Konferencja sadownicza 08.01.2021 – pytania uczestników i odpowiedzi prelegentów

Dziękujemy za tak liczny i aktywny udział w konferencji sadowniczej.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi naszych specjalistów na pytania, które nurtowały uczestników podczas konferencji.

1. Plamistość liści – jak zapobiegać przy gruszach?

Stemphylium (Brązowa plamistość liści) – obecnie zarejestrowany jest jeden środek Luna Care 3 kg/ha, polecane 1-2 zabiegi w okresie zagrożenia infekcją tj. od końca kwitnienia do ok 3-4 tygodni po kwitnieniu.

2. Które sadzenie jest korzystniejsze :wiosenne czy jesienne?

To zależy:

  1. Jeśli mamy słabszą glebę i zależy na lepszym wzroście drzewek, to jesienią.
  2. Jeśli gleba dobra i materiał szkółkarski bardzo dobry, to lepiej wiosną. Dzięki temu uzyskamy umiarkowany wzrost wegetatywny w pierwszym sezonie

Jednak w naszym klimacie, zawsze jest obawa o uszkodzenia mrozowe, więc i tak większość sadowników decyduje się na sadzenie wiosenne.

3. Wpływ podkładki na ordzawienie owocu?

Tak. Na Q-Eline owoce ordzawiają się w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Inna sprawa to zdrowotność i „czystość” materiału szkółkarskiego. Odwirusowane drzewka dają zawsze większą szanse na ładniejsze owoce.

4. Stosowanie miedzi w kwitnienie nie ordzawi owoców?

Polecany preparat Viflo Cu-B, wyprodukowany w nanotechnologii, sformułowany kwasem glukonowym, daje wysoką skuteczność a jednocześnie jest łagodny i w pełni bezpieczny dla roślin, nawet podczas kwitnienia.

5. Czy Afinto będzie w małych opakowaniach 50 g?

Nie przewidujemy

6. Domark – ile czasu po infekcji można stosować?

Działanie interwencyjne do 72 godz.

7. Kiedy najlepiej zastosować Nemasys? Czy Nemasys może działa podobnie jak Dursban tylko że jest eko?

Posiadamy dwa rodzaje środka Nemasys: Nemasys G i Namasys L. Wybór zależy od gatunku szkodnika, który chcemy zwalczyć. Od tego zależy też termin stosowania.

Opuchlaki – preparat należy zastosować dwa razy w roku: pierwszy zalecany zabieg pod koniec lata/ jesienią na młode larwy (sierpień-listopad), drugi zabieg na starsze larwy jest zalecany wiosną (marzec-kwiecień)

Pędraki – preparat należy zastosować latem (połowa czerwca do końca sierpnia)

Nemasys jest produktem zawierającym nicienie, które aktywnie wynajdują szkodniki glebowe i nie można go w żaden sposób porównywać do Dursbanu.

9. Czy Discus, jeżeli jeszcze nie ma uodpornienia stosować krótko przed czy lepiej po kwitnieniu?

Discus 500 WG to środek lokalnie układowy.  Preparat ma rejestrację na parcha  na jabłoni i na gruszach, ale przy okazji ogranicza także mączniaka jabłoni. Można  go stosować od fazy pękania pąków, do osiągniecia typowego wybarwienia dla dojrzałego owocu (BBCH 53–81) i wybieramy termin zabiegu, uzależniając go przede wszystkim od warunków pogody. Jest skuteczny niezależnie od temperatury. Można stosować na wilgotne liście i w czasie mżawki, zmniejszając ilość wody (300–500 l/ha). Fungicydy strobilurynowe powinno się stosować przede wszystkim zapobiegawczo, nie częściej niż 2 razy w sezonie i zawsze w mieszaninie ze środkiem o innym mechanizmie działania np. Caldera.

10. Czy ten nowy Sylit tak jak dawniej działa też wgłębnie czy tylko kontaktowo?

Syllit 544 SC działa zapobiegawczo i interwencyjnie, forma płynna dobrze miesza się z produktami siarkowymi czy miedziowymi, produkt polecany jest na parcha jabłoni i gruszy, szczególnie  w fazie mysiego ucha/zielonego pąka przy silnych infekcjach i przy niskiej
temperaturze 10-11°C