Komunikat sadowniczy z dnia 18.05.2015 – ochrona wiśni po kwitnieniu

W poniższym komunikacie przedstawiono aktualne zagrożenia dla plantacji wiśni.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

Należy zaplanować kolejny zabieg na drobną plamistość liści drzew pestkowych, szczególnie w sadach z dużym potencjałem infekcyjnym zarodników grzyba z poprzedniego roku, zabiegi trzeba wykonywać regularnie, w odstępach nie większych niż co 14 dni.

W sadach, w których w poprzednim roku było duże nasilenie choroby (połączone z wczesną defoliacja liści) może być konieczność wykonania nawet 5 opryskiwań do zbioru owoców, z kolei w sadach, w których  choroba wystąpiła w niskim natężeniu wystarczy zaplanować 2 lub 3 zabiegi (w zależności od pogody).

Czereśnie

topsin 1l nowyCzereśnie są z reguły słabiej porażane, niemniej z ochrony nie można zrezygnować, a jedynie ograniczyć ją, wykonując mniej zabiegów i w nieco większych odstępach czasowych. Jeśli do pierwszego zabiegu zastosowano Syllit 65 WP dawka 1,2-1,5 kg/ha (zgodnie z aktualną etykietą), obecnie poleca się Topsin M 500 SC – 1,5 l/ha (lub odwrotnie)

Syllit 65 WP według nowej etykiety (R-146/2014 z  28 sierpnia 2014 roku) do zwalczania drobnej plamistości liści drzew pestkowych można stosować jedynie w sadach wiśniowych i w dawce obniżonej do 1,2 kg/ha

Wiśnie

Polecamy: Syllit 65 WP 1,2(1,5) kg/ha, Merpan 80 WG – 1,9/ha, Score 250 EC – 0,2/ha  (difenokonazol), Topsin M 500 SC – 1,5/ha oraz Shavit Plus 71,5 WP – 2 kg/ha.

Merpan 80 WG to standardowy preparat zapobiegawczy, który powinien być podstawą w walce z drobną plamistością liści drzew pestkowych. Pozostałe preparaty działają również interwencyjnie, w sadach nie zabezpieczonych przed wystąpieniem  deszczu, należy je zastosować po opadach (po infekcji). Zabieg należy wówczas wykonać zaraz po poprawie pogody  i wyschnięciu liści (jedynie Syllit można ewentualnie aplikować na lekko wilgotne liście).

Fungicydy dodynowe (Syllit 65 WP) i benzimidazolowe (Topsin M 500 SC) należy stosować w rotacji z fungicydami należącymi do  innych grup chemicznych.

Planując zabiegi fungicydami z grupy IBE (Score 250 EC difenokonazol, Shavit Plus 71,5 WP – 2 kg/ha), należy zwracać uwagę na temperaturę w trakcie wykonywania opryskiwania . Minimalna wymagana temperatura w trakcie zabiegu powinna być wyższa niż 120 C (i mieć tendencję wzrostową). Jeśli będzie zimno lepiej  wybrać  Merpan 80 WG, Syllit 65 WP lub Topsin M 500 SC.

Mszyce

Należy kontynuować lustrację sadów wiśniowych i czereśniowych pod kątem obecności mszyc (za każdym razem przegląda się ulistnienie 50 losowo wybranych drzew -próg zagrożenia to 1 drzewo z koloniami mszyc).

W sadach, w których  do tej pory nie wykonano zabiegu zwalczającego mszyce, jest bardzo prawdopodobne, że te szkodniki  już zasiedlają pojedyncze rozety liściowe na niektórych drzewach. Potwierdzają to lustracje w  licznych sadach wiśniowych.

Pierwsze kolonie mszyc są ukryte po spodniej stronie liści rozetowych, najczęściej usytuowanych w środku korony.

Mospilan saszetki noweZwalczanie mszyc

W przypadku stwierdzenia kolonii mszyc trzeba wykonać zabieg zwalczający – jednym z  pyretroidów  zawierających cypermetrynę lub deltametrynę – zgodnie z rejestracją (jeśli pozwolą na to warunki temperaturowe -wymagane <200 C, trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie może potęgować problem nadmiernej populacji przędziorków w sadzie)  lub Mospilan 20 SP –dawka 0,125/ha + zwilżacz Flipper lub Calypso 480 SC -0,2/ha, chociaż te ostatnie lepiej zaplanować do jednoczesnej walki z nasionnicami.

Nasionnice

pułapka lepowa na nasionnicęPułapki lepowe na nasionnicę należy wywiesić w sadach  czereśniowych w ostatniej dekadzie maja, z kolei w sadach wiśniowych najczęściej – na początku czerwca (ale w niektórych lokalizacjach loty mogą rozpocząć się zdecydowanie wcześniej/później).

Próg zagrożenia to średnio 2 szt. odłowione na 1 pułapkę, ale zabieg planuje się dopiero po 5-7 dniach  regularnego odłowu much. Ważne jest odpowiednie umieszczenie pułapki w koronie drzewa. Ta powinna się znaleźć na wysokości 1,5-1,8 m (aby można było ją swobodnie przeglądać) w nasłonecznionym  miejscu korony, od strony południowej.

Jeśli pułapka zostanie niewłaściwie powieszona np. w cieniu, pod osłoną liści, może nie wskazywać rzeczywistego  zagrożenia przez szkodnika.

 

Barbara Błaszczyńska
Doradca Sadowniczy Agrosimex

 

Info Karta