenie dolistne w dawce 0,5 l/ha, 3-4 zabiegi w sezonie, 1 zabieg po ruszeniu wegetacji, przed kwitnieniem i w trakcie wzrostu owoców.

8. Czy można mieszać Asx Krzem z Asx Tytan?

Tak, można stosować łącznie i taka mieszanka jest bardzo w efektywna.

9. Czy Wapniak Kornicki pełni również rolę odżywczą?

Wapniak Kornicki jest produkowany z kredy czyli węglanu wapnia, bardzo dobrze reaktywnego i szybko działającego ale w pierwszej kolejności odkwasza nam glebę poprzez neutralizację jonów wodorowych. Jak wszystkie węglany rozpuszcza się w wodzie wolno a za wapń odżywczy uznajemy tylko ten rozpuszczony w wodzie. Dlatego też stosowanie samego Wapniaka Kornickiego na glebach o niskiej zawartości wapnia odżywczego może nie wystarczyć.

10. Co zwiększa ilość suchej masy w truskawkach? Czy posiadają państwo informację na temat odmian suchej masy w truskawkach?

Na zawartość suchej masy w owocach wpływa przede wszystkim ilość opadów oraz poziom nawożenia potasem, magnezem. Niestety intensywne opady deszczu w trakcie wzrostu owoców  zdecydowanie obniżają poziom suchej masy w owocach truskawek.

11. Jaki filtr zastosować do taśm kroplujących?

Wystarczającym filtrem jest filtr dyskowy lub siatkowy. Ale również trzeba brać pod uwagę skąd pobieramy wodę. Kierować się trzeba zaleceniami producentów znajdującymi się na etykietach produktów.

12. Co z gryzoniami i ptakami przy taśmach? Są jakieś proste metody ich odstraszenia?

Są produkty takie jak armatka hukowa do odstraszania ptaków. Na gryzonie nie ma sposobu.

13. Jak często płukać instalację nawodnieniową?

Na pewno na początku jak i na końcu sezonu. Jest jeszcze dostępny nawóz Pekacid który również służy do płukania instalacji i można to połączyć z nawożeniem.

14. Czy sam filtr dyskowy wystarczy do oczyszczenia wody ze studni z żelaza? A co z natlenianiem?

Filtr dyskowy nie usunie nam żelaza z wody, do tego służą stacje odżelaziające.

Filtrację dobieramy odpowiednio do badań wody.

15. Jakie podłoża stosować w hydroponicznej uprawie? Mogą państwo polecić producentów takich podłoży?

Jednym z najlepszych jest podłoże kokosowe, charakteryzuje się doskonałą retencją wody i napowietrzeniem, dostarcza materie organiczną i jest przyjazny dla środowiska. Firma Agrosimex nie współpracuje z żadnym z producentów takich podłoży.

16. Czy możliwe jest ustalenie przez Państwa planu nawożenia ochrony i dokarmiania dolistnego na bazie waszych produktów i ile by to kosztowało?

Dla naszych klientów zapewniamy doradztwo nawozowe i ochroniarskie plantacji truskawek. Można wykupić system Info-Karta, w którym są aktualne zalecenia nawożenia i ochrony truskawek. Możliwe są także bezpośrednie konsultacje z naszymi doradcami.

17. Czy można coś stosować zapobiegawczo od wiosny na przędziorki ? Czy zapobiegawcza ochrona nie ma sensu ?

Zabiegi przeciwko szkodnikom powinniśmy wykonywać po lustracji plantacji i stwierdzeniu przekroczenia progu zagrożenia, a nie zapobiegawczo.

18. Jak skutecznie oczyścić plantację z resztek roślinnych ?

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie szczotek wymiatających zaschnięte części roślin z rzędów, a następnie rozdrobnienie ich w trakcie uprawek mechanicznych w międzyrzędziach.

19. Co ze skórzastą zgnilizną, która była równie uciążliwa w tym sezonie, pomimo dobrej ochrony?

W ochronie przeciwko skórzastej zgniliźnie mamy jedynie preparat Luna Sensation, dlatego ten preparat powinniśmy zostawić do zabiegów tuż przed zbiorem. Dodatkowo skórkę owocu możemy wzmocnić poprzez stosowanie nawozu ASX Krzem Plus. Nawóz ten tworzy na roślinie i owocach rodzaj warstwy izolacyjnej i dzięki temu nie będą one narażone na przenikanie patogenów.

20. Co można stosować zamiast dikwatu do usuwania rozłogów?

Jeżeli chodzi o parzenie rozłogów to można stosować RSM. Nawóz ten w połączeniu z wodą w stosunku 1:1 daje dobre rezultaty parzące.