Komunikat sadowniczy z dnia 10.05.2017r.- jabłoń

Parch jabłoni

Ostatnie deszczowe i wilgotne dni przyniosły kolejne infekcje dwu i trzydniowe, o sile średniej a w niektórych lokalizacjach silnej. Pomimo niskich temperatur, zagrożenie ze strony parcha jest duże z uwagi na fazę rozwojową, regularnie wysiewające się zarodniki workowe oraz infekcje, czyli wszystkie warunki potrzebne do wystąpienia zakażenia.

W wielu sadach, poprzedni zabieg wykonany był w miniony piątek lub sobotę. W związku z tym konieczny jest kolejny zabieg o charakterze interwencyjno-zapobiegawczym. Z uwagi na brak optymalnych warunków do stosowania fungicydów z grupy IBE, kontynuujemy ochronę opierając się na polecanych poprzednio preparatach, stosując rotację grup chemicznych, tak aby nie powtarzać już drugiego, a może trzeciego zabiegu preparatem z tej samej grupy.

I Wariant
Qualy 300 EC, Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos 300 SC w mieszaninie z fungicydami opartymi na kaptanie np. Merpan 80WG/Captan 80WG, Malvin 80WG

II Wariant
Fontelis 200 SC albo Luna Experience 400 SC solo.

UWAGA! Wszystkie wymienione fungicydy przy obecnym zagrożeniu stosujemy w górnych dawkach.

Przymrozki

W nocy z 9/10 maja wystąpiła w całym kraju kolejna fala przymrozków.

Jak zawsze stopień uszkodzeń uzależniony jest od wielu czynników, ale generalnie, w sadach niechronionych za pomocą zraszaczy nadkoronowych, uszkodzenia pąków, kwiatów i zawiązków są duże i bardzo duże. Wskazany jest
zatem zabieg „ratunkowy” po przymrozku.

Sad chroniony za pomocą zraszaczy nadkoronowych

Zazwyczaj w takich sytuacjach polecany jest zabieg giberelinowy. Wiadomo, że do najlepszej efektywności tego zabiegu wymagana jest minimalna temperatura 16-18 stopni. Jednak są sytuacje wyjątkowe, tak jak teraz, kiedy trzeba działać jak najszybciej (do 48 godzin po przymrozku) i wykonać ten zabieg nawet w temperaturze 10-12 stopni.

Biorąc pod uwagę fakt, że optymalna temperatura dla giberelin może być dopiero za 4-5 dni, zabieg jak najszybciej w obecnych warunkach będzie dużo skuteczniejszy, niż ten przy dobrej pogodzie, ale za np. 5 dni.

Zalecenia:
Gibb Plus 0,5 l/ha + Algex 5 l/ha lub Agrocean 655 3-5 l/ha.
Można zastosować łącznie z fungicydami.

Agrocean 655– nawóz z ekstraktem z alg morskich Laminaria digitata (600g/l), algi zawierają kwas alginowy, oligosachyrydy, fitohormony, aminokwasy, jod i inne, aktywizują procesy życiowe roślin w sytuacji stresu. Ponadto 6% N, 5% P2O5 i 5% K2O oraz zestaw mikroelementów: B,Zn, Cu, Fe,Mn, Mo –dawka 5l/ha

Algex – zalecany w okresie ochłodzeń – koncentrat nawozowy z ekstraktem z alg morskich Ascophyllum nodosum 10% + witaminy, aminokwasy, fitohormony, polisaharydy i betaina, zawiera też 8% N, 3,6% P2O5 i 7% K2O oraz zestaw mikroelementów: B,Zn, Cu, Fe,Mn, Mo –dawka 5l/ha.

Robert Binkiewicz, Doradca Sadowniczy Agrosimex