Konferencja Sadownicza 26.01.2021 – pytania i odpowiedzi

Kolejne spotkanie za nami. Dziękujemy za aktywny udział w Konferencji Sadowniczej 26 stycznia.

Nasi eksperci odpowiedzieli na pytania uczestników zadawane na czacie podczas wykładów.

 

1. Czym i ile zabiegów trzeba przeprowadzić przy paleniu kwiatów jabłoni po posadzeniu?

Zazwyczaj trzeba wykonać 2-3 zabiegi. Są dwa rozwiązania: ATS tiosiarczan amonu 15 kg/ha w małej ilości wody ALBO Siarczan magnezu siedmiowodny 15 kg/ha w małej ilości wody.

2. Ile Brevis-a na szampiona maksymalna dawka i na Galę? Na szampiona dałem 1,6 kg i było mało. Pierwszy raz użyłem Brevis-a.

Przy bardzo obfitym zawiązaniu na Szampionie, polecany jest program dwóch zabiegów po 1 kg/ha. Podobnie w przypadku Gali. Jednak sezon 2020, pokazał, że wyniki przerzedzania tym produktem nie są powtarzalne. Zapewne uzależnione jest to od warunków pogodowych i jakości/zdrowotności zawiązków. Ta sama dawka w jednym sezonie może przerzedzić intensywnie, a w kolejnym słabo.

3. ATS czy to bezpieczne?

Tak, pod warunkiem, że zabieg wykonuje się poprawnie, czyli na te kwiaty, które chcemy wyeliminować (ATS parzy kwiaty niezapylone). Dawka 15 kg/ha i mało wody 300-400 l/ha.

4. Czy należy obawiać się wyższych dawek preparatów zawierających 6-bemzyloadeninę?

To zależy. Jeśli jest to młody sad o dobrym wzroście i wigorze, to tak. Wtedy lepiej zastosować niższą dawkę. Jeśli starszy sad, zawiązanie obfite i wigor drzewa słaby lub umiarkowany, nie ma się czego obawiać i stosować wyższe dawki.

5. Czy po przerzedzeniu chemicznym następuje opad czerwcowy?

Tak, następuje opad wywołany zabiegiem przerzedzającym oraz w późniejszym czasie naturalny tzw. opad czerwcowy, ale wtedy jest zazwyczaj słabszy.

6. Jaka dawka Globaryllu na Szampiona?

1,5 l/ha

7. Ile razy można maksymalnie stosować ATS 2 czy 3?

To zależy od sytuacji. Jeśli chcemy spalić 100% kwiatów na młodych drzewkach, a kwitnienie jest rozciągnięte, to mogą być konieczne nawet 3 zabiegi ATS. W sadach owocujących zazwyczaj 2 zabiegi są wystarczające. Jeśli będzie to uzasadnione, to wtedy korekta Globaryll na 10-12 mm.

8. Czy efekt przerzedzania BA będzie słaby jeżeli zastosowana będzie standardowa dawka wody, np. 500 l?

TAK

9. Monex – jaka dawka mocznika?

10 kg/ha

10. Czy przemarzła Gala w podstawie pąka?

NIE

11. Jakimi preparatami można przerzedzać śliwy i w jakiej fazie?

Brak zarejestrowanych preparatów do przerzedzania śliw.