Komunikat sadowniczy z dnia 04.08.2017r.- owocówka jabłkóweczka i zwójki

Aktualne obserwacje i monitoring owocówki oraz zwójkówek wskazuje na konieczność skutecznej ochrony sadów w tym okresie.

Co prawda ilość odławianych motyli drugiego pokolenia, nie jest masowa, to z praktyki wiadomo, że stwarza to również zagrożenie pojedynczymi wgryzami i uszkodzeniami owoców. W sytuacji mocno zredukowanych plonów każdy owoc jest na wagę złota.

Obecnie wciąż systematycznie, w niewielkich ilościach, ale odławiają się motyle zarówno owocówki jak i zwójki siatkóweczki, jak również wylęgają się gąsienice z jaj złożonych 8-10 dni temu. Stwarza to dość spore zakłopotanie sadowników, w zakresie wyznaczenia optymalnego terminu zabiegu. Dlatego właśnie teraz, w tych sadach, gdzie ten zabieg nie był jeszcze wykonany, zdecydowanie polecamy zabieg zwalczający, wykorzystując do tego celu jeden ze szczególnie polecanych w tej sytuacji preparatów.

Zalecenia ochrony:

Imidan1,25 kg/ha albo Coragen0,175 l/ha

 

  • Imidan 40 WG jest środkiem w formie granula­tu z nową substancją czynną fosmet należącą do grupy insektycydów fosforoorganicznych. Rejestracja w Polsce obejmuje zwalczanie owocówki jabłkóweczki w uprawie jabłoni i gruszy w dawce 1,25 kg/ha.
  • Imidan 40 WG wykazuje szerokie spektrum działania na wszystkie fazy rozwojowe owa­dów: jaja, larwy, osobniki dorosłe. Najbardziej skuteczny jest w fazie rozwojowej zwanej „czarną główką”.
  • Imidan 40 WG jest absorbowany przez war­stwę woskową roślin, co zabezpiecza przed spłukiwaniem środka i zwiększa jego dostęp­ność dla zwalczanych owadów.
  • Imidan 40 WG działa najskuteczniej w tempe­raturze powyżej 15ºC. Optymalne pH cieczy roboczej 5,5 stąd sugeruje się zakwaszenie wody używając np. nawozu ROSAPHOS.
  • Imidan 40 WG nie jest uciążliwy dla środowi­ska, nie akumuluje się w glebie.

 

Zarejestruj się na stronie www.itrap-polska.pl, aby otrzymywać za darmo powiadomienia SMS o aktywności szkodliwych motyli

Robert Binkiewicz, Doradca Sadowniczy Agrosimex