Komunikat sadowniczy z dnia 03.04.2017r.- oleje

Zbliża się termin wykonania zabiegu olejowego zwalczającego jaja przędziorka owocowca, oraz kilka innych szkodników. Najbardziej korzystne jest zastosowanie preparatu olejowego, tuż przed lub w momencie wylęgania się
larw z jaj. Ta faza przewidywana jest na najbliższe dni. Z uwagi na specyficzne wymagania pogodowe co do tego zabiegu (sucho, bez deszczu i przymrozku) oraz prognozy załamania się pogody pod koniec tego tygodnia, należy podjąć decyzję o zabiegu we wtorek/środę (4/5.04) lub na początku przyszłego tygodnia, jeśli poprawi się pogoda.

Poniżej przypominamy zasady stosowania tych produktów.

 

Do stosowania w sadach polecane są produkty takie jak Contigol 95 EC i Katanol 96 EC (adiuwanty).

katanol
Inne stosowane produkty przemysłowe, nie są wystarczająco skuteczne oraz stanowią większe zagrożenie dla roślin, w postaci fitotoksyczności.

 
Szkodniki, które zimują w formie jaj.:
– przędziorek owocowiec
– mszyca jabłoniowa
– misecznik śliwowy

– Jaja szkodników, które zostały złożone wiosną np.: miodówka gruszowa, skorupik jabłoniowy.

Termin zabiegu olejem parafinowym jest ściśle związany ze stadium rozwojowym zwalczanego szkodnika. Olej działa mechanicznie w zwalczaniu jaj. Powoduje ograniczenie lub uniemożliwienie wymiany gazowej – oddychania larw próbujących się wykluć , wskutek czego giną. Dlatego optymalnym momentem na wykonanie zabiegu, jest początek tego procesu. Zabieg wykonany tuż przed wylęgiem larw lub na początku, daje najlepsze rezultaty. W sezonach o standardowym przebiegu wegetacji, zabieg ten zazwyczaj przypada pomiędzy fazą „mysie ucho” a „zielony pąk” w jabłoniach. Wykonywane są również zabiegi w późniejszym okresie. Okazuje się, że wtedy skuteczność jest najwyższa, ale istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia fitotoksyczności na młodych, wrażliwych listkach. W praktyce często spotyka się zbyt wczesne wykonanie zabiegu – faza bezlistna. Zabieg w tym terminie odznacza się niższą skutecznością, ze względu na częściowe straty preparatu do momentu rozpoczęcia wylęgu larw.

Technika opryskiwania oraz warunki pogodowe podczas i po zabiegu.
Ze względu na wymagane idealne pokrycie wszystkich pędów (szczególnie rozwidleń, kątów w których złożone są jaja) zalecane jest stosowanie dużej ilości cieczy roboczej na hektar:
– w sadach karłowych i półkarłowych 1000 l/ha
– starsze kwatery i duże drzewa 1500 l/ha, wykonując zabieg w dwóch kierunkach rzędu w miarę możliwości, zabieg najlepiej wykonać w suchy i ciepły dzień, po zabiegu następne dni powinny być suche.

Dawkowanie: Contigol 95 EC lub Katanol 96 EC stosujemy w stężeniu 2%. Na ok 2 dni przed stosowaniem oleju, wykonać zabieg zapobiegawczy przeciwko parchowi. W zalecanej fazie rozwojowej (mysie ucho-zielony pąk) nie zaleca się wykonywania mieszanin zbiornikowych oleju parafinowego z innymi produktami, ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia fitotoksyczności.

Przechwytywanie

Doradca Sadowniczy Agrosimex- Robert Binkiewicz